(تصاویر) کودتای میانمار؛ ملکه زیبایی مقابل ارتش ایستاد

به گزارش مجله یگانه، خیلی کم پیش می آید که حرف های یک ملکه زیبایی تبدیل به سرخط خبرها گردد اما وقتی هان لی، ملکه زیبایی میانمار در نکوهش عملکرد ارتش این کشور سخن گفت، حرف هایش توجه زیادی را جلب کرد.

(تصاویر) کودتای میانمار؛ ملکه زیبایی مقابل ارتش ایستاد

به گزارش بی بی سی، او در مسابقه عظیم بین المللی دوشیزه سال 2020 در تایلند گفت: امروز در کشورم، میانمار... عده زیادی دارند می میرند. لطفا به میانمار یاری کنید. ما همین حالا به یاری فوری جهانی نیازمندیم.

کم تر از یک ماه پیش، هان لی 22 ساله در خیابان های یانگون، عظیم ترین شهر میانمار، به ارتش اعتراض می کرد.

هان لی (مرکز تصویر) قبل از سفر به تایلند در خیابان به کودتای ارتش اعتراض می کرد

نا آرامی ها در میانمار از دو ماه پیش آغاز شد، ارتش نتایج انتخابات دموکراتیک را که آنگ سان سوچی برنده آن شد نپذیرفت و کودتا کرد.

ده ها هزار نفر در سراسر کشور در اعتراض به کودتا راهی خیابان ها شدند. ارتش میانمار ابتدا برای متفرق کردن معترضان به ماشین های آب پاش متوسل شد اما بعد از یک هفته آغاز به استفاده از گلوله های لاستیکی و سپس تجهیزات جنگی کرد.

مرگبارترین روز اعتراض ها شنبه گذشته بود که بیشتر از 100 نفر کشته شدند. یک گروه ناظر محلی می گوید مجموع کشته ها به 500 نفر رسیده است. به گفته موسسه بچه ها را نجات دهید، 43 نفر از کشته شدگان کودک بوده اند.

هان لی که دانشجوی روانشناسی در دانشگاه یانگون است تصمیم گرفت از موقعیت خود برای صحبت در خصوص کشورش در سطح جهانی یاری بگیرد.

او در یک مصاحبه تلفنی از بانکوک به بی بی سی گفت: در میانمار خبرنگاران زندانی شده اند... برای همین من تصمیم گرفتم صحبت کنم.

هان لی حالا نگران این است که سخنرانی دو دقیقه ای او مشکلاتی را برایش ایجاد کند و به همین دلیل تصمیم گرفته که دست کم سه ماه آینده در تایلند بماند.

هان لی از موقعیت خود برای اعتراض به کودتای ارتش میانمار استفاده می نماید

او گفته قبل از این که کشورش را به مقصد تایلند ترک کند، می دانسته خودش را در خطر قرار می دهد و مجبور خواهد شد برای مدتی طولانی در تایلند بماند: دوستانم گفتند به میانمار برنگردم.

ترس او بی اساس نیست. نیروهای امنیتی میانمار هفته گذشته 18 سلبریتی و اینفلوئنسر شبکه های اجتماعی و دو خبرنگار را با اتهام کوشش برای مقابله یا نادیده دریافت وظیفه نیروهای مسلح دستگیر کردند. تمام این افراد در اعتراض به کودتا صحبت نموده بودند.

صدها نفر از معترضان به کودتای نظامیان میانمار از فوریه تا کنون جان خود را از دست داده اند

هان لی می گوید پس از سخنرانی ارتش یا سایر مقام های رسمی با او تماس نگرفته اند اما در شبکه های اجتماعی تهدید شده است: در شبکه های اجتماعی تهدیدم کردند و گفتند وقتی به میانمار برگردم، زندان در انتظارم است. هان لی نمی داند که این تهدیدها چقدر جدی هستند ولی می گوید که بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی از او حمایت نموده اند.

هان لی (با ماسک آبی و کلاه بیسبال) همراه با دوستان دانشجویش در خیابان ها اعتراض می کرد

بسیاری از دوستان دانشجوی هان لی که در هفته های نخست اعتراض در کنار او بودند، دستگیر شده اند. به گفته یکی از گروه های حامی زندانیان سیاسی، ارتش پس از کودتا دست کم 2500 نفر را دستگیر نموده است.

هان لی می گوید یکی از دوستانش کشته شده است: آن پسر حتی جزء معترضان هم نبود. یک روز عصر برای نوشیدن قهوه به رستوران می رفت که یک نفر به او شلیک کرد.

او می گوید خانوده اش در امنیت هستند اما ارتباط مرتبی با آن ها ندارد چون اینترنت در میانمار معمولا قطع می گردد. او از بی بی سی خواست به دلایل امنیتی شهر محل اقامتش را فاش نکند.

سخنان هان لی حاوی انتقاد مستقیم به ارتش میانمار و آرزوی پیروزی انقلاب در مصاحبه با کانال رسمی جایزه عظیم بین المللی دوشیزه سال 2020 بود. این در حالی است که مسابقات ملکه زیبایی معمولا رویدادهایی غیرسیاسی هستند. برای مثال لیو چیلی ملکه زیبایی کامبوج قبل از رقابت ها از تماشاگران خواسته بود به سیاست کاری نداشته باشند.

هان لی در حرکتی نمادین سه انگشت خود را بالا گرفته است: این حرکت نماد اعتراض به رژیم های نظامی در آسیا است

ولی هان لی، زدن این حرف ها را وظیفه می داند و آنگ سان سوچی را عظیم ترین منبع الهام. خانم سوچی حالا با اتهام هایی روبرو است که می تواند تا 14 سال زندان داشته باشد.

خانم لی قبلا تصمیم گرفته بود بعد از فارغ التحصیلی مهمان دار هواپیما گردد ولی حالا می گوید شاید تصمیمش را عوض کند. او می گوید او را ترغیب نموده اند وارد سیاست گردد اما فکر نمی نماید اهل این کار باشد.

او در کوتاه مدت میخواهد که اعتراض به کودتا را ادامه بدهد: این ها جنایت علیه بشریت هستند و به همین دلیل من خواستار اقدام فوری سازمان ملل هستم. ما می خواهیم رهبرانمان برگردند. ما می خواهیم دموکراسی برگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1081

به "(تصاویر) کودتای میانمار؛ ملکه زیبایی مقابل ارتش ایستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) کودتای میانمار؛ ملکه زیبایی مقابل ارتش ایستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید