جاماندگان یارانه سوم حتما بخوانند

به گزارش مجله یگانه، خبرنگاران : سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا گفت: امکان اعتراض برای دریافت بسته حمایت معیشتی وجود ندارد.

جاماندگان یارانه سوم حتما بخوانند

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، حسین میرزایی درباره ارائه بسته حمایت معیشتی به اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت در یک برنامه لایو اینستاگرامی گفت: از ابتدای سال حمایت های مختلفی از مشاغل و کسب و کارها داشتیم. یک مورد حمایت یک میلیون تومانی بود که اول سال 99 انجام شد. بسیاری از کسب و کارهایی که فاقد درآمد ثابت بودند مثلا دستفروش ها، کارگران فصلی و مشاغلی که ناپایداری شغلی داشتند، آسیب بیشتری دیده اند و احتیاجمند حمایت بیشتر بودند.

وی اضافه کرد: از کارمند و بازنشسته حمایت می شد، اما افراد فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه هم نبودند باقی مانده بودند. تصمیم بر این شد تمام تمرکز را به سمت افرادی که فاقد درآمد ثابت هستند ببریم.

شناسایی 34 میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه با بیان اینکه تصمیمی در مجلس برای دادن حمایت معیشتی به 60 میلیون نفر گرفته شد و در دولت هم تصمیماتی گرفته شده بود، اما در نهایت به ما ابلاغ شد که 34 میلیون نفر را شناسایی کنیم گفت: ما متولی شناسایی هستیم. علی القاعده شرایط و ویژگی ها ناظر به انتخاب 34 میلیونی بود که فاقد درآمد ثابت هستند.

میرزایی اضافه کرد: بنابراین شاخص ها را طوری تنظیم کردیم که بر اساس ابلاغ اجرا شده به ما بود. بنابراین این 34 میلیون شامل افراد حقوق بگیر و معیشتی بگیر و یارانه بگیر نمی شد. از جمله ویژگی های مشمولان این موارد بود: خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آن ها حقوق ماهانه دریافت نمی نمایند. کارکنان بخش دولتی، نیمه دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می شوند، در زمره این گروه نیستند. خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آنها بیمه پرداز نباشند. بر اساس آنالیز شاخص های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک های پایین هستند. خانوارهایی که در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی باشند.

وی ادامه داد: از آن طرف در گروه معیشت بگیران هم نیمی بهره مند نشده اند. علاقه مند بودیم مبلغ بیشتری اختصاص می یافت اما این اتفاق نیفتاد. این 34 میلیون نفر فاقد درآمد ثابت هستند، یعنی کارمندان دولت و بازنشسته ها، بیمه پردازها، تحت پوششین بیمه های اجباری تامین اجتماعی و بیمه های خویش فرما (با یک استثنا) مشمول نمی شوند.

میرزایی ادامه داد: از این 34 میلیون نفر، نزدیک به 9 میلیون تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند. 25 میلیون نفر یارانه حمایت معیشتی 100 هزار تومانی و سه میلیون و 11 هزار و 76 خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد (هشت میلیون و 900 هزار و 731 نفر) یارانه حمایت معیشتی 120 هزار تومانی را دریافت نموده اند.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره شرایط درنظر گرفته شده برای مشمولان گفت: ما وقتی 10 نفر داشته باشیم و بخواهیم حمایت و خدمتی را به پنج نفر آنها ارائه دهیم، باید سنجه هایی را تعیین کنیم. باید افراد بر اساس شاخص ها، اولویت بندی شوند.

رصد مداوم شرایط خانوارها

میرزایی اضافه کرد: ما شرایط افراد را از حیث شاخص های مختلف مرتب رصد می کنیم و با 60 نهاد داده ای در ارتباط هستیم. اما اطلاعات به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین آسیب را دیده اند. کسانی را داریم که ذیل قانون کار مشغول به کار هستند ولی حتی همین بیمه را هم ندارند و از نظر شاخص های بانکی در شرایط پایینتری قرار دارند. اینها باید حمایت معیشتی می گرفتند و در اولویت بودند.

افراد مجردی که جدای از خانواده زندگی می نمایند به پلیس + 10 مراجعه و اطلاعاتشان را از خانواده جدا کند

وی ادامه داد: بعضی که اعتراض می نمایند علت این است که آگاه نیستند ما شرایط کل اعضای خانواده را در نظر می گیریم. اگر فردی جدای از خانواده اش زندگی می نماید می تواند برود به پلیس به علاوه 10 و اطلاعاتش را از خانواده اش جدا کند. در نظام های رفاهی جهان لاجرم به سمت ساختارهای خانواده می فرایند و ما شرایط کلی خانواده را آنالیز می کنیم. مبنای ما ساختار رسمی و حقوقی خانواده در ثبت احوال و سازمان هدفمندی است.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه ها افرادی داشتیم که رفتند و شرایط خانوادگی خود را بروز رسانی کردند گفت: 34 میلیون سهمیه اختصاص داده شده است و ما دخل و تصرفی در نحوه پرداخت نداریم و اطلاعات را در اختیار سازمان برنامه قرار می دهیم.

امکان اعتراض وجود ندارد

وی ادامه داد: امکان دارد فردی هم حقوق بگیر باشد اما مطلوبیت زندگی اش بالا نباشد و مثلا مبلغ زیادی در ماه بابت اجاره بپردازد. ما نمیتوانیم اینها را تک به تک آنالیز کنیم. اکنون بحث امکان اعتراض مطرح نیست. 34 میلیون فرد دارای اولویت انتخاب و مشمول شده اند.

میرزایی اضافه کرد: امیدواریم و در حال پیگیری هستیم که بودجه بیشتری تعلق بگیرد. ما به اطلاعات مردم واقف تریم. آگاه هستیم که میانگین تراکنش ماهانه اعضای خانوار چقدر بوده است ولی شاید خود فرد به طور دقیق نداند. سه میلیون و 70 هزار اعتراض در جریان وام یک میلیون تومانی داشتیم که یک میلیون و 176 هزار نفر بعد از اعتراض ها مشمول شدند. اما این طرح متفاوت است و احتیاج به درخواست و اعتراض نیست، زیرا افراد طبق اطلاعات سیستمی در اولویت قرار گرفته اند.

وی در پاسخ به اینکه چرا بعضی افراد که در شرایط خوبی بوده اند این یارانه را گرفته اند؟ گفت: باید شاخص ها را آنالیز کرد و دید که کدام ویژگی ها را دارند. اطلاعات بانکی بانک مرکزی خطاپذیر نیست. افرادی را داریم که دستگاه پوز اجاره ای دارند و کسب درآمد می نمایند اما حساب به نام خودشان نیست. باید اطلاعات به صورت دقیق تحلیل گردد. ممکن است افرادی باشند که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و نباید تحت پوشش باشند، بعضا موارد فوتی و همپوشانی هم در لیست آنها داشتیم که البته اکنون اطلاعات شان بروزرسانی شده و بهتر از گذشته است. ما بهره بردار اطلاعاتی هستیم.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه ادامه داد: خانومی 65 ساله داشتیم که می گفت باید یارانه معیشتی بگیرم اما آنالیز کردیم که دخترش مدیر بازرگانی یک شرکت بود با گردش اقتصادی میلیاردی و دختر وی هم در ساختار خانواده اطلاعاتش آنالیز و سنجیده شده بود. نتایج کار ما از سوی نهادهای نظارتی مربوطه چک و آنالیز می گردد.

میرزایی با بیان اینکه نیمی از معیشتی بگیران مشمول طرح اخیر نشده اند و جزو گروه های معترض هستند که طبیعی است گفت: اما خب ما قرار بود 34 میلیون را شناسایی کنیم که افراد در اولویت بالاتر انتخاب شدند.

دخل و خرج دست سازمان برنامه است

وی با بیان اینکه مدافع کار درست هستم گفت: منطق شناسایی سیستمی و اصولی این بوده است. اگر ظرفیتی ایجاد گردد ما توان این را داریم که اعتراضات مردم را بگیریم و آنالیز کنیم اما دخل و خرج دست ما نیست و دست سازمان برنامه است. افرادی را داریم که از سال گذشته تا کنون شرایط اقتصادی شان تنزل داشته و باید یارانه بگیرند که ما هم آن را قبول داریم اما متضمن آن است که منابعش وجود داشته باشد. اگر شناسایی و تایید کنیم و از آن سو حمایتی صورت نگیرد، علی القاعده هیچ اتفاقی نمی افتد.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی درون و برون شهری و اینترنتی نیز اظهار کرد: ما به مسائل مردم واقف هستیم. این که فردی بگوید به این یارانه حمایتی احتیاج دارد صحیح است و می پذیریم. اما موضوع دوم این است که ما مجبور شدیم گروهی را مشمول نکنیم و باید اولویت بندی می کردیم.

میرزایی اضافه کرد: در گروه بیمه شدگان خویش فرما یک استثنا داشتیم و مربوط به افرادی بود که معیشت بگیر بودند، درآمد ثابت نداشتند، دهک 9 و 10 درآمدی نبودند و مجموع حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و 900 هزار تومان بود. از آن سو بازنشستگانی داشتیم که حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و 900 هزار توان بود و گروه اندکی بودند که آنها هم مشمول شدند اما امکان مشمول شدن بیمه شدگان کارگران ساختمانی و ... را نداشتیم.

مشمولان جامانده تا آخر هفته صبر نمایند

وی با اشاره به اینکه اعتبار پرداخت حمایت معیشتی تخصیص یافته و برای مشمولین واریز شده است گفت: برای عده اندکی که هنوز واریز نشده تا آخر هفته صبر نمایند و امید است مسئله ای نباشد. به علت مسائل بانکی هنوز پول برای این عده اندک واریز نشده است که حل می گردد. اولین نوبت واریز 27 ام ماه بود و احتمالا واریزهای بعدی در همین بازه زمانی باشد و دهه سوم هر ماه واریز گردد.به گفته وی واریز مراحل بعدی بسته به حساب مشمولان در دهه سوم هر ماه اتفاق می افتد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 907

به "جاماندگان یارانه سوم حتما بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاماندگان یارانه سوم حتما بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید