جزئیات مرگ 2 نفر در قم در اثر ابتلا به کرونا ، افزایش احتمال ابتلای اطرافیان 2 فوتی به کرونا

به گزارش مجله یگانه، پس از آنکه بعدازظهر وزارت بهداشت اعلام نمود که آزمایش اولیه دو شهروند قمی در مورد بیماری کروناویروس مثبت اعلام شد، ساعاتی بعد، مرگ این دو شهروند به واسطه ابتلا به بیماری کرونا تایید شد.

جزئیات مرگ 2 نفر در قم در اثر ابتلا به کرونا ، افزایش احتمال ابتلای اطرافیان 2 فوتی به کرونا

به گزارش مجله یگانه به نقل از ایسنا، پس از توییت معاون وزیر بهداشت در مورد مشاهده دو نمونه مشکوک به کروناویروس در قم و تایید این مساله، علاوه بر ایجاد فضای روانی خاص در شهر قم، به همین موازات کوشش کادر بهداشتی و درمانی قم نیز دو چندان شده است.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم در جلسات متعدد به همراه مسئولان استان و همچنین با حضور معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی زمینه های کنترل وضیعت بهداشتی و درمانی در قم را آنالیز می نمایند.

  • دپوی ماسک در قم به اندازه کافی وجود دارد

انتشار خبر مبنی بر فوت دو شهروند قمی و مثبت بودن آزمایشات اولیه در مورد ابتلا به بیماری کرونا، موجب مراجعات کثیر مردم به داروخانه ها شده است.

پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت در مورد مثبت بودن آزمایش تست کرونا در قم، در مراجعه به بیش از 8 مورد داروخانه و تماس با چند داروخانه دیگر در سطح شهر، متوجه کمبود ماسک شده ایم که این امر زمینه نگرانی را در شهروندان به وجود آورده است.

دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد کمبود ماسک در تبادل نظر با مجله یگانه مطرح کرد: به اندازه کافی دپوی ماسک در قم وجود دارد و همه احتیاج به زدن ماسک ندارند، چرا که در بعضی از موارد خود ماسک و استفاده نادرست عاملی در عفونت است.

وی گفت: در صورت احتیاج به ماسک، به تعداد کافی دپو شده است، اما در شرایط فعلی تنها افرادی که با بیمار در ارتباط هستند و یا همراهان و کادر پزشکی و افرادی که مشکوک به این ویروس اند باید از ماسک استفاده نمایند.

قدیر گفت: در چند روز اخیر، شاهد یک پیک بیماری های تنفسی در قم بودیم که با آنالیز های صورت گرفته و فوت دو شهروند قمی، در آزمایشات معین شد تست اولیه از این افراد از نظر کرونا مثبت است.

وی گفت: البته هنوز تستهای ژنتیک باقی مانده است و نتیجه نهایی به زودی اعلام می گردد، اما بنا شد با مردم صادق باشیم و اطلاع رسانی کاملی از شرایط این دو بیمار فوت شده صورت بگیرد تا اعتماد شهروندان جلب گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم مطرح کرد: در حال حاضر جای هیچ نگرانی نیست و بیمارستان ها در حال کنترل است و یک بیمارستان به عنوان مرکز بیماری های ویروسی در جهت تمرکز بیشتر معین شد.

وی اظهار کرد: همچنین یک بیمارستان دیگر در حال تخلیه است تا به عنوان پشتیبان از آن استفاده کنیم در این شرایط مردم آرامش کاملی داشته باشند و به زنگی عادی بپردازند و نکات بهداشتی از جمله شستشوی دستها را جدی بگیرند و از اجتماعات و مسافرت های بی مورد پرهیز نمایند.

  • احتمال ابتلای اطرافیان 2 بیمار فوت شده به کرونا زیاد است

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال فراوان ابتلای اطرافیان دو جان باخته قمی در ماجرای کرونا خبرداد.

پس از اعلام خبر قرنطینه اعضای خانواده دو مرحوم مبتلا به ویروس کرونا عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نموده است که فوت دو نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا نشان می دهد که احتمالا افراد دیگری ار نزدیکان آنها نیز به این ویروس مبتلا شده و باید قرنطینه شوند و تعداد بیماران احتمالا بیشتر است.

بر اساس گفته مسعود مردانی ظاهرا قبل از فوت این دو بیمار از آنها آزمایش گرفته شده است اما جواب آزمایش نهایی بعد از فوت آنها معین می گردد. افرادی که با دو فرد فوت شده در تماس بوده اند باید به سرعت شناسایی شوند.

وی گفت:این افراد حتما باید جداسازی شوند و تحت درمان قرار بگیرند تا این بیماری به دیگران منتقل نگردد.

مسئولان قم در حال حاضر در جلسه اضطراری استان هستند و اطلاعات تکمیلی را پس از تصویب مسایل مهم به اطلاع عموم می رسانند.

مشاور وزیر بهداشت: نزدیکان دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در قم در قرطنیه هستند

به نقل از یکی از رسانه های رسمی، علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اظهار کرد که نزدیکان دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در قم در قرطنیه هستند.

بر این اساس، وزارت بهداشت گفت که نتیجه آزمایش اولیه دو نفر مبتلا به ویروس کرونا در قم مثبت بوده و آنالیز های بیشتر در حال اجرا است.

  • کرونا جان دو نفر را در قم گرفت

وزارت بهداشت با تایید مرگ دو هموطن در قم به واسطه بیماری کرونا، بر شایعات نسبت به این مساله انتها داد.

.کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیغامی توئیتری آورده است: بدنبال پیک بیماری های حاد تنفسی ظرف روزهای اخیر در قم، دو مورد در آزمایشات اولیه از نظر کرونا ویروس مثبت گزارش شدند، متاسفانه هر دو بیمار با توجه به کهولت سن و نقص سیستم ایمنی در بخش مراقبت های ویژه فوت نمودند.

مسئولان استان و وزارت بهداشت پس از بروز شایعات نسبت به گستردگی این بیماری در قم، با اعلام رسمی فوت این دو پیرمرد قمی از مردم خواستند که به ملاحظات پزشکی در این زمینه توجه کامل داشته باشند.

  • کرونا کمتر از تصور مردم نگران نماینده است

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با اشاره به شرایط بعضی موارد مشکوک به این بیماری گفت: کسانی که در این بیماری گرفتار نارسایی تنفسی شوند کمتر از دو درصد هستند و این بیماری آن حد که مردم تصور می نمایند نگران نماینده نیست.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر قاسم جان بابایی عصر امروز در گفت وگو با مجله یگانه در قم با اشاره به اینکه بیماری کرونا ویروس از نظر مسری بودن قوی است ولی از نظر مرگ و میر از آنفلوانزای اچ وان و ان ون کمتر است، گفت: در چین 75 هزار مورد ابتلا به این بیماری وجود داشته ولی مرگ و میر در اطفال گزارش نشده است.

وی یادآور شد: ممکن است این بیماری برای افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای مثل دیابت پیشرفته، ضعف سیستم ایمنی و چاقی زیاد مشکل ایجاد کند.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با اشاره به شرایط بعضی موارد مشکوک به این بیماری یادآور شد: کسانی که در این بیماری گرفتار نارسایی تنفسی شوند کمتر از دو درصد هستند و این بیماری آن حد که مردم تصور می نمایند نگران نماینده نیست.

وی با اشاره به اینکه مردم باید از دست دادن و روبوسی کردن پرهیز نمایند گفت: شستن دست با آب و صابون بسیار اثرگذار است.

دکتر جان بابایی با بیان اینکه مردم اگر علائمی مبنی بر تنگی نفس پیدا کردند به پزشک مراجعه نمایند یادآور شد: در تمام کشور تیم هایی معین شده و نسبت به ویزیت کردن این بیماران اقدام می نمایند.

وی با بیان اینکه اگر در بیمارستان قم مواردی بستری شدند فقط سه چهار نفر احتیاجمند مراقبت ویژه هستند اضافه کرد: این افراد هم تحت نظر هستند و از تنفس مصنوعی هم برای ایشان استفاده نمی گردد و فقط در حال مراقبت هستیم تا اگر خدمات دارویی بیشتر احتیاج داشتند اقدام لازم صورت گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی و عدم حضور در اماکن شلوغ یادآور شد: اصلا لازم نیست که مردم محل زندگی خود را ترک نمایند چرا که ابتلا زمانی اتفاق می افتد که فرد مبتلا با فرد سالم روبوسی نموده یا دست دهد و آن فرد اقدام به شستشوی دست خود نکند.

وی در انتها گفت: این دوره نیز گذرا بوده و به سر خواهد آمد و قطعا این مشکل بدتر از اپیدمی آنفلوآنزا نخواهد بود.

  • نگرانی بیش از حد ممنوع!

یکی از اعضای کادر درمانی بیمارستان کامکار در پاسخ به خبرنگار ایسنای قم که در محل بیمارستان حضور یافته بود با اشاره به کوشش گسترده اعضای تیم درمانی این بیمارستان و استان، گفت: درست است که این دو نمونه اعلام شده است ولی مردم باید بدانند که نباید نگرانی بیش از حد داشته باشند؛ اگر به دستورات بهداشتی عمل نمایند اتفاقی برای آنها نخواهد افتاد.

یکی از نکات جالب توجه در این بیمارستان حضور تعدادی از مردم شهر برای سرکشی شرایط در این بیمارستان است و البته تعدادی از کارکنان بخش خدمات بیمارستان، مانع حضور مردم در این فضا می شوند.

مسئولان علوم پزشکی در پیغام هایی مردم را به حفظ آرامش و رعایت اصول بهداشتی توصیه می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 310

به "جزئیات مرگ 2 نفر در قم در اثر ابتلا به کرونا ، افزایش احتمال ابتلای اطرافیان 2 فوتی به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مرگ 2 نفر در قم در اثر ابتلا به کرونا ، افزایش احتمال ابتلای اطرافیان 2 فوتی به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید