خبرنگاران دولت نجات ملی یمن: سازمان ملل اعتبار سازمان های بین المللی را زیر سؤال برد

به گزارش مجله یگانه، تهران-خبرنگاران-ضیف الله الشامی سخنگوی دولت نجات ملی یمن سه شنبه شب گفت: تصمیم سازمان ملل متحد برای حذف نام ائتلاف متجاوز سعودی از فهرست ناقضان حقوق بچه ها در یمن، اعتبار سازمان های بین المللی و اصول آن را زیر سؤال می برد.

خبرنگاران دولت نجات ملی یمن: سازمان ملل اعتبار سازمان های بین المللی را زیر سؤال برد

به گزارش تارنمای شبکه المسیره یمن، الشامی توضیح داد: تصمیم آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در واقع بچه ها یمنی را به اهدافی برای حمله ائتلاف سعودی تبدیل کرده و سازمان های بین المللی را در این جنایت سهیم می نماید.

سخنگوی دولت نجات ملی یمن، گوترش و سازمان های بین المللی را مسؤول کامل جنایت ها و جرایمی دانست که ائتلاف سعودی در حق بچه ها یمن انجام می دهد.

الشامی توضیح داد: حذف عربستان از فهرست ناقضان بچه ها یمنی چراغ سبز به ائتلاف سعودی برای جنایت های جنگ بیشتر علیه بچه ها یمنی بزند.

گوترش دیروز دوشنبه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی را سال ها پس از آنکه به دلیل کشتار بچه ها در یمن به فهرست سیاه اضافه کرده شده بود، از این فهرست خارج کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی خروج ائتلاف سعودی را از این فهرست گفت که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته 222 کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن به وسیله حملات هوایی از این فهرست خارج می گردد.

سازمان ملل برای اولین بار در سال 2016 و زمانی که بان کی مون دبیر کل آن بود ائتلاف سعودی را به فهرست کودک کش ها افزود، اما گزارش رسانه ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو کرده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال 2017 و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه افزود.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طول این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها زنان و بچه ها بودند بر اثر حملات هوایی جنگنده های سعودی جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 578

به "خبرنگاران دولت نجات ملی یمن: سازمان ملل اعتبار سازمان های بین المللی را زیر سؤال برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دولت نجات ملی یمن: سازمان ملل اعتبار سازمان های بین المللی را زیر سؤال برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید