سفیر هند در تهران: می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم

به گزارش مجله یگانه، گدام درمندرا از رایزنی های بسیاری برای خرید نفت ایران از سوی مسئولان عالی دو کشور ایران و هند اطلاع داد.

سفیر هند در تهران: می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، گدام درمندرا سفیر هند در تهران گفت: ایران شریک قابل اتکای ماست و ما می خواهیم روابط خود را حفظ کنیم و خرید نفت از ایران را از سر بگیریم.

سفیر هند البته این را افزود که این امر، موضع آنان است و باید مسائل سیاسی و تحریم صادرات نفت ایران را هم در نظر بگیرند، از این رو در حال آنالیز این مسأله با ایران و دیگر شرکای خود هستند که به نظر می رسد منظور او امریکا است.

گدام درمندرا، استراتژی بلندمدت هند را خرید نفت ایران برشمرد و در تشریح این امر گفت: پالایشگاه های بزرگی در هند متناسب با کیفیت نفت ایران ساخته شده اند و نخریدن نفت ایران، ضرر هایی را به این پالایشگاه ها وارد نموده است.

او افزود که ما به دنبال جبران خلل وارد شده به این بخش از تجارت خود با ایران به وسیله تقویت سایر بخش های تجاری دو کشور مانند تبادل کالا با کالا و مکانیزم روپیه - ریال هستیم. در این چارچوب، ما در حال رایزنی برای وارد کردن دیگر کالا ها به سبد تجاری دو کشور هستیم.

سفیر هند در ایران، از تداوم همکاری های دو کشور در عرصه اتصالات حمل و نقل، در قالب توسعه بندر چابهار خبرداد و تأکید کرد: ما با سازمان بنادر و دریانوردی ایران شراکت داریم و خود را متعهد به توسعه آن می دانیم.

گدام درمندرا با بیان اینکه چابهار دارای دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری است و بندر شهید بهشتی دارای فاز های مختلفی است که فاز یک آن برای توسعه در اختیار هند قرار داده شده است، ادامه داد: پس از امضای قرارداد موقت در دسامبر سال 2018 تا به امروز، یعنی در کمتر از دو سال گذشته، حجم ترافیک بار در این بندر به 8 هزار کانتینر رسیده و بیش از یک میلیون تن بار فله هم از آنجا جابه جا شده است. در حوزه سرمایه گذاری در این بندر، در مرحله نخست، هند باید تجهیزات مورد احتیاج برای تخلیه و بارگیری مانند جرثقیل های سنگین را به بندر وارد کند که سفارش آن ها داده شده و انتظار داریم در ماه اکتبر سال جاری، نخستین بخش از این تجهیزات وارد بندر چابهار گردد.

سفیر هند با بیان اینکه ما بندر چابهار را به محل دریافت یاری های هند و ارسال آن به افغانستان تبدیل نموده ایم، درباره روابط بانکی و اقتصادی دو کشور نیز گفت: بانک های مرکزی دو کشور با یکدیگر در رابطه بوده و در حال توسعه آن هستند. مکانیزم اقتصادی روپیه - ریال قبل از هر مکانیزم اقتصادی دیگری، کار خود را شروع کرد. این مکانیزم اقتصادی اکنون هم در جریان است و مشمول معاملات اقلام مجاز می گردد.

گدام درمندرا با اشاره به اینکه می خواهیم روابط تجاری دو کشور فراتر از محصولات کشاورزی مثل چای و برنج باشد و صادرات کالا های مهندسی سبک را هم به آن وارد کنیم، افزود: دو کشور در حال تهیه و نهایی کردن یک موافقتنامه تجارت ترجیحی هستند. اخیراً هم مجلس ایران توافقنامه اجتناب از اخذ اقتصادیات مضاعف بین ایران و هند را تصویب کرد. به باور ما، این اسناد روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور را تسهیل خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 648

به "سفیر هند در تهران: می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر هند در تهران: می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید