سیگار کشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد

به گزارش مجله یگانه، پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن در آنالیز جدیدی دریافتند که مصرف سیگار و بیماری مزمن ریه می تواند مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 را افزایش دهد.

سیگار کشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد

به گزارش مجله یگانه از ایسنا، پژوهش جدیدی که در کالج دانشگاهی لندن (UCL) اجرا شده است، نشان می دهد افرادی که سیگار می کشند و افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، بیشتر گرفتار پیامدهای شدید کووید 19 می شوند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز در آنها بیشتر است.

بیماری مزمن انسدادی ریه، اختلال عملکرد مداوم ریه است که با محدودیت جریان هوا همراه می گردد. تخمین زده شده که بیماری مزمن انسدادی ریه، 251 میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار داده است. پژوهشگران با آنالیز اثرات کروناویروس سندرم حاد تنفسی2 (SARS-CoV-2) بر عملکرد تنفسی، سعی دارند تا شیوع و اثرات بیماری مزمن انسدادی ریه را در بیماران مبتلا به کووید 19 بهتر درک نمایند.

پژوهشگران در این پروژه، پایگاه های داده مربوط به سوابق علمی را به صورت سیستماتیک مورد آنالیز قرار دادند تا به ویژگی های بالینی کووید 19 و شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه در بیماران مبتلا به کووید 19 پی ببرند. پژوهش های مورد آنالیز، داده های مربوط به 2473 بیمار مبتلا به کووید 19 را در برداشتند که 2.3 درصد آنها به بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا بودند و 9 درصد نیز سیگار می کشیدند.

نتایج این پژوهش نشان داد شدت کووید 19 در افرادی که از بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می برند، 63 درصد و خطر مرگ و میر نیز 60 درصد است. در حالی که شدت بیماری در افراد مبتلا به کووید 19 که بیماری مزمن انسدادی ریه را ندارند، تنها 33.4 درصد و میزان مرگ و میر نیز 55 درصد است.

افرادی که سیگار می کشند، 1.45 بار بیش از افرادی که هرگز سیگار نمی کشند در معرض پیامدهای شدید کووید 19 قرار دارند.

پژوهشگران در این باره گفتند: به رغم کم بودن شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه و مصرف سیگار در میان بیماران مبتلا به کووید 19، می توان گفت که این دو مورد با شدت کووید 19 و مرگ و میر ناشی از آن در ارتباط هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 539

به "سیگار کشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگار کشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید