شرط موفقیت پاتک های ظریف مقابل تک های ترامپ

به گزارش مجله یگانه، یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نامه اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با بد عهدی های آمریکا در ارتباط با برجام و نقض مقررات بین المللی از سوی این کشور گفت: به نظرمی رسد این نامه به قصد افشاگری نسبت به سیاست های آمریکا و ایجاد یک فضای مناسب رسانه ای برای آگاهی بخشی به مخاطبان در سطح جهانی که عمدتا نخبگان مدنظر هستند، نوشته شده است.

شرط موفقیت پاتک های ظریف مقابل تک های ترامپ

حسن بهشتی پور، در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی در خصوص نامه اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به دبیرکل سازمان ملل متحد همزمان با دومین سالروز خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تاکید ظریف در این نامه مبنی بر اینکه سازمان ملل متحد می بایست آمریکا را به دلیل تبعات اعمال خلاف قانونش که در تناقض آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل قرار گرفته است، جوابگو سازد گفت: نامه آقای ظریف به دبیر کل سازمان ملل متحد، اقدامی در چارچوب دیپلماسی عمومی است چرا که وقتی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشته می گردد و از حالت محرمانه خارج می گردد و در فضای رسانه نشر داده می گردد هدف اصلی ش مطلع سازی نخبگان در سطح بین المللی و یک نوع افشاگری علیه سیاست های زورگویانه و یکجانبه گرایانه آمریکا است.

وی ادامه داد: اما این که انتظار داشته باشیم دبیرکل سازمان ملل در این زمینه آمریکا را به انجام اقدامی مجبور کند به نظر می رسد، عملی نیست چرا که چنین سازوکاری وجود ندارد که دبیرکل سازمان ملل بتواند که یک کشور عضو این سازمان را وادار به انجام کاری کند که آن کشور به هر دلیلی از انجام آن خودداری می نماید.

بهشتی پور خاطر نشان کرد: نامه اخیر آقای ظریف به دبیر کل سازمان ملل به قصد افشاگری نسبت به سیاست های آمریکا و ایجاد یک فضای مناسب رسانه ای برای مطلعی بخشی به مخاطبان که عمدتا نخبگان مدنظر هستند نوشته شده است. به این منظور که این نامه بتواند بر روی نخبگان از جمله نخبگان در سازمان ملل متحد و آمریکا تاثیر گذار باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به کوشش های آمریکا برای فضاسازی علیه ایران و ایجاد زمینه برای صدور قطعنامه جدید علیه کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل و یا حتی به کار انداختن سازوکار بازگشت قطعنامه های ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل متحد علیه ایران اظهار کرد: با توجه به این اقدامات خصمانه از سوی آمریکا طبیعتا آقای ظریف نیز براساس وظیفه ذاتی خود به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را به عنوان پاتک در برابر تک های آمریکا انجام می دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه نمود: به نظرم این اقدامات و نامه نگاری ها تاثیر خود را دارد به شرطی که نخبگان ایرانی و انگلیسی زبان در این زمینه همراهی نمایند و مثلا پویش و یا کمپینی را با عنوان نه به تحریم و یا نه به آمریکا ایجاد نمایند، به نحوی که اقدامی در سطح مردمی و فراگیر در این زمینه انجام گردد. به نظرم تاثیر این افراد ممکن است خیلی بیشتر از آقای گوترش باشد چرا که دبیرکل سازمان ملل از قدرت لازم آن چنانی برخوردار نیست و نمی تواند یک کشوری را مجبور به انجام اقدامی نماید، البته دبیرکل سازمان ملل می تواند چنین موضوعاتی را به مجمع عمومی سازمان ملل ارجاع دهد که البته به نظر می رسد احتمالا سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا مجمع عمومی سالانه برگزار نگردد.

وی با تاکید بر این که مناسب است این گونه نامه ها که ماهیت افشاگرانه دارند، در رسانه های مستقل منتشر شوند، بر روی آنها تحلیل محتوا صورت گیرد و به وسلیه نخبگان پشتیبانی و بازنشر داده شوند، گفت: در همین چارچوب باید انجام این گونه اقدامات به صورت جدی تر از سوی دستگاه دیپلماسی کشور پیگیری گردد.

بهشتی پور در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات مطرح شده، به نظر شما باید بر روی فضای نخبگانی در راستای دیپلماسی عمومی سرمایه گذاری بیشتری صورت بگیرد یا خیر؟ توضیح داد: بله، چرا که نخبگان دارای تاثیر عمیق، پایدار و گسترده ای هستند، این نخبه می تواند یک ورزشکار عظیم باشد یا یک استاد دانشگاه، یک هنرمند و یا یک تحلیل گر برجسته. موضوع تحریم ها نیز چون بر روی زندگی انسان ها تاثیر منفی جدی می گذارد، چنان که تا به امروز ضربه های شدیدی را به مردم ایران وارد نموده است، نخبگان می توانند روی ابعاد و نتایح منفی و ضد انسانی این موضوع تاکیدات مناسبی در بین افکار عمومی داشته باشند.

بهشتی پور ادامه داد: آمریکا رویه های نامناسبی را در عرصه حقوق بین الملل شروع نموده است چنان که مشاهده می کنیم در بدترین شرایط تاریخی که سازمان بهداشت جهانی در حال مبارزه با کرونا است و احتیاج دارد که همه کشورها از این سازمان حمایت نمایند آمریکا تهدید به قطع بودجه این سازمان می نماید. بنابراین لازم است که

نخبگان در برابر این گونه رفتارهای آمریکا ایستادگی نمایند و نباید این نوع اقدامات از سوی مجامع بین المللی و حقوقی پذیرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 535

به "شرط موفقیت پاتک های ظریف مقابل تک های ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط موفقیت پاتک های ظریف مقابل تک های ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید