عذرخواهی جهانپور به دلیل به تاخیر افتادن واکسیناسیون

به گزارش مجله یگانه، به گزارش خبرنگاران، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت: پیامک ها و نوبت دهی تزریق واکسن براساس جدول برنامه ریزی شده ای که طرف های تامین کننده واکسن برای ما مشخص نموده و توافق شده، خواهد بود.

عذرخواهی جهانپور به دلیل به تاخیر افتادن واکسیناسیون

جهانپور با بیان این مطلب اظهار کرد: در روزهای اخیر به دلیل تاخیر در ورود واکسن توسط شرکت ها و کشورهایی که قرار بوده واکسن به ما تحویل دهند بنابراین ممکن است برنامه تزریق واکسن مطابق زمان بندی پیش نرود. همچنانکه در سایر کشورها در اروپا این فراز و فرودها در مراحل مختلف مشاهده شد و بنظر می آید این فراز و فرودها در برنامه واکسیناسیون تا حد زیادی قابل اجتناب و پیشگیری نباشد.

وی ادامه داد: عزیزانی که به مراکز تزریق واکسن در بعضی استانها و شهرستانها مراجعه نموده اند و به دلیل در اولویت بودن دُز اول نتوانسته اند دُز دوم را دریافت نمایند، نگرانی نداشته باشند. فاصله زمانی معین شده برای تزریق دُز دوم، عموما بهترین فاصله زمانی نیست بلکه حداقل فاصله زمانی است که بین تزریق دو دُز واکسن معین شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: اغلب واکسن هایی که امروز در دسترس است با طولانی شدن فاصله زمانی تزریق دُز دوم نه تنها مسئله ای نخواهند داشت حتی بعضا بعضی از واکسن ها با توجه به ساختاری که دارند، توصیه شده که از فاصله زمانی دو یا چهار هفته و سه ماه فراتر برود.

براساس اعلام وبدا، جهانپور تاکید نمود: اولویت با تزریق دُز اول واکسن است چون ایمنی پایه و حداقل هایی از ایمنی را در بدن ایجاد خواهد نمود و این ارزشمند است. لذا اگر جایی مجبور به انتخاب بین تزریق دُز اول و دوم شویم، طبیعتا دُز اول مقدم است تا زمانی که دُز دوم برسد. همکاران و سازمان های دیگر همکاری دارند تا در روزهای آینده، محموله هایی که تا امروز با تاخیر به کشور ارسال نشده را دریافت کنیم.

وی گفت: به محض ورود محموله های جدید واکسن، تزریق دُز دوم واکسن برای افرادی که دُز اول را دریافت نموده اند با یک فاصله زمانی مناسب تزریق خواهد شد و افراد، هیچ دغدغه و نگرانی از نظر ایمنی زایی و اثربخشی واکسن نداشته باشند. همین که دُز اول واکسن را تزریق نموده اند، یک ایمنی پایه ایجاد خواهد نمود و با رعایت پروتکل ها، شرایط بهتر خواهد بود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: با توجه به عدم تعادل بین عرضه و تقاضای واکسن کرونا و عدم توانایی بعضی کشورها برای واکسیناسیون عمومی تا دو سه سال آینده، در بعضی محافل علمی و کارشناسی در جهان پیشنهاد می گردد که دُز اول واکسن در طیف وسیعی از جامعه تزریق گردد و بعد دُز دوم تزریق گردد اما هنوز این پیشنهادات مورد نظر نیست و در کشور ما نیز همچنان واکسیناسیون مطابق برنامه قبلی است که اگر تاخیری هم در تزریق واکسن وجود دارد، صرفا به دلیل تاخیر در ایفای تعهدات طرف خارجی و تامین نمایندگان واکسن است.

جهانپور اضافه کرد: پیامک قبل از تزریق دُز دوم برای افرادی که دُز اول را دریافت نموده اند، با توجه به جدول برنامه ریزی شده، ارسال می گردد اما در روز مقرری که قرار است محموله

های واکسن وارد و توزیع می گردد، این اتفاق رخ نمی دهد و کل زنجیره واکسن ممکن است دچار مشکل گردد البته از ارسال پیامک و اینکه شاید عزیزانی مراجعه نموده و نتوانسته باشند دُز دوم را تزریق نموده باشند، عذرخواهی می کنیم.

وی یادآور شد: دغدغه و نگرانی جدی در مورد واکسن و اثربخشی آن برای فاصله دار شدن بین دو دُز واکسن، وجود ندارد اما عذرخواهی ما به خاطر این اتفاق و رویداد که ممکن است در بعضی مراکز تزریق واکسن اتفاق افتاده باشد، به قوت خود باقی است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: برنامه کشوری واکسیناسیون، تزریق دُز دوم واکسن کرونا است و اگر این استراتژی و راهبرد انتخاب می شد که دُز دوم همه واکسن ها تا واکسینه شدن طیف وسیعی از جامعه به تاخیر بیفتد، موضوع دیگری بود و می شد اطلاع رسانی عمومی کرد اما هنوز چنین تصمیمی در کشور گرفته نشده و مطابق برنامه قبلی، تزریق واکسن را انجام می دهیم. این تاخیرهای مقطعی ممکن است وجود داشته باشد و از مردم عزیزمان که در این زمینه بعضا دچار مشکل شده باشند، عذرخواهی می کنیم.

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1188

به "عذرخواهی جهانپور به دلیل به تاخیر افتادن واکسیناسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عذرخواهی جهانپور به دلیل به تاخیر افتادن واکسیناسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید