ماجرای نامه هاشمی طبا به دبیر درباره لیگ کشتی چه بود؟

به گزارش مجله یگانه، مصطفی هاشمی طبا رئیس پیشین کمیته ملی المپیک در نامه ای به علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی نکاتی را درباره برگزاری لیگ مطرح نمود.

ماجرای نامه هاشمی طبا به دبیر درباره لیگ کشتی چه بود؟

سید مصطفی هاشمی طبا در گفت وگو با خبرنگار ورزشی مجله یگانه با اشاره به نامه ای که در مورد برخی مسائل کشتی برای علیرضا دبیر نوشته، گفت: به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهاتی که فدراسیون گذشته داشت این بود که با حالتی شبیه به تمسخر با لیگ روبرو شد در حالی که لیگ، کشتی گیرساز است. اگر لیگ خوب و 16 تیمی داشته باشیم که در سال فعال باشد و مسابقه برگزار شود آن وقت در نقاط مختلف کشور یک جریان به وجود می آید و کشتی گیر می داند باید با چه برنامه ای کارش را پیش ببرد و می تواند با حریفان خوبش در لیگ رودررو شود. به این شکل تمرینات متناسب هم برگزار می شود. اینکه کشتی گیر در سال فقط در دو مسابقه شرکت کند، اتفاق جالبی نیست. من یک یادداشت در همین رابطه برای علیرضا دبیر نوشتم.

وی ادامه داد: حتی مربیان تیم ملی هم می توانند این لیگ را زیر نظر بگیرند و زمانی که ما شاهد مسابقات باکیفیت باشیم و همه استان ها درگیر این رقابت ها باشند، حرکت خوبی در کشتی ایجاد می شود و می شود کشتی گیران مستعد و توانمند را هم از این رقابت ها شناسایی کرد.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی وقت درخصوص نحوه انتخاب تیم های ملی کشتی اعلام کرد: در گذشته های دور هم اینطور نبود که در همه اوزان، نفر اول مسابقه انتخابی به مسابقه جهانی و المپیک اعزام شود یا گاهی در یک وزن انتخابی داخلی نداشتیم و کادرفنی خودش ملی پوش را انتخاب می کرد. در المپیک 1960 رم، سرمربی تیم به جای خجسته پورِ باتجربه، سیفیِ جوان را انتخاب کرد. من موافقم که مسابقه انتخابی برگزار شود و معلوم شود بهترین کشتی گیران چه کسانی هستند ولی انتخاب نهایی باید در اردوی تیم ملی اتفاق بیفتد، بعد از بررسی عملکرد اردویی کشتی گیر و ارزیابی وضعیت جسمانی اش. ممکن است کشتی گیر نزدیک مسابقه آسیب ببیند یا تخلف انضباطی داشته باشد. اینها باید بررسی شود.

هاشم طبا تاکید کرد: حداقل سه نفر برتر هر وزن باید در اردوی تیم ملی حضور داشته باشند و بعد از بین آنها با نظر کادرفنی یک نفر انتخاب شود. اینکه یک کشتی گیر بعد از اولی در مسابقه انتخابی تیم ملی یقین بداند ملی پوش است، ممکن است در ادامه در تمرینات کم کاری کند و این مشکلاتی را به وجود آورد. این موضوع را باید به مربیان تیم سپرد.

خیلی از کارشناسان معتقدند المپیک پیش رو به لحاظ نتیجه، به مراتب از المپیک 2008 پکن بدتر خواهد بود. رئیس سابق سازمان تربیت بدنی در این خصوص گفت: به نظرم می تواند بهتر باشد اما این خیلی به طراحی تمرین ورزشکاران و نظارت روی کار آنها بستگی دارد که ما از هر دو نظر کمبود داریم و خیلی هم نمی خواهند کمک کنند که بهترین کار انجام شود. باید به صورت علمی و دقیق روی برنامه ورزشکاران کار کرد. موفقیت دور از دسترس نیست اگر از تجربه بزرگان ورزش هم استفاده شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 35

به "ماجرای نامه هاشمی طبا به دبیر درباره لیگ کشتی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای نامه هاشمی طبا به دبیر درباره لیگ کشتی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید