موج انتقادهای مقامات آلمانی علیه تصمیم ترامپ برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضدنفر

به گزارش مجله یگانه، بسیاری از مقامات آلمانی در اظهار نظرهای مختلفی تصمیم اخیر ترامپ برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضد نفر در عملیات های جنگی ارتش آمریکا را محکوم کردند.

موج انتقادهای مقامات آلمانی علیه تصمیم ترامپ برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضدنفر

با هزینه سفر به آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله یگانه به نقل از نشریه دی سایت آلمان، موج انتقادهای سیاستمداران آلمانی به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضد نفر توسط ارتش آمریکا همچنان ادامه دارد.

کاخ سفید روز آدینه اعلام نمود که به خواست دونالد ترامپ ممنوعیت استفاده از مین های ضدنفر برای نیروهای مسلح ایالات متحده برداشته می گردد.

طبق اطلاعیه کاخ سفید، ارتش آمریکا از این پس می تواند، در شرایطی خاص از مین های ضدنفر پیشرفته ای که از دور قابل کنترل هستند، استفاده کند.

به ابتکار دولت باراک اوباما استفاده از مین های ضدنفر از سال 2014 ممنوع شده و ارتش آمریکا کاربرد مین های ضدنفر را در سراسر جهان به استثنای کره جنوبی متوقف نموده بود. در مرز میان کره شمالی و کره جنوبی انبوهی مین کاشته شده است.

دولت ترامپ می گوید که این ممنوعیت، ارتشیان آمریکا را در شرایطی سخت قرار داده بود.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته است که استفاده از مین های ضدنفر برای عملیات پیروزمندانه ارتش آن کشور ضرورت دارد.

نهادهای صلح دوست و مدافعان حقوق بشر، مین های ضدنفر را پلیدترین سلاح جهان می دانند که بیشتر مردم غیرنظامی و بی دفاع قربانیان آن هستند. این مین ها حتی پس از انتها جنگ نیز به کشتن و معلول کردن انسان ها، به خصوص بچه ها، ادامه می دهند.

سالانه هزاران نفر، به ویژه از میان افراد خردسال، بر اثر انفجار مین جان یا سلامتی خود را از دست می دهند. در افغانستان، یمن، آنگولا، کامبوج، لائوس و عراق افراد بی شماری قربانی این سلاح مخوف شده اند.

کاشتن مین های ضدنفر آسان و کم خرج اما برچیدن و خنثی کردن آنها سخت و خطرناک است .

این تصمیم دونالد ترامپ با انتقاد بسیاری از مقامات آلمانی روبرو شده است.

رالف موتسنیچ، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان در تبادل نظر با یک رسانه آلمانی در واکنش به این تصمیم ترامپ گفته است: ترامپ با این تصمیم پیوسته به سیاست خود برای جدایی از همه هنجارها و قوانین یک نظم بین المللی پایدار ادامه می دهد.

گیدی ینسن، رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس آلمان و از سیاستمداران حزب لیبرال دموکرات این کشور هم این تصمیم ترامپ را به عنوان یک گام رو به عقب بزرگ در حمایت از چند جانبه گرایی دانسته و تاکید نمود: بخصوص در دورانی که در مناقشات بین المللی حملات به غیر نظامیان تبدیل به تاکتیکی مضحک می گردد، لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضد نفر توسط آمریکا علامتی مهلک و فاجعه بار است.

سازمان بین المللی معلولین هم این تصمیم ترامپ را مجازاتی مرگبار برای غیر نظامیان دانسته است. نماینده این سازمان بین المللی اعلام نمود که بعضی اقدامات جنگی وجود دارد که خارج از محدوده همه قوانین است. مین ها متعلق به این دسته هستند.

نیلز آنن، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه آلمان هم در این باره گفته است، تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نادیده دریافت ممنوعیت مین های ضد نفر یک شکست سخت برای کوشش های طولانی مدت بین المللی برای مردود کردن این سلاح های کشنده است .

وی به ایالات متحده آمریکا توصیه کرد که در این تصمیم خود بازنگری کند .

این مقام وزارت خارجه آلمان همچنین تاکید نمود که کشورها معمولاً سال ها بعد از انتها جنگ ها همچنان با عواقب استفاده از مین های ضد نفر مبارزه می نمایند. از این رو آلمان همچنان خود را نسبت به پاکسازی مین ها در بسیاری کشورها متعهد احساس می نماید .

استفان لیبیچ، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون چپ ها در مجلس آلمان هم در واکنش به این تصمیم ترامپ گفته است که مین های ضد نفر حقیقتا در جهان مردود شده اند، چرا که اغلب همچنان مدتها بعد از انتها جنگ ها بخصوص غیر نظامیان و بچه ها را مجروح نموده یا کشته اند .

الکساندر گراف لامبسدورف، از سیاستمداران بلند پایه حزب لیبرال دموکرات آلمان هم در این باره گفته است که مین های ضد نفر از مخرب ترین سلاح های جهان هستند. این تصمیم ترامپ نه تنها اساسا نادرست است بلکه یک سیگنال خطرناک به سایر کشورها است. آمریکا باید از این تصمیم فاصله بگیرد.

یورگن تریتن، از سیاستمداران حزب سبز آلمان هم موضع گیری مشابهی داشته و درباره عواقب این تصمیم ترامپ هشدار داده است .

وی لغو ممنوعیت استفاده از این تسلیحات از طرف ترامپ را مجوزی تشویق نماینده به همه جنگ طلبان و جنایتکاران جنگی برای استفاده مجدد از این سلاح غیرقانونی دانسته و ساخت این سلاح کشنده را ساده و ارزان ارزیابی کرد .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 250

به "موج انتقادهای مقامات آلمانی علیه تصمیم ترامپ برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضدنفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج انتقادهای مقامات آلمانی علیه تصمیم ترامپ برای لغو ممنوعیت استفاده از مین های ضدنفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید