میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است

به گزارش مجله یگانه، رئیس جمهوری لبنان در توئیتی از آمادگی مشروط آمریکا برای همکاری با دولت جدید لبنان اطلاع داد.

میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است

به گزارش ایسنا، میشل عون، رئیس جمهور لبنان در توئیت خود آورده است: رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ گفت آمریکا آماده است با دولت جدید لبنان که به درخواست های مردم پاسخ دهد، همکاری کند.

اظهارات عون در حالی ایراد شده است که در پی انصراف محمد الصفدی از وزیران سابق لبنان که هفته گذشته برای تشکیل کابینه معرفی شده بود، همچنان صحنه سیاسی لبنان در مورد تشکیل دولت جدید درجا می زند.

در این میان جنبش امل به رهبری نبیه بری رئیس مجلس و حزب الله در کوشش برای تماس بیشتر با سعد حریری هستند تا او را به نخست وزیری دولت جدید متقاعد نمایند. اسم حریری اکنون به عنوان تنها نامزد تشکیل دولت آینده مطرح است؛ دولتی که چاره ای نیست جز اینکه فن سالار باشد و در آن تعداد بسیار اندک و محدودی از سیاستمداران حضور داشته باشند.

روزنامه الاخبار نوشت: هر چند تشکیل دولت در شرایط کنونی حائز اهمیت زیادی است اما از آن مهم تر سامان دادن به شرایط مالی و جلوگیری از کوشش هایی است که برای فروپاشی اقتصاد لبنان در جریان است.

ناآرامی های لبنان پنج هفته است که ادامه دارد و راهکاری ملموس برای بازگشت آرامش به لبنان به چشم نمی آید، طی روزهای اخیر میشل عون در ملاقات با هماهنگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور لبنان تاکید نموده که کابینه جدید این کشور شامل نمایندگانی از معترضان و نیز وزیرانی تکنوکرات و متخصص خواهد بود.

اجرای ایده تشکیل دولت تکنوکرات در حالی مطرح است که فرایند تشکیل دولت طی سال های اخیر با مشارکت نخبگان سنتی به خودی خود با مشکلاتی جدی روبرو شده و از این رو بسیاری از ناظران می گویند ممکن است پس از کناره گیری حریری باز هم لبنان دورانی طولانی را بدون نخست وزیر و کابینه غیرموقت سپری کند.

لبنان در پاییز 95 و پس از دوره ای دوساله و نیمه از اختلافات سیاسی و حزبی شاهد توافق گروه ها برای ریاست جمهوری میشل عون و نخست وزیری سعد حریری بود. پس از انتخابات مجلسی سال گذشته هم چنین اختلافاتی سبب شد تا پروسه تشکیل دولت 9 ماه به طول بینجامد و حریری در بهمن 97 پیروز به تشکیل کابینه گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 69

به "میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید