هوای تازه، سلاح فراموش شده در نبرد با کرونا

به گزارش مجله یگانه، یک پزشک عمومی از این که مردم پنجره های خانه خود را کیپ می بندند از خشم منفجر می گردد؛ و مهندس ارشدی تعریف می نماید که همواره در رستوران ها اسباب خجالت خانواده اش بوده است، چون کوشش می نماید هر جا که هست هوای تازه جریان پیدا کند.

هوای تازه، سلاح فراموش شده در نبرد با کرونا

این دو نفر در کنار شمار زیاد و رو به رجحان از پزشکان و کارشناسانند که نگران انباشته شدن ویروس کرونا در فضا های بسته هستند.

آن ها می گویند در ماه های زمستان با توجه به جمع شدن افراد در فضا های بسته، باید بر اهمیت هوای تازه تأکید گردد.

مشکل چیست؟

به نظر ایلیر هیوز، پزشک عمومی، که در ولز شمالی طبابت می نماید، شعار شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک کافی نیست.

دکتر هیوز که به دلیل کارزاری که در این زمینه به راه انداخته به دکتر هوای تازه معروف شده بر این باور است که باید این شعار جایگزین گردد: شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و جریان هوای تازه.

او می گوید عوض کردن هوای ماندهٔ اتاق با هوای تازه ٔ بیرون تا حد زیادی باعث کاهش احتمال ابتلای افراد به بیماری می گردد.

شورای شهر انگلسی ولز اولین جایی در بریتانیاست که از پلاکارد هایی با شعار چهار بخشی استفاده نموده است.

دکتر هیوز می گوید این پیغام جدید توجه بسیاری را در دنیا به خود جلب نموده است.

من به مردم می گویم:این کریسمس به یکدیگر هوای تازه هدیه دهید.

علم چه می گوید؟

در ابتدای همه گیری، مسئولان بیشتر بر مهم ترین راستا های ابتلا به بیماری تمرکز داشتند.

یکی از آن ها خطر تماس با سطوح آلوده است و از این رو راهنمای طولانی و مفصلی برای شستن دست ها ارائه شده است.

یکی دیگر از روش های ابتلا، تماس با قطره ها و ذرات ناشی از سرفه و عطسهٔ افراد در نزدیکی ماست و به همین دلیل قانون 2 متر فاصله گذاری اجتماعی و پس از آن هم استفاده از ماسک وضع شد.

اما احتمال راه سوم ابتلا، به وسیله ذرات بسیار ریز ویروس که مانند آئروسل ها در هوا پراکنده می شوند هم اکنون به طور گسترده پذیرفته شده است.

اوایل سال جاری مشاوران دولت بریتانیا به این موضوع توجه کردند و پس از آن سازمان بهداشت دنیای به آن پرداخت.

طی چند روز گذشته، مسئولان آمریکایی تا آنجا پیش رفتند که می گویند تنفس ذرات و آئروسل های موجود در هوا مهم ترین عامل انتقال ویروس است؛ و با چنین احتمالی، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک تضمینی برای عدم ابتلا به بیماری نیست.

آیا باز بودن پنجره ها تفاوتی ایجاد می نماید؟

شان فیتز جرالد معتقد است که بله، او رسالت شخصی خودش می داند که هر جا بتواند کاری کند که هوای تازه جریان پیدا کند.

او استاد آموزشگاه سلطنتی مهندسی دانشگاه کمبریج است، اما این مقام باعث نمی گردد که هر جا پنجرهٔ بسته ای می بیند که روی آن رنگ زده و کیپ نموده اند یا سال هاست تعمیر نشده است، کلنجار نرود تا آن را باز کند.

اگر نتوانم پنجره را باز کنم از آنجا بیرون می روم، من از ماندن در مکانی که تهویهٔ خوبی ندارد و هوای تازه جریان ندارد، پرهیز می کنم.

به نظر آقای فیتز جرالد، پژوهش ها نشان می دهد که جریان مقدار کافی هوای تازه برای رقیق و پراکنده سازی ویروس های موجود در هوا می تواند خطر ابتلا به بیماری را 70 تا ٪80 کاهش دهد.

او از پیغام های مربوط به شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک حمایت می نماید، اما می گوید استفاده از هوای تازه همواره چهارمین مورد است یا در بیشتر موارد اصلاً حرفی از آن به میان نمی آید.

نگرانی من این است که هنوز سرمای زمستان از راه نرسیده است، اما این فصل زمانی است که افراد داخل منزل می مانند و پنجره ها هم معمولاً بسته است. نگرانی جدی من این است که با ویروس جهش یافته اینکه آئروسل های موجود در هوا را در کمترین میزان خود نگه داریم اهمیت زیادی دارد، پس باید مکان های بسته را تا می توانیم تهویه کنیم.

چه خطر هایی وجود دارد؟

دکتر فیتز جرالد به پژوهش اخیر اشاره می نماید که در رستورانی در کرهٔ جنوبی انجام شد و نشان می دهد ویروس در فضا های بسته چقدر می تواند منتشر گردد.

پژوهشگران به یاری ردیابی و دوربین های مدار بسته توانستند نشان دهند که چگونه یک شام خوردن ساده می تواند دو نفر دیگر را مبتلا کند، حتی اگر یکی از آن ها 4 متر دورتر و دیگری حدود 6 متر با آن ها فاصله داشته باشد.

هر چند آن ها فقط به مدت چند دقیقه همه با هم در یک اتاق بودند، همین زمان اندک کافی بود که دستگاه تهویهٔ اتاق ویروس را به این فاصله های دور از هم برساند.

دکتر فیتز جرالد می گوید: آئروسل ها اگر در هوا جریان پیدا نمایند می توانند تا چندین متر تغییر مکان دهند.

دو متر فاصله، شما را از بیماری ایمن نگه نمی دارد، تنها کار مفید ایجاد تهویه و جریان هوای تازه است. اگر در آن رستوران پنجره ها را باز بگذارند، نتیجه به کلی تغییر خواهد نمود.

با سرما چه کنیم؟

دکتر فیتز جرالد می گوید: ما نمی گوییم تمام روز همهٔ پنجره ها را باز بگذارید، منظور این است که همواره آنقدر پنجره ها را باز بگذارید تا هوای تازه جریان پیدا کند؛ و پاسخ این است که بهتر است کمی بیشتر لباس بپوشید.

من پیشنهاد می کنم به جای بلوز آستین کوتاه، لباس گرم تری بپوشید. این کاری است که به هر حال برای اینکه در صورت حساب گرمایش خانه و مصرف انرژی صرفه جویی کنیم بهتر است انجام دهیم با این کار در مقابله با تغییرات آب و هوایی هم مفید خواهیم بود.

دکتر هیوز می گوید: „چند بار به مدت چند دقیقه هوا دادن اتاق ها حرارت زیادی را هدر نمی دهد، اما باعث ایمنی افراد در برابر بیماری ها می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 928

به "هوای تازه، سلاح فراموش شده در نبرد با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای تازه، سلاح فراموش شده در نبرد با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید