چرا عراق نقطه استراتژیک آمریکا در منطقه است؟، نگاهی به پیامدهای ویرانگر دخالت های کاخ سفید

به گزارش مجله یگانه، کشور عراق با توجه به امتیازات و ویژگی های منحصر به فرد خود در خاورمیانه٬ نقطه استراتژیک آمریکا در منطقه به شمار می رود.

چرا عراق نقطه استراتژیک آمریکا در منطقه است؟، نگاهی به پیامدهای ویرانگر دخالت های کاخ سفید

به گزارش گروه بین الملل مجله یگانه به نقل از پایگاه خبری العهد حالت اضطراب و نوسان و عدم توازن سیاسی و امنیتی و اجتماعی و مالی کنونی در عراق برای کشوری که از ده ها سال قبل درگیر بیشترین و جدی ترین و حساس ترین بحران های خاورمیانه بوده است٬ موضوع جدید و تازه ای نیست. تاریخ عراق نشان دهنده نمونه های زیادی از این بحران هاست که البته شاید بعضی از آنها چهره متفاوتی نسبت به بحران کنونی این کشور داشتند؛ اما همه آنها تحت یک عنوان واحد بوده اند: ماندن عراق در حالتی ضعیف و بی ثبات.

در بحران های عراق و یا به طور کلی در جنگ های این کشور٬ یک بازیگر اصلی به شکل دائمی حضور دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم٬ این بحران ها را تحت تاثیر قرار می دهد و آن آمریکا است. مداخلات دیپلماتیک و جنگ های ویرانگر و مداخلات نظامی و پایگاه های مستقر و غیر مستقر آمریکا در عراق٬ بهترین دلیل برای وجود این معادله ثابت است.

دخالت های واشنگتن در عراق به شکل مستقیم از خلال مداخلات نظامی آن در جنگ خلیج فارس و اشغالگری در عراق با این ادعای کاذب که عراق دارای سلاح هسته ای است و یا به وسیله مداخلات مالی یا سیاسی دیده می شود. این مداخلات در حال حاضر نیز وجود دارد و به شکل غیر مستقیم از خلال تحریک مردم ضد دولت و مخالفت با آن و تحریک ملت به سمت کودتا و اعتصاب و ایجاد هرج و مرج اجتماعی و امنیتی و... خود را نشان می دهد.

اما سوال این است که چرا آمریکا تا این حد به مداخله مستقیم در عراق اهمیت می دهد؟

دلایل علاقه واشنگتن به مداخله در عراق به پتانسیل ها و امتیازات این کشور بازمی شود:

موقعیت جغرافیایی : عراق موقعیت جغرافیای ممتازی در خاورمیانه داشته و مرزهای مشترک با ایران و ترکیه و سوریه و اردن و کویت و عربستان دارد. این کشور دارای صدها گذرگاه مرزی رسمی و غیر رسمی بوده و همین امر سبب می شود تا کنترل کامل امنیتی آن سخت باشد؛ بنابراین عملیات های قاچاق و مهاجرت غیرقانونی و ... به راحتی به وسیله مرزهای آن صورت می گیرد.

موقعیت مالی: عراق دارای پنجمین ذخایر نفتی دنیا است و استخراج نفت از این منطقه بسیار آسان بوده و بسیار کم هزینه است؛ زیرا چاه های نفت آن بیشتر در سطح زمین شناور هستند و البته بسیاری از چاه های نفت آن به دلیل جنگ ها و بحران های مستمر این کشور که بخش های مالی و تولیدی را ضعیف و فرایند استخراج نفت را مشکل نموده است٬ هنوز کشف نشده اند. علاوه بر این عراق یک کشور پرآب به شمار می رود که این مورد در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار کمیاب است؛رودهای دجله و فرات٬ به شکل متوازن آب بیشتر استان های عراق را تامین می نمایند.

موقعیت دموگرافی(جمعیت شناسی): تنوع فرقه ای و مذهبی و فرهنگی در عراق بسیار گسترده است و همین ویژگی زمینه مناسب برای ایجاد انواع درگیری ها را در این کشور به وجود می آورد؛ درگیری هایی که منشاء آن از خارج بوده و همیشه به عنوان یک جرقه برای جنگ یا بحرانی بزرگ محسوب می شوند که به دنبال آن فرصت مداخلات خارجی در این کشور فراهم می شود.

جدا از این ها٬ مداخله واشنگتن در عراق به عنوان یک عنصر اصلی از عناصر استراتژیک آمریکا در منطقه و کل دنیا دارای اهمیت زیادی است؛ چرا که این کشور با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود و به ویژه اینکه دارای ذخایر عظیم نفت و گاز موجود در منطقه و حاشیه خلیج فارس است٬ یک کانون استراتژیک مهم و اساسی برای واشنگتن در خاورمیانه به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 106

به "چرا عراق نقطه استراتژیک آمریکا در منطقه است؟، نگاهی به پیامدهای ویرانگر دخالت های کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عراق نقطه استراتژیک آمریکا در منطقه است؟، نگاهی به پیامدهای ویرانگر دخالت های کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید