چرا مرگ و میر کرونا در ایران افزایش یافته است؟

به گزارش مجله یگانه، تهران (پانا) - رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران ضمن تشریح دلایل افزایش آمار مرگ و میر کرونا در ایران گفت بین بروز بیماری و مراجعه فرد به پزشک تاخیر وجود دارد و دلیل آن ترس مردم از مراکز درمانی است.

چرا مرگ و میر کرونا در ایران افزایش یافته است؟

به گزارش ایسنا، علیرضا زالی در نشست گفت وگو محور کووید19 که در حاشیه همایش تازه های علوم بهداشتی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار گردید، در پاسخ به دلایل بالا بودن میزان مرگ و میر کرونا در ایران، گفت: مرگ و میر نقطه پایانی یک فرآیند است که ما برای اینکه بتوانیم آن را تغییر دهیم باید موارد دیگر مثل شمار بیماران بستری، سرپایی و ... را تغییر دهیم. ما باید در این زمینه پنج مرحله کار را انجام می دادیم که عبارتند از شناسایی سریع مبتلایان، جداسازی سریع، درمان سریع، پیگیری شرایط بهبودیافتگان و ردیابی مبتلایان است.

به گفته وی، ما هیچ کدام از این مراحل را به درستی انجام نمی دهیم تا وقتی این پنج اصل به درستی انجام نشود، نمی توان انتظار پایین آمدن مرگ و میر را داشت.

وی در مورد مسائل سیستم درمانی کشور گفت: ما زیرساخت های درمانی مناسب را نداریم و باید از تجربیات کشورهای دیگر درباره این بیماری استفاده کنیم مثلا در آلمان بخاطر وجود زیرساخت های مناسب مثل تعداد تخت ها و ... و همچنین نظم پذیری و همراهی و اعتماد مردم باعث کنترل بیماری شد.

به گفته زالی، مشکل دیگر در کشور ما این است که اگرچه امید به زندگی افزایش یافته ولی کیفیت زندگی کاهش داشته مخصوصا در بانوان از 56 سالگی مشکل کاهش کیفیت زندگی داریم. کمتر فرد میان سالی در جامعه وجود دارد که بیماری هایی مثل استئوپروز، دیابت، فشار خون کنترل نشده و ... نداشته باشد. این موضوع دلایل متفاوتی دارد و همین بیماری های زمینه ای باعث شده آمار مرگ ومیر بالایی داشته باشیم.

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد دلایل دیگر آمار بالای مرگ و میر در ایران گفت: بین بروز بیماری و مراجعه فرد به پزشک تاخیر وجود دارد دلیل آن ترس مردم از مراکز درمانی است ضمن آنکه ما نیز گاهی قادر به پذیرش بیمار نیستیم به عنوان مثال در ابتدای شیوع کرونا فردی که اکسیژن اشباع زیر 90 داشت را بستری می کردیم اما الان زیر 85 را هم می گوییم به خانه برود و اگر حالش وخیم تر شد مراجعه کند.

وی به حضور مردم در جامعه اشاره نمود و گفت: تا انتهای اسفند افرادی که در گروه خطر قرار داشتند، در جامعه حضور پیدا نکردند و خود را قرنطینه کردند. ولی بعد از آن به دلایل مختلف مالی و ... وارد جامعه شدند. همین مسائل روی بالا رفتن آمار مرگ و میر موثر هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 822

به "چرا مرگ و میر کرونا در ایران افزایش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرگ و میر کرونا در ایران افزایش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید