سریال انیمۀ سایبرپانک؛ اج رانرز؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

به گزارش مجله یگانه، سریال انیمۀ سایبرپانک؛ اج رانرز علاوه بر داستان مجذوب کننده و جلوه های بصری خاصش، یک جور پرسش فلسفی دربارۀ آیندۀ انسان هم هست: آیا پیشرفت های تکنولوژی واقعا به نفع خوشبختی آدم هاست؟

سریال انیمۀ سایبرپانک؛ اج رانرز؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر

خبرنگاران | سایبرپانک فقط نام یک مجموعه از انیمیشن ها یا یک سری بازی های ویدئویی نیست. این اصطلاح اشاره به یکی از زیرشاخه های ژانر علمی تخیلی دارد که آیندۀ بشر را به تصویر می کشد؛ آینده ای که پر از انواع و اقسام تکنولوژی است، اما در عین حال به لحاظ اجتماعی و فرهنگی فروپاشیده و فاسد است. قهرمان فیلم های سایبرپانک معمولا همیشه یک جوان تنها و سرخورده است که اصلا نمی تواند با شرایط موجود کنار بیاید.

به گزارش خبرنگاران ؛ سریال انیمیشن سایبرپانک؛ اج رانرز هم که بر اساس بازی ویدئویی سایبرپانک 2077 ساخته شده، از همین الگو پیروی می کند. شخصیت اصلی این سریال جوانی به نام دیوید مارتینز است که در شهر نایت سیتی زندگی می کند؛ شهری با تکنولوژی های پیشرفته که شکاف ها و تضاد های طبقاتی در آن بسیار زیاد است. مارتینز دانشجوی بسیار باهوشی است، اما شرایط سخت اقتصادی او و مادرش اجازۀ تمرکز روی تحصیل را به او نمی دهد. مادر دیوید شب و روز کار می کند، اما باز هم در تامین ضروریات زندگی درمانده است.

این شرایط دیوید را به سمت عضویت در یک گروه تبهکاری (که به سایبر پانک ها معروفیت دارند) می کشاند. دیوید در واقع یک جور مبارز است که با نظام سرمایه داری وحشیانه ای که بر نایت سیتی حاکم است مبارزه می کند. شاید سایبرپانک ها تبهکار باشند، اما تبهکار اصلی این سریال شرایط اجتماعی و فسادی است که بر همه جای این شهر سایه افکنده است. دیوید در این گروه با دختری به نام لوسی آشنا می گردد و یک جور رابطۀ گرم پدر و فرزندی هم بین او و رئیس گروه به وجود می آید.

جاذبۀ اصلی سریال سایبرپانک؛ اج رانرز در تصویر جذابی است که از روابط پیچیدۀ گروه ها و آدم های مختلف در شهر نایت سیتی ارائه می دهد. زندگی در نایت سیتی مثل زندگی در یک زنجیرۀ غذایی است. اگر کسی نتواند خودش را در این زنجیره بالاتر بکشد زیر دست و پا له خواهد شد. این جهتی است که دیوید باید طی کند. فضاسازی این سریال فوق العاده است؛ از همان قسمت اول مخاطب کاملا در حال و هوای تاریک و دیستوپیایی نایت سیتی غرق می گردد. این سریال به شکلی شفاف و درخشان این پرسش ترسناک و تامل برانگیز را مطرح می کند: آیا همۀ تلاش هایی که بشر برای پیشرفت در تکنولوژی به انجام می رساند، نهایتا به بدبختی بیشتر او منجر نخواهد شد؟

وقتی دیوید از خانه بیرون می زند و در جهت خودش، از یک بلندی داخل یک سطل آشغال بزرگ می پرد، حساب کار دستمان می آید که این شهر چه جور جایی است؛ نایت سیتی یک کابوس واقعی است که خشونت، خونریزی، تبهکاری و فساد از سر و کول آن بالا می رود. بخش مهمی از قدرت فضاسازی سریال به جلوۀ بصری درخشان آن برمی گردد. در هر کدام از صحنه های سریال جزئیات بسیار زیادی وجود دارد که توجه کردن به همۀ آن ها شاید غیرممکن باشد. نور ها و رنگ های تند و شدیدی که می بینیم، فضا را کاملا اضطراب آمیز و آشفته جلوه می دهند.

برای لذت بردن از داستان این سریال نیازی به آشنایی با بازی سایبرپانک 2077 ندارید. شاید در قسمت اول کمی احساس سردرگمی داشته باشید، اما خیلی زود با داستان همراه خواهید شد و دیگر نمی توانید رهایش کنید.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیو

امتیاز: 8.6/10

تاریخ انتشار: 22 شهریور

منبع: فرادید
انتشار: 26 شهریور 1401 بروزرسانی: 26 شهریور 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1647

به "سریال انیمۀ سایبرپانک؛ اج رانرز؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال انیمۀ سایبرپانک؛ اج رانرز؛ تصویر آیندۀ تاریک بشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید