ناسا در آستانه راه اندازی اولین شبکه هواشناسی روی مریخ است

به گزارش مجله یگانه، طبق اعلام ناسا، مریخ نورد استقامت با رسیدن به مریخ در سال آینده میلادی، گزارش های هواشناسی را در اختیار این سازمان فضایی قرار می دهد و با همکاری کاوشگرهای دیگر، اولین شبکه هواشناسی را روی سیاره سرخ ایجاد می کند.

ناسا در آستانه راه اندازی اولین شبکه هواشناسی روی مریخ است

این مریخ نورد که در تابستان سال جاری میلادی روانه فضا شد، ماه فوریه سال آینده میلادی به سیاره سرخ می رسد و به دیگر مریخ نوردهای ناسا می پیوندد. این وسیله به مجموعه ای از سنسورها به نام آنالیزکننده پویای محیط مریخ (MEDA) مجهز شده که می تواند اطلاعات پایه مانند سرعت باد، دما و موارد دیگر را گزارش کند. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره این شبکه هواشناسی در مریخ می خوانید.

مریخ نورد جدید ناسا باید در سیاره سرخ وظایف مختلفی انجام دهد که برای مثال می توان به جمع آوری چندین نمونه برای یک ماموریت در آینده و ارسال آن ها به زمین اشاره کرد. یکی دیگر از وظایف آن، جمع آوری اطلاعات آب و هوا به وسیله MEDA است که توسط آن می توان به اطلاعات مختلفی دسترسی پیدا کرد.

این اطلاعات از اهمیت بالایی برای ناسا برخوردارند چرا که می توان از آن برای ماموریت های انسانی استفاده کرد. سیاره سرخ فاقد اکسیژن قابل تنفس است و علاوه بر دما، با مسائل دیگری نیز دست و پنجه نرم می کند، بنابراین باید یک محل قابل سکونت برای فضانوردان ایجاد کرد.

MEDA مریخ نورد استقامت به گونه ای طراحی شده که با تجهیزات فضاپیما InSight و کاوشگر کنجکاوی کار می کند و به گفته ناسا، اولین شبکه هواشناسی در یک سیاره دیگر را تشکیل می دهند. MEDA یک ویژگی جدید به این سیاره اضافه می کند که آن قابلیت اندازه گیری دقیق ذرات گرد و غبار در اتمسفر است که شامل اطلاعاتی مانند ابعاد، اندازه و مقدار آن ها می شود.

دستیابی به اطلاعات مربوط به گرد و غبار برای ناسا با اهمیت است چرا که روی تمام وسایل در مریخ قرار می گیرد و همچنین نقش مهمی در زمینه آب و هوای این سیاره ایفا می کند. داده های MEDA به این سازمان فضایی کمک می کنند که به اطلاعات بیشتری درباره فرایندهای شیمیایی مربوط به آن ها دست پیدا کند و راه را برای ماموریت های آینده هموار می کند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب روشی برای مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ های امروزی را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 830

به "ناسا در آستانه راه اندازی اولین شبکه هواشناسی روی مریخ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا در آستانه راه اندازی اولین شبکه هواشناسی روی مریخ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید