پشه ها عاشق این افرادند

به گزارش مجله یگانه، همه ما چندین بار در طول زندگی شاهد جوش های خارشی و قرمزی های روی پوست، حاصل از نیش پشه بوده ایم که قطعاً ما را عصبی می نماید، اما به نظر شما چرا برخی از افراد بیشتر در معرض نیش حشرات قرار می گیرند؟ به نظر شما حشرات چه عواملی را مد نظر قرار می دهند تا به فردی نزدیک شده یا از یک فرد دوری نمایند؟ چه چیزی باعث می گردد که پشه ها به افراد خاصی جذب شوند؟

پشه ها عاشق این افرادند

فراوری نمایندگان کربن دی اکسید

همه ما موقع تنفس، کربن دی اکسید خارج می کنیم که میزان آن زمان انجام فعالیت، بیشتر هم خواهد شد. مثلاً حشرات می توانند در حین ورزش ما، تغییرات دی اکسید کربن در محیط را تشخیص دهند. تحقیقات نشان می دهد که انواع مختلفی از حشرات به نوعی متفاوت به کربن دی اکسید پاسخ می دهند. افزایش کربن دی اکسید می تواند به یک حشره هشدار دهد که به یک میزبان نزدیک شده و به سمت او حرکت کند. اگر فعالیت بدنی شما زیاد باشد پشه ها بیشتر جذبتان می شوند.

افرادی با بوی بدن و عرق

حشرات به ترکیب های خاصی روی پوست و عرق افراد جذب می شوند. این ترکیبات بوی خاصی را ایجاد می نمایند که باعث جذب حشرات می شوند. برخی از این ترکیبات، شامل لاکتیک اسید و آمونیاک هستند. متفاوت بودن بوی بدن، باعث می گردد که حشرات به انسان های مختلفی جذب شوند. بوی بدن به دلایل ژنتیکی، باکتری های موجود روی پوست و ترکیب این دو عامل متفاوت خواهد بود. وجود برخی از باکتری های خاص روی بدن، باعث جذب یا دفع حشرات می گردد.

لباس تیره رنگ پوش ها

تحقیقات نشان می دهد که حشرات بیشتر جذب رنگ سیاه می شوند اما هنوز علت دقیق آن تعیین نیست. بنابراین اگر لباس تیره، بخصوص رنگ مشکی پوشیده باشید، احتمالا جذابیت بیشتری برای حشرات پیدا می کنید.

بدنی با گرما و بخار آب بالا

بدن ما گرما فراوری می نماید، سطح بخار آب روی منافذ پوست را می بندد اما میزان بسته شدن منافذ، بستگی به دمای ناحیه اطراف دارد. هنگامی که یک حشره به ما نزدیکتر می گردد، گرما و بخار را بیش تر تشخیص می دهد که نقش مهمی در تصمیم گیری او برای نیش زدن ایفا می نماید. حشرات در نزدیکی منبع گرما حرکت می نمایند تا به دمای مورد علاقه خود برسند. این عوامل برای انتخاب میزبان، اهمیت بیشتری دارند.

حس ارتباطی حشرات

حشرات ممکن است که خودشان به صورت ناخودآگاه یک دسته از افراد را بیشتر دوست داشته باشند. این موضوع ممکن است به سرنخ های حسی هم ارتباط داشته باشد. به گونه ای که بوی بدن برخی از افراد به حشرات این پیغام را ارسال می نمایند که خون آن ها کیفیت بالاتری دارد.

خانم های باردار

مطالعات نشان می دهد که حشرات به خانم های باردار بیشتر جذب می شوند و علت آن هم این است که خانم های باردار دمای بدن بالایی دارند و کربن دی اکسید بیشتری را تراوش می نمایند.

صاحبان گروه خونی خاص

گروه خونی برای حشرات اهمیت بسیار زیادی دارد. حشرات معمولاً مواد شیرین را ترجیح می دهند اما از طرفی انواع ماده حشرات، برای تخم ریزی احتیاج به پروتئین زیاد دارند و این پروتئین در گروه خونی O بیشتر وجود دارد. بنابراین تحقیقات نشان می دهند افرادی که گروه خونی o دارند، معمولاً دو برابر سایرین برای حشرات جذابیت دارند.

ورزشکاران

همه ما سعی می کنیم که با ورزش کردن از لحاظ ذهنی و جسمی خودمان را سالم نگه داریم اما نکته منفی در خصوص ورزش کردن، این است که ما را برای حشرات جذاب تر می نماید. هوای گرم هنگام ورزش باعث فراوری لاکتیک اسید، آمونیاک و اوریک اسید همراه با عرق می گردد که همه این مواد برای حشرات جذاب هستند.

حشرات تمایل دارند کجای بدن را نیش بزنند؟

عموما حشرات هر پوستی که به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند از خون او استفاده نمایند را نیش می زنند. البته ممکن است قسمت های خاصی را بیشتر ترجیح دهند. طبق مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که معمولاً بیشتر اطراف سر و پا را نیش می زنند. دمای پوست و تعداد غده های عرق در این نواحی نقش مهمی را در میزان نیش زدن ایفا می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1176

به "پشه ها عاشق این افرادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشه ها عاشق این افرادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید