کشف بنای 1050 ساله اسرارآمیز در یوکاتان

به گزارش مجله یگانه، بنایی تاریخی متعلق به قوم مایا با کمک باستان شناسان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک در ایالت یوکاتان (Yucatan) کشف شد.

کشف بنای 1050 ساله اسرارآمیز در یوکاتان

جریان چیست؟

باستان شناسان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک کاخ عظیمی را کشف کردند که به احتمال زیاد به تمدن قوم مایا که هزار سال پیش می زیستند، تعلق دارد. این بنا در شهر کولوبا (Kuluba) در نزدیکی شهر گردشگرپذیر کانکون (Cancún) قرار گرفته است. بقایای این بنای ایالت یوکاتان 6 متر ارتفاع، 55 متر طول و 15 متر عرض دارد و نخستین برآوردهای باستان شناسی حکایت از آن دارد که این کاخ در دو دوره طولانی بین سال های 600 تا 1050 پس از میلاد، محل سکونت بوده است. تمدن مایاها دوره ای طولانی از سال 250 تا 900 پس از میلاد را شامل می شود و در این دوره بر سرزمین های پهناوری در جنوب مکزیک تا هندوراس و گواتمالا سیطره داشته اند. کاخ تازه کشف شده با قدمت هزار سال که بی شک سندی تازه برای تحقیقات در مورد این قوم افسانه ای محسوب می شود در شرق منطقه باستانی کولوبا قرار گرفته است. این منطقه باستان شناسی پیشاتاریخی است که در ایالت یوکاتان در جنوب شرقی مکزیک قرار گرفته است.

آثار کشف شده در منطقه کولوبا

به گفته باستان شناسان، کولوبا قرن ها پیش ارتباط تجاری مهم را با شهرهای مایاها (Ek ‘Balam و Chichen Itza) داشته و چهارراهی مذهبی محسوب می شد. این منطقه از سال 1968 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کارشناسان باستان شناسی مکزیک تا به امروز بقایای چهار بنای متعلق به تمدن مایا را در این منطقه کشف کرده اند؛ یک محراب، بقایای دو اقامتگاه، سازه ای گرد و اجاق مانند. آلفردو باررا (Alfredo Barrera) مسئول عملیات باستان شناسی موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک ارزش تاریخی یافته های جدید مربوط به کاخ مایاها در کولوبا را بسیار زیاد تخمین زد و گفت: عملیات اکتشاف هنوز در مراحل ابتدایی است و امیدواریم یافته های باستانی بیشتری را در این عملیات به دست آوریم. مایا نام گروهی از اقوام سرخ پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی و نام تمدنی قدیمی در همین منطقه است. این قوم معمولا شهرهای خود را در دل جنگل های بارانی می ساختند. حوزه زندگی و فعالیت مایاها حدود جنوبی کشور مکزیک و سرتاسر گواتمالا و السالوادور را شامل می شد. قوم مایا پدیدآورنده یکی از تمدن های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی در دوران پیشاکلمبی محسوب می شود که دست آوردهای چشمگیری در هنر، معماری، ستاره شناسی و ریاضیات داشت. اکنون نیز گروه هایی از اقوام مایا در مکزیک و گواتمالا به سر می برند. آثار معماری مایاها که تا امروز به جای مانده عمدتاً مبتنی بر ساخت منازل شهری و روستایی، کاخ های شاهی و معابد و هرم های مذهبی- عبادی و سامانه های شهری مانند کانال ها و مخازن آب، راه های شهری و بین شهری می شد. معمولاً ساختمان های مذهبی مایاها که به صورت هرم بود ارتباط نزدیکی با مذهب، ایدئولوژی و گاهشمار مایایی داشت. پلکان در معماری این تمدن، از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و در همه آثار متعلق به آن به گونه ای به چشم می آید. بیشتر آثار مایایی از سنگ آهک درست شده اند.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 189

به "کشف بنای 1050 ساله اسرارآمیز در یوکاتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بنای 1050 ساله اسرارآمیز در یوکاتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید