کمک جف بزوس به ناسا برای شبیه سازی گرانش ماه

به گزارش مجله یگانه، شرکت فضایی بلو اوریجین(Blue Origin) متعلق به جف بزوس در حال ارتقای موشک خود موسوم به نیو شپرد است تا با شبیه سازی شرایط گرانش کره ماه، به فضانوردان ناسا در تمرین برای حضور در این قمر کمک کند.

کمک جف بزوس به ناسا برای شبیه سازی گرانش ماه

شرکت فضایی بلو اوریجین(Blue Origin) متعلق به جف بزوس در حال ارتقای کپسول قابل استفاده مجدد جدید خود موسوم به نیو شپرد(New Shepard) با یک ویژگی نسل بعدی است که ناسا به شدت خواهان آن است: طراحی مجدد این موشک که شامل یک کپسول فضایی با قابلیت چرخش با سرعت کافی برای شبیه سازی جاذبه ماه باشد.

گرانش کره ماه یک ششم گرانش زمین است و شبیه سازی این شرایط یکی از چندین شرایط مختلف است که فضانوردان و تجهیزات طراحی شده برای کار در ماه نیاز به تمرین و فعالیت در آن دارند و ناسا به زودی به لطف بلو اوریجین یک امکان جدید و مهم در آزمایش فناوری های قمری خود در شرایط گرانش ماه خواهد داشت.

کپسول این فضاپیما به یک سانتریفیوژ غول پیکر تبدیل خواهد شد که هنگام چرخش، یک نیروی گریز از مرکز برای اشیای داخل خود ایجاد می کند تا شرایطی شبیه به جاذبه ماه فراهم کند.

البته روش های دیگری نیز برای شبیه سازی جاذبه ماه وجود دارد، اما ارتقای نیو شپرد دو مزیت مهم را به ارمغان می آورد که رقبا را پشت سر می گذارد: ظرفیت حمل بار بیشتر که قابلیت های آزمایشی جدیدی را فراهم می کند و در حال حاضر هیچ کس نمی تواند آنها را با توجه به محدودیت ها در فضا انجام دهد و مدت زمان طولانی تر شبیه سازی جاذبه ماه که نیو شپرد آن را به مدت دو دقیقه مداوم ارائه می دهد.

براساس بیانیه مطبوعاتی ناسا، موشک نیو شپرد با سیستم کنترل واکنش خود پیروز به این شبیه سازی خواهد شد. این ویژگی اساساً کل این کپسول فضایی را به یک سانتریفیوژ بزرگ تبدیل می کند که 11 چرخش در دقیقه را در دستور کار خود خواهد داشت.

بلو اوریجین تصور می کند که این توانایی جدید تا سال 2022 آماده خواهد شد که بسیار مفید است، زیرا هدف از شبیه سازی شرایط گرانش ماه کمک به برنامه آرتمیس ناسا است که هدف آن بازگشت انسان به ماه و حتی ایجاد یک پایگاه انسانی و مرکز تحقیقاتی دائمی در مدار و سطح ماه است.

اریکا واگنر مدیر بخش ظرفیت بار نیو شپرد گفت: بشریت از نخستین روزهای پرواز فضایی رویای جاذبه مصنوعی را در سر می پرورانید. همکاری با ناسا برای ایجاد این قابلیت منحصر به فرد برای اکتشافات بعدی در فضا توسط انسان بسیار جالب است.

بلو اوریجین و ناسا همچنین در زمینه توسعه فرودگرهای انسانی برای مأموریت های ماه با یکدیگر همکاری می کنند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1075

به "کمک جف بزوس به ناسا برای شبیه سازی گرانش ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک جف بزوس به ناسا برای شبیه سازی گرانش ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید