اسکای نیوز: اسکریپال پس از هوشیاری به لحاظ ذهنی معلول خواهد شد ، مرگ برای او بهتر است

به گزارش مجله یگانه، رسانه های گروهی انگلیس با اشاره به وخامت حال سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روس که در این کشور مسموم و به کما رفته است عنوان می کنند که مرگ او، بهتر از انتظار برای بازگشتش به زندگی است.

اسکای نیوز: اسکریپال پس از هوشیاری به لحاظ ذهنی معلول خواهد شد ، مرگ برای او بهتر است

به گزارش ایرنا، راس کسیدی که از سال 2010 همسایه دیواربه دیوار سرگئی اسکریپال بوده در گفت وگو با اسکای نیوز گفت که پزشکان گفته اند اسکریپال پس از هوشیاری به لحاظ ذهنی معلول خواهد شد.

وی با اشاره به شناختی که از اسکریپال دارد اضافه کرد: بعید می دانم چنین زندگی خواست او باشد و به نظر من مرگ برایش بهتر است.

پیش ازاین ویکتوریا اسکریپال دخترخواهر سرگئی اسکریپال نیز در گفت وگو با بی.بی.سی گفته بود که تنها معجزه می تواند دایی او را نجات دهد.

سرگئی اسکریپال 66 ساله جاسوس پیشین روسیه که در انگلیس زندگی می کرد، چندی پیش به همراه دخترش، بی هوش بر روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبری پیدا شد.

او در سال 2010 هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.

اسکریپال پیش تر مأمور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد؛ او به گفته رسانه های انگلیسی متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ام.آی.6 گزارش داده است.

مقامات انگلیس ادعا می کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به شدت بیمار شده است؛ اما روسیه ضمن تکذیب این اتهام از انگلیس خواسته است که با مدرک صحبت کند و بدون سند این کشور را متهم نکند.

روسیه اکنون هشدار داده که اگر انگلیس ادعای خود را ثابت نکند، این کشور را به ارتکاب قتل تبعه روسی متهم می کند.

تازه ترین یافته های پلیس لندن نشان می دهد که اسکریپال اولین بار در مقابل درب منزلش با ماده سمی تماس داشته است.

دین هیدون افسر ارشد بخش مقابله با تروریسم متروپلیتین پلیس ضمن اعلام این خبر گفت که مأموران پلیس برای اطمینان از سلامتی ساکنین این منطقه دامنه تحقیقات خود را توسعه می دهد.

پلیس پیشتر آثار این ماده سمی را در رستورانی که اسکریپال به همراه دخترش ناهار خورده کشف کرده و از افرادی که هم زمان در رستوران بودند خواسته تا لباس ها و وسایل شخصی خود را بشویند.

به گفته منابع انگلیسی، ماده یادشده بسیار سمی و خطرناک است به طوری که باعث ازکارافتادن سیستم عصبی و به تدریج باقی اعضای بدن می شود. این مواد اغلب از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شود، اما امکان جذب آن ها از طریق چشم یا پوست هم وجود دارد.

پلیس لندن می گوید 250 نیروی ضد تروریسم به صورت شبانه روزی درباره این حادثه تحقیق می کنند. بیش از 5 هزار دوربین مداربسته و یک هزار و 350 مدرک مورد تحقیق قرار گرفته است.

در پی تحولات یادشده، دولت انگلیس دو هفته پیش 23 تن از کارکنان سفارت روسیه را جاسوس معرفی و از خاک خود اخراج کرد؛ مسکو نیز در مقابل همین تعداد دیپلمات را از سفارت انگلیس در این کشور اخراج کرد.

در همین حال، برخی کشورهای دیگر نیز دست به کار شده و به پیروی از لندن تعدادی از دیپلمات های روس را جاسوس معرفی و از خاک خود اخراج کردند.

درصدر این فهرست ایالات متحده آمریکا واقع شده است که ضمن اخراج 60 دیپلمات، کنسولگری روسیه در شهر سیاتل را بست. کانادا هم چهار دیپلمات را اخراج و درخواست پذیرش سه نفر دیگر را رد کرد. همچنین اوکراین 13 و آلمان، فرانسه و لهستان هم هر یک 4 دیپلمات روسی را اخراج کردند. جمهوری چک، لیتوانی، استرالیا، اسپانیا، هلند، دانمارک، ایتالیا، آلبانی، سوئد، کرواسی، رومانی، فنلاند، استونی، مجارستان، نروژ و مقدونیه نیز ازجمله کشورهایی هستند که تعدادی از دیپلمات های روس را از خاک خود اخراج کردند.

فضای این روزهای مجلس انگلیس نیز مؤید خرسندی کنندگان مجلس از عملکرد دولت این کشور در ایجاد اتحاد بین المللی در حمایت از موضع لندن علیه مسکو است. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس روز سه شنبه گذشته، از اقدام هماهنگ کشورهایی که به تبعیت از این کشور دیپلمات های روس را از خاک خود اخراج کردند استقبال کرد و گفت که این مساله مؤید اهمیت همکاری سایر کشورها با دستگاه امنیتی انگلیس است.

نکته قابل توجه اینجاست که این سخنان با اظهاراتی که ترزا می در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ برای تشویق اعضای اتحادیه اروپا به تداوم همکاری امنیتی با انگلیس در دوره پسا برگزیت مطرح نمود، کاملاً مطابقت دارد.

می طی سخنانی در این کنفرانس تلاش کرد تا با تأکید بر توانایی های امنیتی و اطلاعاتی کشورش و اشاره به عضویت دائمی آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد و این موضوع که لندن مهم ترین شریک آمریکاست، اتحادیه اروپا را به لحاظ امنیتی به خود وابسته نشان دهد.

او گفت که اولویت ما پس از خروج از اتحادیه اروپا، همچنان امنیت (قاره) اروپا خواهد بود. وی ضمن تأکید بر حفظ همکاری در مواجهه با تهدیدها گفت: دیدگاه های سیاسی و عقیدتی نباید مانعی بر سر همکاری های کاربردی و عملی درزمینهٔ حفظ امنیت، ایجاد کنند. نخست وزیر انگلیس در ادامه به اهمیت همکاری ها در داخل اتحادیه اروپا برای مقابله با تروریسم اشاره کرد و گفت: ما برای ادامه این گونه همکاری ها پس از برگزیت، پیشنهادهای عملی داریم.

نخست وزیر انگلیس به عنوان اولین پیشنهاد عملی، تسهیل تبادل مجرمین را مورداشاره قرارداد و گفت: پس از خروج ما از اتحادیه اروپا، موضوع تبادل مجرمین باید به سهولت و سرعت ادامه پیدا کند. می همچنین همکاری های اطلاعاتی، به اشتراک گذاری بانک های اطلاعاتی جاسوسی، تبادل اطلاعات سامانه ویزا شنگن، تبادل اطلاعات مجرمین و همچنین تبادل اطلاعات مسافران را از زمینه های همکاری های عملی بین انگلیس و اتحادیه اروپا برشمرد. نخست وزیر انگلیس تأکید کرد که این همکاری ها باید استقلال نظام حقوقی و قضایی این کشور و اروپا را محترم بشمارند.

وی با برشمردن فزونی های اطلاعاتی، امنیتی، جاسوسی و دفاعی انگلیس و گوشزد کردن عضویت دائمی کشورش در شورای امنیت و این واقعیت که انگلیس مهم ترین شریک استراتژیک آمریکاست، اتحادیه اروپا را به پذیرش معاهده امنیتی جدیدی تشویق کرد که قرار است انگلیس ارائه کند. وی در برشمردن تهدیدهای جهانی و موارد امنیتی قابل همکاری به موضوع داعش، مهاجرت و به ویژه مقابله با رفتارهای خصمانه روسیه اشاره کرد.

می اضافه کرد: معاهده جدید باید درزمینه های دیپلماتیک مانند همکاری هماهنگ در جهت اعمال تحریم ها، همکاری های عملیاتی و اعزام نیرو و عملیات نظامی مشترک و ادامه همکاری درزمینهٔ گسترش توانایی های دفاعی سایبری، تعریف شود.

اما دو هفته پس ازاین اظهارات، پرونده مسمومیت فردی گشوده می شود که به افشای هویت جاسوسان فعال روس در اروپا، به دولت انگلیس متهم است. رایزنی فشرده لندن با رهبران کشورهای اروپایی و ردوبدل کردن اطلاعاتی که هفته گذشته منجر به اخراج دیپلمات های روس از دست کم 19 کشور اروپایی به اتهام جاسوسی گشت تنها می تواند مؤید این نکته باشد که مزد خوش خدمتی اسکریپال به انگلیس، سوت پایانی خواهد بود که به زودی برای زندگی او کشیده خواهد شد.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 19

به "اسکای نیوز: اسکریپال پس از هوشیاری به لحاظ ذهنی معلول خواهد شد ، مرگ برای او بهتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکای نیوز: اسکریپال پس از هوشیاری به لحاظ ذهنی معلول خواهد شد ، مرگ برای او بهتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید