ایده شگفت انگیز دانشمند ایرانی برای هوش مصنوعی

به گزارش مجله یگانه، ایسنا نوشت: دکتر هادی معبودی به همراه گروهی از دانشمندان بریتانیایی، این نظریه را مطرح نموده است که مغز زنبورها می تواند سیستم های هوش مصنوعی را به سطح بعدی ارتقا دهد.

ایده شگفت انگیز دانشمند ایرانی برای هوش مصنوعی

گروهی از دانشمندان دانشگاه شفیلد(University of Sheffield) در پژوهش جدیدی که به سرپرستی دکتر هادی معبودی(HaDi MaBouDi) دانشمند ایرانی صورت گرفته است، مکانیسم های اساسی را نشان داده اند که توانایی های قابل توجه تصمیم گیری موجودات را به نمایش می گذارند. بعلاوه، این پژوهش نشان می دهد که چنین توانایی هایی را می توان به فناوری های هوش مصنوعی منتقل کرد.

این گروه پژوهشی با استفاده از 20 زنبور عسل، آزمایش های گوناگونی را انجام دادند تا آنالیز نمایند که یک حشره پرنده چگونه تصمیم می گیرد کدام گل ها را برای یافتن شهد جست وجو کند. آنها توجه ویژه ای را به سرعت و دقت تصمیم گیری حشرات برای پذیرش و رد کردن گل های متفاوت معطوف کردند.

زنبورها با دوربین ردیابی شدند تا معین گردد چقدر طول می کشد تا تصمیم بگیرند به سوی کدام گل پرواز نمایند. نتایج این آزمایش نشان داد که آنها برای رفتن مستقیم به سوی گل هایی که فکر می کردند غذا دارند، هیچ وقتی را تلف نکردند و به طور میانگین طی 0.6 ثانیه در آنجا فرود آمدند اما به همان مقدار سریع هم گل هایی را که به نظر آنها بدون غذا بود، رد کردند.

سپس پژوهشگران، یک مدل رایانه ای را برای تقلید از فرآیند تصمیم گیری زنبورهای عسل طراحی کردند. آنها در مقاله پژوهشی خود نوشتند: این روش، بینش هایی را در خصوص این موضوع معین می نماید که یک مغز کوچک چگونه می تواند چنین انتخاب های پیچیده ای را هنگام پرواز انجام دهد و نوع مدارهای عصبی مورد احتیاج را نیز معین کند. پیچیدگی فرآیندهای تصمیم گیری زنبور عسل با نمونه هایی که در خصوص پستان داران گزارش شده بودند، رقابت می کرد.

اکنون این کار بر عهده توسعه دهندگان فناوری است که در نظر بگیرند چگونه می توان این یافته ها را برای اصلاح کردن روش طراحی هوش مصنوعی تطبیق داد. دانشمندان پیشنهاد کردند که از این نتایج در طراحی الگوریتم های تصمیم گیری کارآمدتر برای سیستم های هوش مصنوعی و به ویژه برای سیستم های رباتیک خودران استفاده گردد.

دکتر معبودی گفت: این پژوهش می تواند نوید بخش ابداع ربات های بهتر، قوی تر و خطرگریزتر باشد و به ابداع ماشین های مستقلی بیانجامد که می توانند مانند زنبورها که از کارآمدترین ناوبرها در دنیای طبیعی هستند فکر نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1776

به "ایده شگفت انگیز دانشمند ایرانی برای هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده شگفت انگیز دانشمند ایرانی برای هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید