تراول کوین، تکنولوژی تازه در عرصه خدمات مسافرتی

به گزارش مجله یگانه، با تراول کوین، زنجیره بلوکی تازه خدمات مسافرتی که یک نوآوری بزرگی در تکنولوژی های مرتبط به سفر است، در این مقاله بیشتر آشنا شوید.

تراول کوین، تکنولوژی تازه در عرصه خدمات مسافرتی

مسائل نحوه پرداخت در صنعت گردشگری و سفر، بی شمار و فراوان هستند. یک رزرو تنها از طرف یک مامور آژانس مسافرتی، که شامل خدماتی چون بلیط پروازها یا مکان های اقامتی می شود، می تواند از طیف وسیعی از واسطه ها عبور کند و همین موضوع سبب می شود تا زمانی که خدمات از راس به دست کارپردازان برسد، هزینه های زیادی به قیمت اولیه، اضافه شود. این هزینه ها در هر مرحله ممکن است تا 5 درصد نسبت به هزینه های اولیه، افزایش یابند.

این مصاحبه از طریق آلیستر نیوپورت در تیم تراول دیلی مدیا، انجام شده است.

علی ر غم پیچیدگی این فرآیند در صنعت گردشگری و سفر، با وجود تاثیر عمیق بر رده پایین این تجارت (آژانس ها و کارمندان)، ضرورتی برای تغییر، به نظر وجود ندارد؛ زیرا، هر چقدر هم که به هم ریخته به نظر بیاید، این سیستم، عملیاتی است و البته باعث می شود افراد واسطه، پول زیادی به جیب بزنند.

با وجود تکنولوژی که هر روز تغییرات بیشتر و بیشتری در زندگی ما ایجاد می کند و با راه چاره هایی ساده و آسان، مسائل پیچیده گذشته ما را حل می کند، تعدادی از کارآفرینان را به این فکر انداخت تا به صورت عملی، راه چارهی برای این مشکل بیابند.

یان گوریو، بیورن هاروولد از گروه تراولیکو و آی سی اس تراول مارتین استروشکا (Traveliko and ICS Travel Groups Martin Struschka)، با استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوکی (blockchain technology) و کوله باری از تجربه در صنعت هتلداری، سرمایه گذاری و تکنولوژی، تراول کوین (Travelkoin) را خلق کرده اند؛ راهی تازه برای انتقال پول برای پرداخت ها. تراول کوین، برای به هم زدن روال سابق و به صورت بالقوه، شروع یک دوران تازه و روش های تازه برای انجام خدمات، کاملا آماده است.

ویدئو زیر را تماشا کنید تا کمی بیشتر در مورد تراول کوین، اطلاعات پیدا کنید.

آلیستر می گوید:

من در کنار یان و بیورن از تیم تراولیکو نشستم تا کمی از قواعد این طرح بالقوه در صنعت سفر، که همه چیز را تغییر خواهد داد، یاد بگیرم.

تراول کوین چگونه توسعه یافت؟

یان اینگونه توضیح می دهد:

من، بیورن و مارتین در انجمن کارهای خیریه در پوکت، با هم آشنا شدیم. ما با هم صحبت کردیم و من از سرخوردگی هایم در مورد رابطه ای که هتل ها با OTA، دارند، توضیح دادم. بیورن (توسعه گر و معمار در زمینه پلت فورم های آی تی) به شوخی به من گفت که برای تو یکی می سازیم. البته باید بدانید که این یک شوخی نبود.

بیورن پیشنهاد داد که با استفاده از زنجیره بلوکی، برنامه ای با کدهای رمزگذاری شده برای تسهیل پرداخت ها در صنعت سفر، بنویسیم. با وجود تکنولوژی زنجیره بلوکی، می توانیم یک تراکنش فرد به فرد داشته باشیم و یک قرارداد هوشمند، خلق کنیم که قابلیت مطابقت دادن اطلاعات به صورت اتوماتیک را دارد و همچنین قابل پیگیری است.

در حال حاضر، یک گروه هتل زنجیره ای، به طور مثال آنانترا (Anantara)، از یک سیستم رزرو، مانند سینکسیس (SynXis) استفاده می کند که از هر تراکنش، یک درصد، برمی دارد. به طور مثال اگر من یک هتل با هزینه هزار دلار، رزرو کنم، سینکسیس (این شرکت در سال 1996 تاسیس شده است)، 10 دلار از آن، را برمی دارد.

این فاکتور سنتی، سپس از سینکسیس به حساب های آنانترا می رود و به آن ها می گوید: هی دوستان، شما، ایکس میزان پول، به من بدهکار هستید و همه این سیستم به صورت دستی انجام می شود. شاید این فاکتور به صورت اتوماتیک تولید و فرستاده شود، اما کماکان، به وجود فردی برای دریافت آن و بررسی قبل از پرداخت نهایی از طریق انتفالات بانکی، نیاز است.

تفاوت قرارداد هوشمند با فرآیند فعلی، در چیست؟

یان ادامه می دهد:

با یک قرارداد هوشمند، از تمام مسائلی که در بالا توضیح داده شد، اجتناب خواهید کرد. سیستم، به صورت اتوماتیک، چندین تراکنش را انجام می دهد (شامل بازپرداخت ها و کنسلی ها). در پایان هر ماه، فاکتور تولید شده به یک کیف پول، فرستاده خواهد شد که با بررسی قرارداد هوشمند، پرداخت را به صورت اتوماتیک انجام خواهد داد و هیچ فعل و انفعالات انسانی، بانک، هزینه و خطایی دیگر وجود نخواهد داشت.

هزینه این طرح چقدر خواهد بود؟

یان می گوید:

خود سرویس تراول کوین، رایگان است، اما برای انجام تراکنش ها به یک کوین (سکه)، نیاز دارید. ما در حال حاضر دو محصول داریم، یک درگاه پرداخت و در ادامه، تراول کوین (TK)، که مانند سوخت برای روشن کردن سیستم ما عمل می کند و دارای یک برنامه وفاداری است. اگر در تراولیکو رزرو خود را انجام دهید، تراول کوین دریافت می کنید. اگر شما یک TA هستید و می خواهید هزینه پرواز خود را بپردازید، می توانید از نرم افزار ما استفاده کنید و TK، جایزه ببرید.

با وجود هجوم ارزهای رمزگذاری شده، چگونه به TK، ارزش مالی می دهید؟

بیورن در ادامه صحبت های یان، توضیح می دهد:

زمانی که من و مارتین به این طرح رسیدیم، مانند تمام افرادی که وارد زمین ارزهای دیجیتال می شوند، باید معین می کردیم که چگونه می خواهیم، ارزش مالی ایجاد کنیم؟ کشورهای عادی، با ذخایر نفتی، طلا و غیره این کار را انجام می دهند که پشتیبان این جریان مالی و پول اعتباری (fiat currency) است.

دو عنصر مهم برای اقتصاد رمزگذاری شده وجود دارد؛ اول، یک اپلیکیشن قوی (killer app) بسازید و دوم، جامعه ای از افراد متفکر بسازید. باید بدانید که دلیل موفقیت پات کوین (potcoin) همین دو عنصر بوده است.

به طور مثال، ما مسافرانی را داریم که در طول سال، سفر می کنند و معمولا از آژانس های رزرو و یا هواپیمایی ها، اعتبار و امتیاز به دست می آورند. سپس به رزرو کنندگان می رسیم که این اعتبار را پاک می کنند؛ البته باید بدانید آن ها ارزش چندانی نیز ندارند، مگر اینکه یک مسافر بسیار با اعتبار باشید و همیشه با یک هواپیمایی و یک هتل، سفر خود را انجام دهید. نکته مهم دیگر در مورد این اعتباراتی که از طرف هواپیمایی ها و یا آژانس ها به عنوان امتیاز برای سفرهای بعدی دریافت می کنید، این است که غالبا منقضی می شوند و کاربردی نیستند.

بیورن هاروولد می گوید:

TK، یک ارز رمزنگاری شده واقعی است که می تواند به ارز فیات (پول اعتباری) تبدیل شود، ر حقیقت، چیزی ملموس که منقضی نخواهد شد. هتل ها و هواپیمایی ها از این موضوع، بسیار استقبال خواهند کرد.

در حالی که تراکنش های بسیاری در حال انجام شدن است، چگونه می خواهیم این شرایط را مدیریت کنیم؟

بیورن می گوید:

ساده است. به سادگی، یک پلت فورم (سکو) می سازیم و کدهای رمزگذاری شده را در آن قرار می دهیم. در ضمنً می توانید از بیت کوین هم استفاده کنید.

تخصص ما در خلق یک زیرساخت تازه در محیط ارزهای رمزگذاری شده نیست، بلکه قصد و اطالاعات ما، صنعت سفر است. ما از این پلت فورم استفاده و آن را هوشمند می کنیم و سپس این طرح، مسائل روزمره و بسیاری را در صنعت سفر، حل خواهد کرد. قراردادهای هوشمند که در زنجیره بلوکی وارد خواهند شد، بسیاری از مسائل را حل خواهند کرد.

ما پلت فورم مستحکم (killer platform) و جامعه B2B را ساخته ایم و هم اکنون در حال حل کردن مشکل بزرگ دوم هستیم؛ برنامه وفاداری. البته ما در پی موضوع وفاداری برند، نیستیم، بلکه وفاداری پلت فورم، مد نظر ما است.

حدودا 69 درصد نارضایتی از برنامه جایزه وفاداری وجود دارد. اگر ما به عنوان جایزه به شما تراول کوین بدهیم، چطور؟

TK، یک ارز رمزنگاری شده واقعی است که می تواند به ارز فیات (پول اعتباری) تبدیل شود، در حقیقت، چیزی ملموس که منقضی نخواهد شد. هتل ها و هواپیمایی ها از این موضوع، بسیار استقبال خواهند کرد.

چه انگیزه و مشوقی وجود دارد؟

بیورن این گونه ادامه می دهد:

اگر در تراولیکو رزرو خود را انجام دهید، دو TK، دریافت می کنید. بار بعد که خواستید رزروی در هتل و یا هواپیمایی ها انجام دهید، خواهید دید که آن ها مشتاق هستند که بخشی از پرداخت خود یا تمام آن را با TK، انجام دهید.

دلیل این موضوع، نیاز آن کمپیانی ها در آینده به تراول کوین ها برای انجام پرداخت هایشان است و به همین ترتیب آن ها می توانند از تمام خدمات پلت فورم، به صورت رایگان، بهره ببرند. لوفتانزا، شراتون (Sheraton) و دیگر کمپانی ها، می توانند اگر بخواهند رنگ TK را سفید کنند، به آن شراتون کوین و یا لوفتانزا مایلز بگویند. اگر بازاریابی آن ها به میزان کافی خوب و قوی نباشد، نمی توانند مشتری جذب کنند. سپس، تروال کوین های آن ها تمام می شود و آن ها باید مستقیما از خود ما، بسته TK را خریداری کنند.

در ادامه، جامعه ای از B2B و B2C خواهیم داشت که در یک محیط با یکدیگر کار می کنند و قصد مشارکت دارند.

یان گوریو می گوید:

تروال کوین، یک نوآوری بزرگ است.

ما دو ارز داریم. یکی از آن ها واحد استاندارد سفر (Standard Travel Unit) است، که می توان آن را به یک دلار تشبیه کرد؛ تبادل یک به یک. دیگری، تراول کوین است که می خواهیم در اختیار سرمایه گذاران برای تبادل قرار دهیم و این ارز دارای ارزش ناپایدار (volatile value) است که البته ما اینگونه می خواهیم. اگر تقاضا یا کمبود TK وجود داشته باشد، آن ها شانس این را دارند که با استفاده از ترغیب مشتریان مسافرتی خود، ژتون های خود را با ارزش تر کنند.

در پایان مصاحبه، یان، مرا با ابعاد این پروژه، تحت تاثیر قرار داد و گفت:

میزان پولی که در بخش مسافرتی B2B منتقل می شود، 2.4 تریلیون، ارزش دارد. ما در این فضا هستیم و این نرم افزار، STU و TK می توانند بخشی از این تریلیون ها باشند. این، واقعا یک نوآوری بزرگ در صنعت سفر است.

منبع: کجارو / traveldailymedia.com
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1482

به "تراول کوین، تکنولوژی تازه در عرصه خدمات مسافرتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراول کوین، تکنولوژی تازه در عرصه خدمات مسافرتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید