سموم حشره کش و دفع آفات در توتون های معطر

به گزارش مجله یگانه، رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ضمن بیان عوارض ناشی از مصرف توتون و تنباکوی معطر، نسبت به وجهه تبلیغاتی این نوع از توتون ها انتقاد کرد و گفت: وزارت صنعت در زمینه اجرای ممنوعیت فراوری و مصرف توتون های معطر همکاری مناسبی ندارد.

سموم حشره کش و دفع آفات در توتون های معطر

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، هفته گذشته فیلمی مبنی بر کشف کارگاه فراوری توتون و تنباکو با فضولات حیوانی در فضای مجازی دست به دست شد. این موضوع علاوه بر آنکه بحث برانگیز بود اما این سوال را به ذهن می آورد که عوارض مصرف این نوع توتون که برای از بین بردن بوی بد آن از انواع رایحه ها و اسانس ها استفاده می گردد، چه عوارضی برای بدن انسان دارد؟ و مهم تر از آن بالاخره سرنوشت قانون ممنوعیت استفاده از عطر و طمع در توتون و تنباکو به کجا رسید؟

بهزاد ولی زاده رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درگفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مشابه فیلمی که در چند روز گذشته مبنی بر تهیه توتون با فضولات حیوانی دست به دست شده است را در گذشته نیز داشته ایم، گفت: اساسا نگرانی ما بابت اضافه کردن عطر و طمع به توتون ها به همین جهت است . کاربرد عطر و طعم باعث نرمی تنباکو و از بین رفتن بوهای نامطبوع فضولات حیوانی می گردد، اما این نرمی به معنی بی خطر شدن آن نیست. ضمن اینکه دود بیشتری فراوری می نماید و خطرات و مضرات آن هم بیشتر می گردد .

وی اضافه کرد: علاوه بر تمام ضررهایی که این نوع توتون معطر به سلامتی انسان وارد می نماید، نمی توان از نقش تبلیغاتی و تشویق نماینده آن میان جوانان غافل بود. همین عطر و طمع است که باعث افزایش مصرف قلیان می گردد چراکه هنوز هم هستند کسانی که تصور می نمایند این عطر و بوی میوه که از توتون متساعد می گردد، حتی می تواند نشان دهنده خاصیت آن باشد.

وی با بیان اینکه اگر اسانسی به توتون اضافه نگردد و قرار باشد افراد توتون اصلی و طبیعی را مصرف نمایند، آمار مصرف توتون معطر و به دنبال آن قلیان کاهش می یابد، اظهار کرد: طبق آزمایشات ما تعیین شد80درصد مواد تشکیل دهنده این توتون ها دارای مواد شیمیایی سرطان زا هستند و به غیر از مواد حلقوی سرطان زایی که در ترکیبات آنها استفاده شده است انواع سموم حشره کش و دفع آفات، قارچ های سمی، کپک ها، فلزات سنگین و… نیز در آنها دیده شده است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور در ادامه در خصوص مصرف توتون های معطر، گفت: در خصوص عطر و طعم توتون و تنباکو، آنچه که در ستاد کشوری کنترل دخانیات تصویب شد و سال 95 به صنایع فراوریی ابلاغ شد، موضوع ممنوعیت فراوری و مصرف توتون های معطر بود؛ اما اتفاقاتی که افتاد این بود که انجمن فراورینمایندگان و واردنمایندگان محصولات دخانی که حامی این صنف هستند، به دیوان عدالت اداری اعتراض کردند و یک رأی توقفی در اجرای این طرح و بخشنامه گرفتند. در همین حین وزارت بهداشت کوشش در جهت توجیه کردن دیوان عدالت اداری را به عهده داشت تا اهمیت ضرورت اجرای این قانون را نشان دهد. این پروسه حدود یک سال و نیم طول کشید و نهایتاً دیوان عدالت اداری به نفع وزارت بهداشت در سال 96 رأی داد، ولی از سال 96 تاکنون این ممنوعیت اجرا نشده و وزارت صنعت همکاری مناسبی در این خصوص نداشته است.

وی با طرح انتقاد نسبت به اینکه ظوابط مالیاتی کنترل نماینده وکاهش دهنده مصرف و تجارت دخانیات نیست، توضیح داد: سودجویان سعی می نمایند به هر طریقی به سود خود که سود بسیار سرشاری هست، برسند؛ سودی که به وسیله فراوری و عرضه محصولات دخانی به جیب تولدنماینده می رود بسیار بیش از مالیات این محصولات است. فراوری و عرضه بیشتر این محصولات می تواند در آینده باعث اپیدمی و مرگ و میر ناشی از دخانیات را همراه داشته باشد .

ولی زاده ادامه داد: سالیان گذشته حدود 4 هزار پزشک متخصص طی ارسال نامه ای به رئیس جمهور خواهان حمایت ایشان در مقابله با عرضه قلیان و دخانیات شدند. اقدامات ما در حوزه سلامت به علت تضاد منافعی که با بخش صنعت دارد، یا به درستی اجرا نمی گردد و یا اثربخشی خود را از دست می دهد. تاکید ما بر اجرای درست قوانین است تا نظارت کافی در کاهش مصرف و پیشگیری از عوارض مصرف محصولات دخانی به وقوع بپیوندد. ما اخیرا هم مکاتبه ای با وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت داشتیم در جهت اجرای رای دیوان عدالت اداری و در اجرای مصوبه ستاد کشوری کنترل دخانیات و درخواست ورود ایشان و این وزارتخانه برای مباحث نظارتی را داشته ایم .

وی درخصوص نظارت وزارت بهداشت بر اماکن فراوری و توزیع توتون و تنباکو، گفت: کار نظارت بر اماکن دارای مجوز قانونی توسط بازرسان بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت انجام می گردد. البته، ورود بازرسان ما نیز با دشواری هایی روبه رو است چراکه نمی توانند به شکل سرزده به این کارگاه های فراوریی بروند و باید برای اخذ مجوزهای لازم از قبل اقدام نموده و به این ترتیب کارگاه های فراوریی متوجه زمان ورود بازرسان شده و ممکن است عوامل تخلف را جمع آوری نمایند.در کوشش هستیم چک لیست های تهیه شده در وزارت بهداشت برای زمان بازرسی از این اماکن در وزارت صنعت نیز پذیرفته گردد و مسائل مربوط به حوزه نظارت به زودی مرتفع گردد .

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور در سرانجام با بیان اینکه ایران به عنوان رئیس نهمین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات شناخته شده است، اظهار کرد: 181 کشور عضو این کنوانسیون هستند و افراد مهمی از سازمان های بین المللی در این کنفرانس حضور خواهند داشت؛ چنانچه ایران به عنوان رئیس این کنفرانس دستاوردهای مثبتی نداشته باشد در اجرای کنوانسیون و موارد کاهش مصرف دخانیات، وجهه خوبی برای کشورمان میان سایر کشورها نخواهد داشت. همچنین در این میان نمی توان به نقش دخانیات و عوارض ناشی از آن بر سلامت غافل بود. بنابراین، ضمن آنکه باید به دنبال ارتقای شرایط اجرای قانون در کشور باشیم، باید آنچه که در گذشته به تصویب رسیده را از دست ندهیم که این امر نیازمند کار تمام دستگاه های اجرایی و آموزشی است .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 63

به "سموم حشره کش و دفع آفات در توتون های معطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سموم حشره کش و دفع آفات در توتون های معطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید