شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار نفت

به گزارش مجله یگانه، خبرنگاران : یک کارشناس نفتی معتقد است با روی کار آمدن بایدن سیاست فشار حداکثری کنار گذاشته خواهد شد و تا یک سال دیگر فروش نفت ایران به شکل رسمی تا حدود یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار نفت

به گزارش خبرنگاران ،امیرعباس آذرم وند در خبرآنلاین نوشت : با پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یکی از مهم ترین مباحث بازار نفت دنیا طی هفته های اخیر، تحت تاثیر وعده های بایدن مبنی بر بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام این بوده است که نفت ایران احتمالا به بازار دنیای به شکل رسمی باز خواهد داشت و نفت خود را به فروش می رساند. البته این گونه نبوده است که ایران نفتی در زمان تحریم ها نفتی نفروخته باشد. خبرگزاری رویترز، بعضی شرکت های نفتی و شرکت های رصد کشتی در ماه های اخیر گزارش های متعددی از فروش غیر رسمی نفت ایران منتشر کردند. در روز 21 آبان ماه امسال نیز سید حمید پورمحمدی، معاون امور مالی و بودجه سازمان برنامه و بودجه از میانگین فروش 700 هزار بشکه نفت در روز اطلاع داد که به نوعی اولین اظهار نظر رسمی از سوی یک مقام رسمی در این باره بود.از سوی دیگر طبق اعلام محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ، لایحه بودجه سال آینده بر پایه صادرات روزانه 650 تا 700 هزار بشکه نفت با متوسط قیمت 40 دلار تدوین شده است.

با توجه به آنچه در لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت عنوان شده است، میزان فروش نفت ایران در سال 1400 برابر 650 هزار بشکه در روز مد نظر قرار گرفته شده است. ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره نفت و گاز FGE مستقر در لندن در مصاحبهیی آنلاین با کافه خبر خبرآنلاین در پاسخ به این سئوال که تا چه حد می توان به بازگشت نفت ایران به بازارهای دنیای خوشبین بود و این اتفاق در چه زمانی رخ می دهد، عنوان نمود: در واقع سناریوی پایه شرکت ما بر این مبنا است که به احتمال 70 درصد این اتفاق در سال آینده میلادی رخ خواهد داد. اما زمان محتملی که ایران بتواند به افزایش رسمی صادرات داشته باشد در 3 ماهه آخر سال 2021 و بعد از جابجایی دولت و سر کار آمدن دولت جدید در ایران خواهد بود. یعنی در اکتبر و نوامبر و دسامبر سال آینده ایران احتمالا بتواند صادرات رسمی خود را افزایش دهد.

ناصری با اشاره به اهمیت میزان برطرف تحریم ها بیان داشت: سوالی که در این میان مطرح می گردد این است که این بازگشت به بازار دنیای تا چه حد خواهد بود؟ تصور ما این است که دولت بایدن برای آغاز مذاکرات طرفین بر سر برطرف تحریم ها و برگشت کامل ایران به فضای تجارت بین المللی و سرمایه گذاران خارجی همانند دولت باراک اوباما معافیت از تحریم یک میلیون بشکه ای برای نفت خام ایران در نظر گرفته خواهد شد.

مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره نفت و گاز FGE با اشاره به اهمیت صادرات میعانات و فرآورده های نفتی گفت: ما فرض می کنیم مشابه دوران اوباما محدودیت ها از صادرات میعانات و فرآورده های نفتی برداشته می گردد که در این فضا یک میلیون و 200 هزار بشکه میعانات و یک میلیون نفت خام را می توان در بازارهای دنیای عرضه کرد. یعنی از سوی کاخ سفید به خریداران بازارهای خاکستری مجوز خرید نفت از ایران داده می گردد.

او با اشاره به اینکه سرکار آمدن بایدن فرصت های جانبی مهمی در اختیار صنعت نفت ایران قرار می دهد اضافه کرد: دولت بایدن کارزار فشار حداکثری را پیگیری نخواهد کرد و این به معنای آن است که پیگیری محموله های صادراتی ایران در فضای تحریم کمتر خواهد شد. نتیجه چنین شرایطی این است که هر آن چه در حال حاضر نفت فروخته می گردد، می تواند باز هم بیشتر گردد.

نفت 40 دلاری واقع بینانه است

قیمت در نظر گرفته شده در لایحه بودجه برای نفت صادراتی کشور دیگر محور مصاحبه با این مدیر نفتی بود که او نفت پیش بینی نفت40 دلاری را دارای حاشیه امن و واقع بینانه می داند. ناصری در این باره گفت: نفت هر بشکه چهل دلار قیمت امن و محافظه کارانه ای است. ما قیمت نفت در ماه دسامبر امسال را 45 دلار در هر بشکه پیش بینی نموده ایم و معتقدیم قیمت نفت در سال آینده بین 45 تا 55 دلار بر بشکه خواهد بود. البته عوامل اثرگذاری نیز در این میان برای قیمت ها وجود دارد اما 40 دلار را می گردد کف قیمت در نظر گرفت. البته باید توجه کرد که پیش بینی قیمتی ما برای شاخص نفتی برنت است و قیمت نفت ایران اندکی با آن تفاوت دارد. علاوه بر آن در فضای فعلی ایران نفت خود را با تخفیف به مشتریان خود می فروشد. یعنی در فضای فعلی این پیش بینی قیمتی برای نفت ایران باور پذیر و واقع بینانه است.

مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره نفت و گاز FGE مستقر در لندن اما فروش میانگین 650 هزار بشکه ای در سال آینده را خوش بینانه می داند و فروش رسمی را کمتر از آن تخمین می زند. او عنوان نمود: میانگین 650 هزار بشکه فروش روزانه نفت خام برای سال آینده عددی خوش بینانه است. این اعداد تخمین هایی است که بعضی شرکت های کوچک ارائه می دهند، اما بقیه شرکت های معتبر در بازار دنیای تقریبی بین 200 تا 400 هزار بشکه در روز برای سال آینده ایران پیش بینی می نمایند.

ناصری در خاتمه اشاره نمود که این عدد از سوی دولت اگر تنها فروش رسمی را مد نظر نداشته باشد می تواند معقول باشد گفت: با در نظر دریافت فروش نفت در فضای تحریم فروش محموله ها به صورت غیر رسمی این تخمین را در ماه های تحریم می توان حتی در سطوحی بالاتر در نظر گرفت که اگر این گونه باشد، پیش بینی دولت در لایجه بودجه واقع بینانه است. اما ما بر این باوریم که صادرات رسمی در خاتمه سال 2020 افزایش صادرات خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 850

به "شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای بازگشت ایران به بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید