وقتی از جنسیت خود ناراضی هستی!

به گزارش مجله یگانه، فردی که در بهت و گیجی در خصوص زن یا مرد بودن خود دچار ابهام و تعارض است و احساس و تفکر خود را مغایر با شرایط جسمانی خود می بیند طبیعی است که از سال های اولیه زندگی با محیط پیرامون خود در تعارض بوده و در تعامل با خانواده، مدرسه و جامعه دچار مسائل فراوانی باشد.

وقتی از جنسیت خود ناراضی هستی!

به گزارش مجله یگانه به نقل از ایسنا، نمی توانستم علاقه ام را ابراز کنم، حق نداشتم در جامعه به راحتی و آزادانه نگاه کنم و همیشه سرم پایین بود، دوست داشتم آزادانه بخندم، آزادانه بپوشم و آزادانه صحبت کنم، عاشق بازی فوتبال بودم و به دلیل تفکرات خانواده ام حتی اجازه این بازی را در باشگاه نداشتم... احساس لطافت و ظرافت دخترانه را دوست دارم اما محدودیت ها آزارم می دهد.

بعضی خانواده ها این آزادی را برای دخترانشان فراهم می نمایند اما من با وجود اینکه حدود 39 سال سن دارم تا قبل از غروب باید خانه باشم.

مریم ادامه می دهد: از بچگی اجازه بلند خندیدن و بلند حرف زدن را نداشتم و چون خانواده حساسی داشتم، اجازه بیرون رفتن با دوستان برای خرید و رفتن به کافی شاپ ... برایم فراهم نبود، همیشه دوست داشتم پسر باشم.

او می گوید: در محیط کار هم چون یک خانم هستم، مردان همکارم چندان از من حرف شنوی ندارند و برایشان سخت است که پست سازمانی من از آن ها بالاتر است.

زهرا 30 ساله نیز با اشاره به اینکه زمینه برای پیشرفت زن در جامعه محدودتر است، ادامه می دهد: می گویند حق تقدم با خانم ها است، اما نمیدانم چرا بهترین ها در خانه سهم مردان است و حتی در مهمانی ها هم، پذیرایی از مردان شروع می گردد.

او که چند سالی است از همسرش جدا شده، می گوید: دید خوبی به زنان مطلقه نسبت به مردان مطلقه وجود ندارد.

زهرا ادامه می دهد: دوست داشتم مرد بودم تا بتوانم در اجتماع حضور فعال تری داشته باشم و آزادانه شغل مورد علاقه ام را انتخاب کنم.

زن یا مرد بودن مهم نیست، وقتی انتخاب تو درست بودن باشه فرقی نمیکنه که مرد باشی یا زن، راه خودتو پیدا می کنی؛ اینها حرفهای شیدا 28 ساله است که از جنسیت خود راضی است و می گوید: زن فرشته است و خدا هر چه ظرافت داشته در وجود دختر قرار داده است دختر لطیف، جذاب و مهربونه و الان من به عنوان یک زن نه تنها به وجود خودم افتخار می کنم بلکه هیچ موقع نیز دوست نداشتم به جای جنس مخالفم باشم.

علی 45 ساله می گوید: نه اینکه از جنسیت خود راضی نباشم اما همین که وظیفه امرار معاش خانواده بر دوش من است، گاهی به همسرم حسادت می کنم و می گویم ای کاش من هم زن بودم و آسوده از این امور.

او ادامه می دهد: از اختیاراتی که دارم راضی هستم اما بار مسئولیتی که بر دوش من است گاهی خسته و نگرانم می نماید.

احمد که رضایت کاملی از جنسیت خود دارد، می گوید: حس اقتدار مردانه باعث شده تا به جنسیتم افتخار کنم، البته اقتدار با قدرت فرق داره و مرد به واسطه پشتیبان بودن و یا پشتیبان شدن، در بهترین حالت اقتدار قرار می گیره و این موضوع برای من بسیار ارزشمند و خوشاینده.

او ادامه می دهد: معتقدم یک مرد همیشه در خصوص تصمیم گیری های مختلف سطوح زندگیش به ویژه مسائل اجتماعی قدرت بیشتر و آزادی عمل بهتری دارد...

کسی که به طور مستمر از جنسیت بیولوژیک خود ناراضی است و تمایل یا اصرار بر متعلق بودن به جنس مقابل را دارد، گرفتار اختلال هویت جنسیتی شده است.

مژده ارشادی مدرس و روانشناس بالینی در دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه اختلال هویت جنسیتی گاه در کودکی و گاه در بزرگسالی شروع می گردد، اظهار کرد: این افراد در خصوص زن یا مرد بودن خود دچار ابهام و تعارض هستند و احساساتشان با شرایط جسمانی شان مخالف است.

وی با اشاره به اینکه در اختلال هویت جنسیتی، جنسیت افراد با بیولوژیک آن ها همخوانی ندارد، افزود: این افراد همیشه احساس نارضایتی، بی حوصلگی، استرس، خشم و افسردگی خواهند داشت.

ارشادی با تاکید بر اینکه اختلال هویت جنسیتی به معنای همجنسگرایی نیست، ادامه داد: این افراد بیشتر تمایل دارند دوستان غیر همجنس خود را انتخاب نموده و نگاه آن ها جنسی نیست.

عضو سازمان نظام مشاوره و روان شناسی ایران با بیان اینکه اختلال هویت جنسیتی جزء اختلالات پر شیوع محسوب نمی گردد، توضیح داد: متاسفانه با توجه به سبک زندگی اجتماعی، این اختلال در حال بروز و شیوع بیشتری واقع شده است.

وی عواملی مختلفی همچون ژنتیک و عوامل عصبی- زیستی را در ایجاد این اختلال موثر دانست و افزود: مصرف بعضی هورمون ها در دوران بارداری زمینه ساز ایجاد این اختلال در جنین خواهد بود.

ارشادی ابراز نیازهای هوشیار و ناهوشیار والدین را یکی از عواملی ایجاد اختلال هویت جنسیتی عنوان نمود و گفت: زمانی که والدین با وجود تمام شایستگی های فرزند خود، او را بی ارزش تلقی نموده و خواستار داشتن فرزندی غیرهمجنس با فرزند خود هستند موجب می گردد که فرزندشان از جنسیت خود ناراضی شده و زمینه را برای ایجاد این اختلال در او فراهم نمایند.

وی رواج تک فرزندی را از دیگر عوامل برشمرد و گفت: حمایت بیش از حد از فرزند موجب تربیت فردی بدون مهارت شده که این بی مهارتی و نداشتن توانایی حل مسئله مسائلی را برایش ایجاد می نماید که سبب می گردد فرزند احساس کند این مسائل مربوط به جنسیت او است.

عضو انجمن روان شناسی بالینی کودک و نوجوان ایران به نقیصه های آسیب زننده جامعه نیز به عنوان عامل دیگر ایجاد اختلال هویت جنسیتی اشاره و توضیح داد: زمانی که یک فعل غلط تنها برای یک جنس محرومیت ایجاد کند، شخص را به سمت نارضایتی از جنسیت و بروز رفتارهای اغراق آمیز از دختر یا پسر محروم پیش می برد.

وی عدم حضور یکی از والدین در نقش خود را یکی از مهم ترین دلایل ایجاد این اختلال دانست و افزود: زمانی که بار زندگی بر دوش مادر خانواده بوده و اصطلاحا در زندگی هم مرد بوده و هم زن و یا زمانی که نقش پدر در خانواده بسیار کم رنگ است و قاطعیتی ندارد، این شرایط سبب می گردد اعضای خانواده نسبت به جنسیت خود احساس نارضایتی پیدا نمایند.

ارشادی با تاکید بر اینکه تقوا داشتن و تزکیه نفس برای همگان تاکید شده و متاسفانه این امر هم در جامعه جنسیتی شده است، افزود: ما به جای اینکه تفاوت های جنستی را به طور شفاف شرح دهیم، آن ها را به عقده تبدیل نموده ایم.

عضو انجمن خانواده درمانی ایران تاکید نمود: زمانی که تنها ملاک نقص، جنسیت باشد، جنسیت از راستا درست خارج شده و وارد نبایدها می گردد و به طور کلی مسائل تربیتی، محیطی و خوب و بد کردن از جنسیت، موجب ناکامی های پی درپی، محرومیت های پشت سر هم و پرخاشگری و نفی خود و بروز رفتارهای پرخطر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اختلال هویت جنسیتی، یک اختلال زودگذر نیست، اظهار کرد: ابن اختلال به شرایط و علل پیش آمده بستگی دارد و برطرف کردن این مسائل می تواند اختلال را به اتمام برساند.

ارشادی با تاکید بر اینکه برای درمان این اختلال نباید وارد کلیشه شویم، گفت: ابتدا باید به سمت تشخیص پیش رفته و به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرزنش برای برطرف این اختلال پاسخگو نخواهد بود، توضیح داد: موردی که می تواند به شدت فرایند برگشت به سلامت را از بین برده و آسیب بزند، استفاده از نصیحت است.

این مدرس دانشگاه آموزش والدین، آنالیز زخم های موجود در خانه، ایجاد اعتماد به نفس، آموزش مهارت های حل مسئله و کنترل هیجان در مدار پذیرش افراد را از جمله راهکارهای درمان اختلال هویت جنسی برشمرد.

ارشادی با تاکید بر اینکه باید در رفتارهای خطا، جنسیت زدایی گردد، افزود: در این امر نیازمند یک فرهنگ و آموزش های جمعی هستیم، اگر آموزش به درستی اجرا شده و از جنسیت به عنوان نقطه تحقیر استفاده نکنیم و ارزش گذاری درستی داشته باشیم، بسیاری از این مسائل و گرایشات خطا از بین خواهند رفت.

وی با اشاره به اینکه بیشتر با گرایشات پسر شدن از سوی دختران روبرو هستیم، گفت: متاسفانه با تحقیر بیش از اندازه دختران روبرو هستیم در صورتی که باید بپذیریم که دختران در قالب خودشان توانا هستند و جنسیت باعث حقارت نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 251

به "وقتی از جنسیت خود ناراضی هستی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی از جنسیت خود ناراضی هستی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید