کسانی که در فضا می میرند، جسدشان چه می شود؟

به گزارش مجله یگانه، کارشناسان هوا فضا، راه های متعددی را برای از بین بردن یا دفن جسد افرادی که در فضا می میرند، پیشنهاد داده اند.

کسانی که در فضا می میرند، جسدشان چه می شود؟

به گزارش خبرنگار به نقل از دیلی میل، ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس، در زمانی که بشریت آرزو دارد روی سطح مریخ فرود بیاید، گفت: اگر می خواهید به مریخ بروید، آماده مرگ باشید. سفر به مریخ، سفری مملو از خطر است و می تواند منجر به مرگ افراد زیادی شود، بنابراین پس از مرگ چه اتفاقی برای اجساد می افتد؟

از زمان پرتاب اولین فرد به فضا در 60 سال پیش 21 نفر جان خود را از دست داده اند. اما اکنون که آژانس های فضایی در پی ارسال اولین مأموریت انسانی خود به مریخ هستند، انتظار می رود مرگ فضانوردان افزایش یابد.

فضانوردانی که به سمت سیاره سرخ می فرایند حداقل هفت ماه را درون کپسولی در راستای که انسان هرگز طی نکرده است، سپری خواهند کرد و اگر در سفر به سیاره سرخ زنده بمانند، باید محیط سخت جهان مریخ را تحمل کنند.

اگر یک خدمه بمیرد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا جسد او به زمین برگردانده شود، بنابرااین یک سوال پیش می آید که برای جسد شخصی که در فضا می میرد، چه اتفاقی می افتد؟

کارشناسان روش های مختلفی را برای دفع جسد از جمله پرتاب آن در فضای تاریک یا دفن شخص در سطح مریخ به شرط سوزاندن بقایای اولیه برای جلوگیری از آلودگی سطح سیاره سرخ پیشنهاد داده اند.

با این حال، بدترین سناریوی ارائه شده از طریق متخصصان تا به امروز این است که دیگر فضانوردان کمبود غذا داشته باشند و دیگر چیزی برای خوردن باقی نمانده باشد و آن ها مجبور به خوردن بدن او شوند.

طبق مجله علمی Popular Science آمریکا، ناسا هنوز پروتکل هایی برای مقابله با مرگ و میر ها در فضا تهیه نکرده است، اما محققان فضایی در سراسر جهان روش های مختلفی را برای ازبین بردن محترمانه جسد فضانورد هنگام مرگ او در فضا ابداع کرده اند.

انجماد جسد یا پرتاب آن به فضا؟

به گفته کارشناسان، اگر یکی از خدمه در حالی که بیش از 170 میلیون مایل سفر به مریخ را طی کرده، بمیرد، جسد وی را می توان در یک سردخانه قرار داد یا منجمد کرد تا زمانی که فضاپیما به زمین برسد. اما یخ زدگی در فضا با آنچه در زمین اتفاق می افتد بسیار فرق دارد، به گونه ای که جسد باید در خارج از کپسول قرار گیرد، که باعث یخ زدگی آن در فضا خواهد شد.

اما اگر یخ زدگی امکان پذیر نباشد، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که بدن مرده را به فضا پرتاب کنند. کاترین کانلی از دفتر حفاظت سیارات ناسا به Popular Science گفت: در حال حاضر، هیچ دستورالعمل خاصی در سیاست حفاظت از سیارات، چه در سطح ناسا و چه در سطح بین المللی، وجود ندارد که به موضوع دفنیک فضانورد از طریق پرتاب به فضا پرداخته باشد.

اگرچه پرتاب جسد به فضا آسانترین گزینه است، زیرا در راستا سفینه فضایی محاصره می شود و دقیقاً در همان جایی که رها می شود باقی خواهد ماند، اما مسئله این است که اگر در بسیاری از مأموریت ها این روش انتخاب شود، به گفته کارشناسان، موشک های فضایی که در آینده به مریخ پرتاب می شوند، در بین دریای اجساد پرواز خواهند کرد.

سوزاندن و دفن در سطح مریخ

هنگامی که فضانوردان به مریخ می رسند، با چالش های جدیدی روبرو می شوند که یکی از آن ها تابش است. اطلاعات قبلی نشان می دهد که این سیاره سرخ در معرض تابش 700 برابر بیشتر از زمین قرار گرفته است. اگر یک فضانورد در مریخ بمیرد، دفن یک جسد در آنجا ضروری خواهد بود، اما ناسا قوانین سختگیرانه ای در مورد آلوده کردن سیارات دیگر به میکروب های زمین دارد.

کانلی می گوید: در ارتباط با دفع مواد آلی (از جمله اشیا) در مریخ تا زمانی که همه میکروب های کره زمین از بین رفته باشند، محدودیتی اعمال نمی کنیم - بنابراین سوزاندن جسد ضروری خواهد بود.

خوردن جسد

با این حال، احتمال دارد که هر فضانورد مرده ای دفن نشود، اما ممکن است بقایای آن ها خورده شود تا بقیه زنده بمانند.

این ایده دردناک و وحشیانه به نظر می رسد، اما کارشناسان به خاطر می آورند که در سال 1972 وقتی یک هواپیما در کوه های آند سقوط کرد چه اتفاقی رخ داد. مسافران نه غذا داشتند و نه وسیله ای برای برقراری ارتباط، بنابراین آن ها تصمیم سختی برای خوردن جانباختگان گرفتند تا از این طریق زنده بمانند.

پائول وولپه متخصص اخلاق زیست می گوید: گرچه ما برای جسد احترام بسیاری قائلیم، اما زندگی هم ضروری است و اگر تنها راهی که می توان زنده ماند خوردن جسد است، این قابل قبول است، هرچند مطلوب نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1283

به "کسانی که در فضا می میرند، جسدشان چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسانی که در فضا می میرند، جسدشان چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید