30 دقیقه پیاده روی روزانه چه کمکی به سلامتی شما می نماید

به گزارش مجله یگانه، این اندازه پیاده روی نه تنها باعث کاهش وزن و کاهش فشار خون می گردد، بلکه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماریهای قلبی عروقی و سکته مغزی را از شما دور می نماید. پیاده روی منظم یکی از ساده ترین کارهایی است که می توانید برای ارتقای سلامت خود انجام دهید.

30 دقیقه پیاده روی روزانه چه کمکی به سلامتی شما می نماید

احساس شادی: ورزش هایی مانند پیاده روی باعث افزایش هورمون های مرتبط با احساس خوب مانند سروتونین و دوپامین در بدن می گردد که می تواند خلق و خو را افزایش دهد. یکی از مزایای بزرگتر پیاده روی این است که انجام این ورزش در طبیعت بسیار بیشتر از پیاده روی در فضای بسته یا سالن های ورزشی احساس نشاط می دهد.

مقاومت در برابر میکروب ها: ورزش های متعادل مانند پیاده روی منجر به بهبود پاسخ ایمنی بدن می گردد. مطالعات نشان داده افرادی که حداقل 4 روز در هفته و به مدت نیم ساعت پیاده روی می نمایند، کمتر دچار بیماری های عفونی می شوند.

سوزاندن چربی: قدم زدن بیشتر با افزایش اندازه متابولیسم بدن، چربی بیشتری را می سوزاند و تحقیقات نشان می دهد پیاده روی برای از بین بردن چربی شکمی بسیار موثر است. در واقع تنها راه موثر برای از بین بردن چربی دور شکم، پیاده روی است.

افزایش سوخت و ساز بدن: پیاده روی با شدت میانه و برای یک مدت زمان طولانی می تواند سوخت و ساز بدن شما را تنظیم کند و در کنترل وزن تاثیر مثبت داشته باشد.

افزایش قدرت پاها: پیاده روی برای استخوان ها مفید است. تحقیقات نشان می دهد زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند و تقریبا یک و نیم کیلومتر در روز پیاده روی دارند، چگالی استخوان های کل بدنشان نسبت به زنانی که مسافت های کمتری را می پیمایند بالاتر است. همچنین پیاده روی برای کاهش سرعت از دست دادن استخوان های پا هم بسیار موثر است.

بهبود فرایند هضم: پیاده روی بخصوص بعد از غذا، برای هضم زودهنگام آن مفید است. همچنین راه رفتن بعد از غذا، خطر بیماری های قلبی عروقی و دیابت را هم کاهش می دهد.

کاهش علائم افسردگی: پیاده روی علائم افسردگی را تسکین می دهد. 30 دقیقه پیاده روی، 3 تا 5 بار در هر هفته به مدت 12 هفته، علائم افسردگی را حدود 47 درصد کاهش می دهد.

جذب بهتر ویتامین دی: پیاده روی در طبیعت و در روزهای آفتابی اندازه سنتز ویتامین دی به وسیله نور خورشید را افزایش می دهد و این فرایند برای سلامت استخوان ها لازم است.

خواب بهتر شبانه: اگر مشکل در خواب شبانه دارید، این را بدانید که قدم زدن قبل از خواب به شما در تجربه خواب خوب شبانه یاری می نماید و آنهم با افزایش اثر ملاتونین، یعنی هورمون خواب طبیعی.

بهبود عملکرد قلب: پیاده روی چون نوعی ورزش هوازی به تعداد می رود، منجر به افزایش ضربان قلب و بهبود گردش خون می گردد.

prevention

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1329

به "30 دقیقه پیاده روی روزانه چه کمکی به سلامتی شما می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 دقیقه پیاده روی روزانه چه کمکی به سلامتی شما می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید