آشنایی با خواص برگ مو

به گزارش مجله یگانه، برگ مو یا برگ درخت انگور دارای خواص درمانی و کاربردهای بسیار است. امروزه از خواص برگ مو برای درمان بیماری های نقص سیستم ایمنی استفاده میشود.

آشنایی با خواص برگ مو

برگ مو یا برگ درخت انگور دارای خواص درمانی و کاربردهای زیادی است. در ایران از برگ درخت مو به صـورت تـازه در پخت انواعی از غذاها و به صورت خشک شده به عنوان یک داروی گیاهی استفاده مـیشـود.

یکی از غذاهای معروف ایرانی که از برگهای تازه این گیاه تهیه میگردد، دلمه برگ انگور است. بدون شک میتوان گیاه انگور را یکی از مفیدترین گیاهان برشمرد که همه بخشهای آن دارای ارزش غذایی و کاربردهای دارویی است. خواص انگور بسیار گسترده بوده از آن در طب سنتی برای درمان بیمـاریهـایی ماننـد آرتریـت روماتوئیـد و روماتیسم استفاده میگردد.

همچنین به دلیل داشـتن آنتـی اکسیدانهـایی همچـون الاژیـک اسـید ضـمن کـاهش علائـم بیماری التهاب مفاصل، عملکرد مواد سـرطانزای بـدن را نیـز خنثی میکند. همچنین نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده، برگ مو یا برگ انگور، با دارا بودن خاصـیت تکثیر کنندگی میتواند در درمان بیمـاریهـای نقـص ایمنـی مانند سرطانها، لوکمیها و ایدز مورد استفاده قرار گیرد.

در این مطلب از سایت خبرنگاران، قصد داریم شما را با خواص برگ مو و کاربردهای آن در طب سنتی و پزشکی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی ظاهری برگ مو

برگ مو یا برگ درخت انگور دارای 5 رگبرگ اصلی است که برگ را به پنج قسمت یا لوب تقسیم میکند. شکل برگ در اقام مختلف درختان انگور تفاوت داشته و یکی از راههای شناسایی ارقام مختلف میباشد. برگ مو از دوقسمت پهنگ برگ و دمبرگ تشکیل شده و از محل دمبرگ به شاخه اتصال می یابد. در بعضی از گونه های انگور اروپایی برگها بسیار عظیم و گاهی عرض آنها به 20 تا 25 سانتی متر میرسد و لبه های آنها فرورفته میباشد. ریشه، ساقه، گل، میوه و پیچک سایر بخشهای درخت انگور بوده، از همه قسمتهای این گیاه استفاده دارویی به عمل می آید.

خواص برگ مو (طبیعت و خواص درمانی)

بر اساس طب سنتی طبع برگ مو نسبتا گرم و خشک است. بعضی از خواص برگ مو و فواید مصرف آن به طور خلاصه به توضیح زیر میباشد:

  • برگ مو برای درمان سرمازدگی مفید است. به این منظور تعدای برگ مو را جوشانده و دستها و پاها را به مدت 15 دقیقه در این آب قرار دهید.
  • در طب سنتی از جوشانده برگهای جوان مو برای درمان عدم دفع ادرار ، واریس و اختلالات گردش خون استفاده میگردد.
  • از خواص برگ مو رفع نقرس و زردی پوست میباشد.
  • برگ مو دارای خاصیت قابض بوده و از این رو برا درمان اسهال مفید است. همچنین برگهای درخت انگور اشتها آور بوده و بسیار مقوی و مغذی میباشند.
  • استفاده از گرد برگ های جوان و خشک شده مو، در بند آمدن و رفع خونریزی های بینی و رحم کاربرد دارد..
  • از خواص برگ مو درمان بعضی عفونت های روده و شکم است. برای این کار بایستی ابتدا برگ های مو را بخشکانید. سپس 4 گرم از پودر برگ خشک شده مو را در یک لیوان آب جوش دم نموده و روزی دو تا سه فنجان مصرف گردد.
  • دمنوش برگ مو همچنین برای درمان بعضی بیماریهای دیگر نظیر زخم معده، خونریزی معده، اسهال، اسهال خونی و یرقان مفید است. به این منظور 30 تا 25 گرم از برگ تازه یا خشک شده مو را در یک لیتر آب دم کنید و از این دمنوش یک تا سه فنجان در روی میل نمایید.
  • از خواص برگ مو برای پوست رفع نمودن التهاب و قرمزی پوست میباشد.
  • در طب سنتی از دم نموده برگ مو برای درمان واریس استفاده میگردد.
  • نتایج پژهشهای جدید نشان داده برگ انگور، با دارا بودن خاصـیت تکثیر کنندگی میتواند در درمان بیمـاریهـای نقـص ایمنـی مانند سرطانها، لوکمیها و HIV مورد استفاده قرار گیرد .

ارزش غذایی برگ مو

برگ مو دارای ساکاروز، لوولز، اینوزیت، کوئرستین، کاروتن، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکورییک اسید، پتاسیم، آهن، ویتامین های آ، ث و سیلیکون است. بیشترین خاصیت برگ مو به فیبرهای موجود در آن برمیگردد . هر چقدر رنگ برگ مو تیره تر و تازه تر باشد ، ارزش غذایی آن بیشتر است ، زیرا میزان فیبر آن بیشتر و الیافش ضخیم تر است . همچنین هر چقدر رنگ سبز برگها تیره تر باشد ، بتاکاروتن که ماده پیش ساز ویتامین آ است، درآن بیشترخواهد بود. به طور کلی برگ مو هم دارای خواص درمانی و هم دارای ارزش غذایی است. ضروری است بدانید زمان پخت برگ مو نباید بیشتر از نیم تا یک ساعت طول بکشد، چنانچه بیش از این باشد مقدار زیادی از ویتامین ث آن کاسته می گردد .

مضرات برگ مو

تا به امروز عارضه خاصی در خصوص برگ مو گزارش نشده است، اما توصیه میگردد همانند همه خوراکی ها و گیاهان دارویی در مصرف و استفاده از آن اعتدال رعایت گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 835

به "آشنایی با خواص برگ مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص برگ مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید