ادامه سفرها عامل ماندگاری ویروس در مناطق سردسیر

به گزارش مجله یگانه، یک متخصص ایمونوژنتیک می گوید با توجه به تنوع آب وهوایی در ایران مسافرت مردم به شهرهای دیگر امکان تکثیر ویروس در این مناطق و ماندگاری شیوع بیماری در حتی در فصل های گرمتر سال را فراهم می نماید.

ادامه سفرها عامل ماندگاری ویروس در مناطق سردسیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با استفاده از دستورالعمل های بهداشتی می توان از تکثیر ویروس کرونا جلوگیری کرد و از شدت اپیدمی آن کاست. لازم به ذکر است مسافرت های مردم به سایر شهرها امکان تکثیر این ویروس را در مناطق عاری از آلودگی فراهم می نماید از این رو باید از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کرد.

پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، درباره پیش بینی های جهانی برای کاهش اپیدمی ویروس کرونا گفت: از آنجایی که ویروس کرونا ترموفیل (گرمادوست) نیست، براساس پیش بینی ها امکان دارد در اردیبهشت از شدت اپیدمی آن کاسته گردد، ولی تحقق این واقعیت شرطی دارد و شرط آن همکاری صمیمانه مردم در مورد عدم ایجاد موج مسافرتی و حرکتی جدید به سایر نقاط کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به این که مسئولان وزارت بهداشت برای انتقال آخرین اطلاعات به روز به مردم نهایت سعی خود را انجام می دهند، از مردم درخواست می گردد از موج جدید حرکتی و مسافرتی جلوگیری نمایند؛ چرا که در این جابه جایی امکان انتقال ویروس به سایر نقاط یا درگیر شدن مسافران با این ویروس در مناطق آلوده وجود دارد.

آهنگری اضافه کرد: باید از فرصتی که برای کنترل این ویروس ایجاد شده است نهایت استفاده را ببریم؛ چراکه امکان کنترل این ویروس وجود دارد. دستورهای بهداشتی مقابله با کرونا دستورهایی جامع اند که در سطح بین المللی منتشر شده و خوشبختانه این دستورالعمل ها در سطح وسیعی در کشور نیز منتشر شده است. شاید این فرصتی است تا مردم با رعایت مسائل بهداشتی بیشتر آشنا شوند.

  • ادامه سفرها عامل ماندگاری ویروس در مناطق سردسیر

این محقق حوزه ایمونوژنتیک با اشاره به شرایط متفاوت آب وهوایی ایران نسبت به سایر کشورها یادآور شد: ایران کشوری چهار فصل است و با توجه به این که ویروس کرونا ترموفیل نیست، ما با موج مسافرتی که داریم این ویروس را به نقاط سردسیرتر منتقل می کنیم و این امر موجب خواهد شد این مناطق سردسیر به کانون بقای این ویروس در فصول بهار و تابستان تبدیل شوند.

وی اعلام کرد: اگر بتوانیم این زنجیره را به نحوی قطع کنیم، حتما در کنترل اپیدمی ویروسی پیروز خواهیم بود.

آهنگری با بیان این که این ویروس با آغاز گرما قادر به فعالیت نیست، گفت: این گفته در حالی صحیح است که مردم علاوه بر اجرای توصیه های بهداشتی، مسافرتی نداشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 383

به "ادامه سفرها عامل ماندگاری ویروس در مناطق سردسیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه سفرها عامل ماندگاری ویروس در مناطق سردسیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید