اولیانوف: مذاکرات برجامی تا حصول نتیجه پیروز، ادامه خواهد یافت

به گزارش مجله یگانه، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین توضیح داد که گفت وگوها برای احیای برجام تا زمان حصول نتیجه موفقیت آمیز ادامه خواهد داشت.

اولیانوف: مذاکرات برجامی تا حصول نتیجه پیروز، ادامه خواهد یافت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین پایتخت اتریش با توجه به عدم دستیابی طرف های برجام به توافق نهایی تا ضرب الاجل 21 می (آدینه 31 اردیبهشت ماه)، توضیح داد که مذاکرات در مورد احیای برجام تا حصول نتیجه پیروزیت آمیز ادامه خواهد داشت.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود با اشاره به نشست روز گذشته (چهارشنبه) کمیسیون مشترک برجام در وین که طرف ها پیروز به حصول توافق نهایی نشدند، نوشت: هم اکنون روشن شده است که مذاکرات وین درباره برجام آن طور که طرف ها امید داشتند تا 21 می تکمیل نخواهد شد. جای تأسف است اما تعجب برانگیز و چشمگیر نیست.

اولیانوف سپس با تأکید بر ادامه مذاکرات درباره احیای برجام تا زمان حصول نتیجه پیروزیت آمیز گفت: تاریخ 21 می یک ضرب الاجل نبود بلکه تاریخ هدف بود. به ما یاری کرد که فشار زمان را فراموش نکنیم. گفت وگوها تا حصول نتیجه پیروزیت آمیز ادامه خواهد داشت.

نشست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته (چهارشنبه) با حضور هیأت های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در گرند هتل شهر وین برگزار گردید و پس از حدود یک ساعت خاتمه یافت.

در نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام در وین، روسای هیأت ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین شرایط متن ها نموده و به گفتگو در مورد جهت پیش رو پرداختند. هیأت ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده ، از شرایط کلی مذاکرات و جهت طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب آهنگ کنونی در ادامه گفت وگوها تاکید کردند.

طبق این گزارش، در نتیجه رایزنی ها در روزهای اخیر، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز بعضی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

مقرر شد دور بعدی مذاکرات هفته آینده از سر گرفته گردد و هیأت ها بعد از نشست امروز به پایتخت ها بازگردند.

پیش از این، مقام های جمهوری اسلامی ایران از جمله سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت وگوهای برجامی وین و مقام های آمریکایی همچون وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد احتمال تمدید توافق ماه فوریه ایران و آژانس بعد از تاریخ 21 می خبر داده بودند.

طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل معین نموده، دسترسی بازرسان به سایت های مهم هسته ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

عراقچی روز گذشته درباره احتمال تمدید توافق ایران و آژانس به شبکه ان اچ کی ژاپن گفته بود که دولت ایران بعداً در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1202

به "اولیانوف: مذاکرات برجامی تا حصول نتیجه پیروز، ادامه خواهد یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیانوف: مذاکرات برجامی تا حصول نتیجه پیروز، ادامه خواهد یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید