وزیر خارجه انگلیس: با پامپئو درباره ایران رایزنی کردم

به گزارش مجله یگانه، وزیر امور خارجه انگلیس در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آمریکا گفت با او درباره ایران رایزنی نموده است.

وزیر خارجه انگلیس: با پامپئو درباره ایران رایزنی کردم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در کنفرانس خبری مشترک با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در لندن گفت با او درباره مسائل مختلف بین المللی از جمله ایران رایزنی نموده است.

یکی از محورهای مهم سفر پامپئو به لندن کوشش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد است

یک رسانه انگلیسی زبان دیروز از اختلاف بر سر تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در آستانه سفر پامپئو به لندن خبر داده بود.

پایگاه نشنال گزارش داده پامپئو قرار است روز سه شنبه برای رایزنی درباره تمدید قطعنامه آمریکا برای تمدید این تحریم ها در رأس یک هیأت دیپلماتیک وارد لندن گردد. او چهارشنبه روانه دانمارک خواهد شد.

نشنال نوشته سفر پامپئو در شرایطی انجام می گردد که آمریکا با احتمال شکست قطعنامه خود در شورای امنیت برای تمدید این تحریم ها روبرو است.

چین و روسیه علناً مخالفت خودشان را با تمدید این تحریم ها اعلام نموده اند. کشورهای اروپایی هم در جلسه شورای امنیت که چندی پیش برگزار گردید تلویحاً با کوشش آمریکا در این زمینه مخالفت کردند.

با وجود این پامپئو چهارشنبه هفته گذشته مدعی شد کشورهای اروپایی هم از منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نگران هستند. او گفت آمریکا فاصله چندانی با ارائه قطعنامه خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران ندارد.

علی رغم اظهارات وزیر خارجه آمریکا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پنجشنبه یک هفته قبل تر تأکید کرد آمریکا هرگز در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نخواهد شد.

نبنزیا در یک مصاحبه آنلاین گفت: این قطعنامه آینده بسیار غم انگیزی دارد. منظورم این است که اصلاً آینده ای ندارد.

دیپلمات روسیه اضافه نمود مسکو زمانی که آمریکا کار بر روی این قطعنامه را شروع کرد به این کشور گفت که هیچ شانسی برای تصویب آن وجود ندارد.

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: تصویب چنین قطعنامه ای برجام را به انتها خواهد رساند. تعیین است که ایران هرگز چنین چیزی را نمی پذیرد و حق هم دارد که نپذیرد.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر امسال میلادی به انتها می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ کوششی را برای جلوگیری از انقضای این تحریم ها شروع نموده است.

واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به خاتمه نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا از چند هفته قبل پیش نویس قطعنامه خود را میان اعضای شورای امنیت توزیع نموده است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت احتیاجمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

چندی پیش دیپلمات های غربی به فارن پالیسی گفتند این قطعنامه از شانسی برای تصویب برخوردار نیست. این دیپلمات ها گفتند قطعنامه آمریکا ممکن است بدون احتیاج به وتوی روسیه یا چین ناکام بماند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 637

به "وزیر خارجه انگلیس: با پامپئو درباره ایران رایزنی کردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه انگلیس: با پامپئو درباره ایران رایزنی کردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید