بازگشت فضانوردان به زمین را آنلاین ببینید

به گزارش مجله یگانه، ناسا چهارشنبه هفته جاری(21 اکتبر) بازگشت فضانوردان ماموریت اکسپدیشن 63 از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین را به طور زنده پوشش خواهد داد.

بازگشت فضانوردان به زمین را آنلاین ببینید

فضانوردان ماموریت اکسپدیشین 63 پس از شش ماه حضور در ایستگاه فضایی بین المللی 21 اکتبر به زمین بازخواهند گشت. کریس کسیدی فرمانده ماموریت اکسپدیشن 63 از ناسا و آناتولی ایوانیشین و ایوان وگنر از سازمان فضایی فدرال روسیه فضانوردان این ماموریت هستند که چهارشنبه در ساعت 16:10 به وقت منطقه زمانی شرقی(23:40 به وقت تهران) سوار فضاپیمای سایوز MS-16 خواهند شد.

فضاپیمای سایوز آنها ساعت 19:32 به وقت منطقه زمانی شرقی(3:02 بامداد به وقت تهران) از درگاه ماژول فضایی پویسک جدا خواهد شد و در ساعت 22:55 به وقت منطقه زمانی شرقی(6:25 به وقت تهران) و (8:55 روز 22 اکتبر به وقت قزاقستان) با کمک چتر در جنوب شرقی شهر جزقازغان کشور قزاقستان فرود خواهند آمد.

تلویزیون و سایت ناسا به طور کامل لحظه خداحافظی خدمه این ماموریت و بسته شدن دریچه را روز چهارشنبه از ساعت 15:30 به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت 23 به وقت تهران) پوشش خواهد داد. پوشش لحظه جدا شدن آنها از ایستگاه فضایی بین المللی از ساعت 19 به وقت منطقه زمانی شرقی(2:30 بامداد به وقت تهران) آغاز خواهد شد و در ساعت 21:30 به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت 5 صبح به وقت تهران) خارج شدن فضاپیما از مدار و فرود را به صورت زنده پوشش خواهد داد.

در روز سه شنبه(20 اکتبر) کسیدی فرماندهی ایستگاه فضایی بین اللملی را به فضانوردانی که به تازگی به ایستگاه وارد شده اند خواهد سپرد که این برنامه نیز همان روز ساعت 16:15 به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت 23:45 به وقت تهران) از تلویزیون ناسا پخش خواهد شد. طی این مراسم کسیدی فرماندهی ایستگاه فضایی بین المللی را به دست سرجی ریجیکوف(Sergey Ryzhikov) فضانورد روسی ماموریت اکسپدیشن 64 خواهد سپرد.

ماموریت اکسپدیشن 64 که 64 اُمین اعزام طولانی مدت به ایستگاه فضایی بین المللی است 14 اکتبر سال 2020 با جدا شدن و عزیمت موشک سایوز MS-16 انجام شد. این ماموریت شامل سه سرنشین بود که ساعت 1:45 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی و 9:15 به وقت تهران سوار بر موشک سایوز MS-17 به سوی فضا پرتاب شد. بنابر برنامه ریزی ها قرار است این مأموریت در تاریخ 18 آوریل 2021 با جدا شدن موشک سایوز MS-17 به خاتمه برسد. در ماموریت مذکور سه فضانورد به نام هایسرجی ریجیکوف(Sergey Ryzhikov) و سرجی راد سرجوکوف(Sergey Kud-Sverchkov) از سازمان فضایی فدرال روسیه و کاتلین روبینز(Kathleen Rubins) از ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند. چهار سرنشین دیگر قرار است بعدا طی ماموریت سرنشین دار کرو-1 اعزام شوند.

کسیدی و ایوانیشین اکنون در حال تکمیل سومین پرواز فضایی خود هستند اما برای واگنر این اولین پرواز فضایی بود.

پس از فرود، فضانوردان ماموریت اکسپدیشن 63 با هلی کوپترهای روسی به شهر قراغندی، قزاقستان بازخواهند گشت. در آنجا کسیدی برای پرواز به هوستون سوار هواپیمای ناسا خواهد شد در حالی که ایوانیشین و واگنر سوار هواگرد مرکز آموزش کیهان نورد گاگارین خواهند شد و به خانه هایشان در روسیه بازخواهند گشت. کسیدی در طول مدت حضور خود در آنجا تحقیقات و آزمایشات مهم بسکمک انجام داد. پس از جدا شدن فضاپیماهای فضانوردان ماموریت اکسپدیشن 63، فضانوردان ماموریت اکسپدیشن 64 فعالیت خود را در داخل ایستگاه آغاز خواهند کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 771

به "بازگشت فضانوردان به زمین را آنلاین ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت فضانوردان به زمین را آنلاین ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید