تقصیر شجریان نبود

به گزارش مجله یگانه، سرمایه های نمادینی در حد شجریان به ندرت پیدا می شوند. آنها مایه هویت و غرور و انسجام بخشی و همچون چسب جامعه اند. کم نیستند حزب اللهی ها و اصلاح طلب ها و براندازها و بی طرف هایی که شجریان را عاشقانه گوش می کنند.

تقصیر شجریان نبود

چه تعداد سرمایه مانند او داریم؟ کم، خیلی کم. پس چرا نام او و درگذشت او که می شد بهانه ای برای انسجام ملی حداقل برای چند روز گردد، منجر به نقار و بگومگوهای مجازی و حقیقی شد؟ آیا مواضع سیاسی استاد در سال 88 باعث این نقار شد و به قاعده اینکه هنرمند باید یا ملی باشد یا سیاسی، خود او را عامل این شکاف دانست؟ این حرفی است که منتقدان استاد شجریان در این چند روز بارها تکرار کرده اند. برخی با احترام از هنرش گفتند و تلاش کردند تا بین این وجه او با شخصیت اجتماعی اش فاصله گذاری کنند و برخی دیگرشان از بغض مواضع سیاسی اجتماعی شجریان، هنرش را نیز نادیده دریافتد.

در مقابل هم بودند کسانی که تمام شخصیت و ارجمندی شجریان را در آن مواضع خلاصه کردند و گویی او سیاستمدار مبارزی بوده که گاهی هم می خوانده! برای پاسخ به این پرسش و پیدا کردن مقصر - دقیقا پیدا کردن مقصر مهم است - باید آنچه مواضع سیاسی شجریان گفته می گردد را مرور کرد و بررسی کرد که آیا او یک فعال سیاسی به معنای خاص کلمه بوده است که به مسائل روز واکنش نشان می داد یا خیر؟ به عقیده من خیر. او سیاست را انتخاب نمی کرد، بلکه این سیاست بود که به سراغ زندگی او، هنر او، شغل او، باورهای او و جزء جزء زندگی او می رفت. افرادی چون شجریان به سیاست مبتلا می شوند نه آنکه آن را انتخاب کنند. شجریان، هنرمندی مسوول نسبت به زمانه خود بود و این را از انتخاب اشعاری هم که برای آثار فاخرش انتخاب می کرد، می شد فهمید. اما او هیچگاه فردی سیاسی به معنای سیاست ورز نبود و نشد. او هیچگاه در علن نگفت در یک کنش سیاسی خاص مانند انتخابات حاضر می گردد یا نمی نماید و کاندیدای او کیست. موضوعی که به خودی خود ایرادی ندارد ولی منظور این است که او تا این حد از ورود به سیاست در معنای خاص و موردی آن پرهیز کرده بود. اما سیاست حکومتی با موسیقی به طور کل و حتی با موسیقی فاخر او به طور خاص کار داشت، برای کنسرت هایش سنگ اندازی می کرد...

سازی که قطعا برای او و موسیقی باشکوهش نقشی مقدس داشت را به مثابه وسیله ای مکروه سانسور می کرد، برای هویت و هنر او شانیت قائل نبود، بدون نظر و اجازه او بر صدایش و شعری که خوانده بود تصاویر دلبخواهی که چه بسا با باورهای او ناسازگار بود را در تلویزیون پخش می کرد و این برای کسی در مقام ویژه شجریان که برای خود در موسیقی رسالتی را قائل بود که روزگاری فردوسی برای زبان فارسی ایفا کرده بود، سنگین می آمد و حق هم داشت.

او زمانی دیگر هم، معینا در سال 88 مواضعی را در همراهی با معترضان گرفت که از قضا رنگ و بوی جانبداری سیاسی خاص نداشت. او کنار مردمی ایستاد که خس و خاشاک نامیده شده بودند و او گفت من صدای این خس و خاشاکم. آنچه شجریان در آن مقطع ابراز کرد، لزوما به معنای جانبداری از یک گروه سیاسی معین نبود بلکه او از حق مردم در امر سیاست و هر آن چیز دیگری که در عرصه عمومی حق آنهاست و از کرامت و آزادی آنها دفاع کرد. حتی اگر بر فرض شجریان در آن مقطع موضع سیاسی ناخوشایندی از نظر برخی مسوولان اتخاذ کرده بود، کم ترین انتظار سعه صدر و دخالت ندادن اظهارنظری در این حد به فعالیت های هنری اوست. ولی در مقابل چه شد؟ جلوی همان مختصر کنسرت های او را دریافتد و از آن بدتر اینکه جلوی پخش ربنایش که به جزیی از فرهنگ رمضان و افطار مومنین تبدیل شده و مایه افتخار و هویت جمعی بود را خودخواهانه و بدون در نظر دریافت حق و نظر مردم دریافتد و در نقطه مقابل، آن اعتماد به نفس و بزرگ منشی که از مسوولان انتظار می رفت را در حدی رفیع تر از او شاهد بودیم که به ایران آمد و ماند و اجازه نداد آن بی مهری ها در تصمیماتی که برای زندگی اش می گیرد، تاثیرگذار باشد و کینه توزی نکرد.

اگر ایفای مسوولیت های اجتماعی در این حد به معنای کار سیاسی حرفه ای است و دیدن امثال او به چشم رقیب سیاسی از سوی برخی صاحبان قدرت را در پی دارد، این دیگر مشکل شجریان و شجریان ها نیست. قدرتی که با جزییات زندگی مردم کار دارد به هر خرد و ریزی در احوال شخصی و غیرشخصی سرک می کشد، طبیعی است که واکنش هم ببیند. طبیعی است که این شرایط منجر به شکل گیری دوگانه ما - آنها از سوی جامعه گردد و انتخاب امثال شجریان هم معین است که سمت ما بایستند. اما اگر حاکمان این جبهه بندی را به صلاح خود نمی دانند که نیست باید حوزه دخالت شان را محدودتر کنند، در مقابل مخالف سعه صدر داشته باشند، لااقل در مقابل چند حرف مخالف سکوت کنند و خود را ملزم به شاخ و شانه کشیدن ندانند، مانند صاحبان بی استرس قدرت و از موضعی رفیع تر عمل کنند، از آزادی بیان منتقدان شان نهراسند و حرمت بنهند تا حرمت ببینند. واقعا شجریان هیچ زمانی سیاست ورز به معنای خاص کلمه نشد. الان چه کسی می داند که شجریان مشروطه خواه بود یا جمهوری خواه یا چی؟ او فقط هنرمندی آزادی خواه و مسوول بود که هیچ نگاهی قطعا به قدرت نداشت و اگر حکومت، کاری به کار او نداشت، او هم بی هیچ انتظاری کار خود می کرد. و اگر او تحقیر هموطنانش را احساس نمی کرد، غیرت به خرج نمی داد و اعتراض نمی کرد. اگر شهروندان صاحب حق، خس و خاشاک نامیده نمی شدند، او هم احساس مسوولیتی نمی کرد که صدای خس و خاشاک گردد تا در کنارشان مایی گردد در مقابل آنها. تکلیف آن ما معین است. آنها باید تجدید نظر کنند.

*فعال سیاسی

منبع: اعتماد

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 765

به "تقصیر شجریان نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقصیر شجریان نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید