تهران؛ عظیم ترین مصرف کننده خون کشور، کمیاب ترین گروه خونی ایران

به گزارش مجله یگانه، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون واحد خون و فرآورده های خونی در کشور اهداء می گردد، گفت: کمیاب ترین گروه خونی در کشور AB منفی است، اما در عین حال باید توجه کرد که احتیاج به همه گروه های خونی وجود دارد.

تهران؛ عظیم ترین مصرف کننده خون کشور، کمیاب ترین گروه خونی ایران

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه طی سال 98 تعداد دو میلیون و 500 هزار و 470 نفر به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند، گفت: از این تعداد دو میلیون و 71 هزار اهدانماینده پیروز به اهدای خون شدند، اما حدود 490 هزار نفر از داوطلبین واجد شرایط اهدای خون نبودند و نتوانستند خون اهدا نمایند.

تهران؛ عظیم ترین مصرف نماینده خون در کشور

وی درباره میزان خون مورد احتیاج در کشور، اضافه نمود: نزدیک به 920 بیمارستان در کل کشور از ادارات کل انتقال خون استان ها، خون و فرآورده های خونی را دریافت می نمایند. در کلان شهر تهران، اداره کل انتقال خون استان تهران جوابگوی احتیاج نزدیک به 170 بیمارستان و مرکز درمانی است. روزانه نزدیک به 3000 واحد خون و فرآورده های آن، از اداره کل انتقال خون استان تهران در خواست می گردد. استان تهران دارای بیشترین اهدا نماینده خون و عظیمترین مصرف نماینده خون و فرآورده های آن در کشور محسوب می گردد. در تهران بیمارستان های امام خمینی (ره)، شریعتی، لواسانی، قلب رجایی، حضرت رسول اکرم (ص) و میلاد از پرمصرفترین بیمارستان های کشور از نظر مصرف خون و فرآورده هستند.

حاجی بیگی ادامه داد: مصرف خون در استان های سیستان وبلوچستان، فارس، گیلان، مازندران، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و کرمان به دلیل حضور بیماران تالاسمی در این استان ها بسیار بیشتر از سایر استان هاست.

وی با بیان اینکه احتیاج سنجی برای خون و فرآورده های آن بر اساس درخواست بانک خون بیمارستان ها انجام می گردد، اظهار کرد: هر آنچه را که بیمارستان درخواست می نماید، مرکز انتقال خون استان در اختیار قرار می دهد. البته در خصوص بعضی فرآورده ها از جمله پلاکت در بعضی مواقع به دلیل افزایش مصرف بیمارستان ها به طور مقطعی کمبود پیش می آید.

جمع آوری سالانه بیش از 2 میلیون واحد خون

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه سالانه بیش از 2 میلیون واحد خون جمع آوری می گردد که عمده این خون ها به فرآورده تبدیل می شوند، گفت: بر این اساس رقمی بالغ بر بیش از 3.5 میلیون واحد انواع فرآورده ها فراوری می گردد. این میزان تا به امروز جوابگوی احتیاج مراکز درمانی سراسر کشور بوده است؛ اما همچنان که درخواست بیمارستان ها برای خون و فرآوردهها افزایش می یابد، به تناسب آن اقدامات سازمان انتقال خون و فعالیت های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی سازمان، میزان اهدای خون هم افزایش می یابد.

کمیاب ترین و پرمصرف ترین گروه خونی در ایران

حاجی بیگی اضافه نمود: باید توجه کرد که 33 درصد افراد جامعه گروه خونی O مثبت، 25 تا 26 درصد درصد گروه خونی B مثبت، 27 تا 28 درصد گروه خونی A مثبت، 8 تا 9 درصد گروه خونی AB مثبت و تنها 10 درصد مردم کشورمان دارای گروه خونی منفی هستند.

وی ادامه داد: کمیاب ترین گروه خونی AB منفی است که فقط یک درصد مردم کشور دارای این گروه خونی هستند. در عین حال باید توجه کرد که احتیاج به همه گروه های خونی وجود دارد؛ چرا که مثلا اگر گروه AB منفی در جامعه کم باشد، به همان میزان هم احتیاج به این گروه به خون کمتر خواهد بود. با همه این احوال، پرمصرف ترین گروه خونی در کشور گروه O مثبت است، چرا که دهنده عمومی است.

سالم ترین اهدا نمایندگان خون چه کسانی هستند؟

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر اهدانمایندگان خون به سه گروه اهدانمایندگان بار اول، اهدانمایندگان باسابقه و اهدانمایندگان مستمر تقسیم می شوند. اهدانمایندگان مستمر سالمترین گروه اهدانماینده خون هستند و برای این گروه اهدانمایندگان در دنیا سرمایه گذاری می گردد. به دلیل نقشی که اهدای خون داوطلبانه و مستمر بر سلامت خون دارد، توسعه اهدای خون مستمر و داوطلبانه از جمله اهداف استراتژیک سازمان انتقال خون ایران بوده است. به طوری که در سال 1384، نزدیک به 35.3 درصد خون های تهیه شده توسط اهدانمایندگان خون مستمر انجام گرفته، در سال 1388 این رقم به 43 درصد و در سال 1391 به 50.1 درصد ارتقاء یافته است. در سال 1398 نیز این میزان به نزدیک 60 درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 667

به "تهران؛ عظیم ترین مصرف کننده خون کشور، کمیاب ترین گروه خونی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران؛ عظیم ترین مصرف کننده خون کشور، کمیاب ترین گروه خونی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید