تکلیف سفر در نوروز 1400 چیست؟

به گزارش مجله یگانه، در حالی آمار ابتلا به کرونا به دلیل رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی در حال افزایش است که بعضی درصدد برنامه ریزی سفرهای نوروزی هستند؛ اما باید منتظر بود و دید که آیا امکان سفر در آن روزها وجود دارد یا خیر.

تکلیف سفر در نوروز 1400 چیست؟

نوروز در کنار دید و بازدیدش همیشه یادآور سفر و گردشگری است اما نوروز 1400، دومین نوروزی می گردد که همه گیری کرونا سفر رفتن را مختل نموده است.

به جز ضررهای چند هزار میلیاردی صنعت گردشگری، نبود نشاط اجتماعی از جمله آسیب های این روزهای کشور است مسئولان گردشگری در این راستا به جز ارائه تسهیلات به فعالان صنعت گردشگری، مجوزهایی را برای سفر مشروط در نوروز 1400 از ستاد مقابله ملی مقابله با کرونا گرفتند در این راستا نیز مدل هایی برای رفتن سفر ارائه دادند.

شرایط سفر در نوروز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مهیا است

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید براینکه ارتباط بسیار خوبی بین استان های مختلف، آژانس ها و مجموعه های گردشگری ایجاد شده است، گفت: امیدوارم در همان چارچوبی که با ستاد ملی مقابله با کرونا توافق کردیم، بتوانیم نوروز را برگزار کنیم و شاهد رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: ارتباط بسیار خوبی بین استان های مختلف، آژانس ها و مجموعه های گردشگری ایجاد شده که امیدوارم با رعایت مردم بتوانیم ایام نوروز خوبی به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشیم.

او ادامه داد: تقاضای ما این است تا زمان موعد، مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند تا به امید خدا بتوانیم نوروز خوبی داشته باشیم.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور درباره شرایط سفرهای نوروزی گفت: در این خصوص جلساتی با ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شده و در آن نشست ها به صورت مفصل موضوعات را آنالیز کردیم. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته ما دو مدل سفر را پیشنهاد دادیم که می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اجرایی گردد.

تیموری اضافه نمود: مدل اول سفر با تور است؛ در این مدل از سفر گردشگران از خدمات تور استفاده می نمایند و حتماً در مراکز اقامتی مجاز اقامت خواهند کرد که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

در مدل دوم سفر، افراد تور خریداری نمی نمایند اما در سفر به شهر مقصد حتماً باید در مراکز اقامتی مجاز و تحت نظارت این وزارتخانه اقامت نمایند تا تمام پروتکل های بهداشتی رعایت گردد و سلامتی مردم حفظ گردد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در نوروز 1400 ایجاد کمپ های گردشگری، چادر زدن، اقامت گردشگران در اماکنی مانند مدارس، زائرسراها، حسینیه ها و … ممنوع است و این موضوع به استانداران اعلام شده است.

اما آنچه همیشه مسئولان وزارت گردشگری و وزارت بهداشت تاکید داشتند، برقراری شرایط عادی ایام نوروز در مقاصد گردشگری است اما حالا این روزهای با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در کشور اخباری مبتنی بر احتمال لغو سفرها هم به گوش می رسد.

اگر شیوه نامه های بهداشتی رعایت گردد، شاید بتوان به سفر هوشمند رفت

علی رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت با اشاره به این که میزان افراد بستری به دلیل کرونا روزی کمتر از هزار و حدود 700 نفر است، گفت: این روزها شاهد رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی در بسیاری از شهرها هستیم و این اتفاق می تواند موجب پیک چهارم کرونا در فرودین ماه گردد.

وی اضافه نمود: اگر شرایط رعایت شیوه نامه های بهداشتی به همین میزان باشد؛ سفرهای نوروزی منتفی است. یا این که در این دو، سه هفته پایانی سال رعایت شیوه نامه های بهداشتی افزایش یابد و میزان شهرهای (به اصطلاح) آبی افزایش پیدا کند.

رئیسی با اشاره به این که ممنوعیت هوشمند در صورت منتفی بودن سفرها انجام می گردد، گفت: یعنی امکان ورود به شهرهای قرمز و نارنجی و حتی امکان سفر به شهرهای مسافر پذیر زرد نیز ممنوع می گردد.

وی اضافه نمود: می دانیم مردم سه سال است به دلیل سیل و کرونا سفر نرفتند و احتیاج به نشاط اجتماعی دارند اما با شرایط کنونی به نظر نمی رسد امکان رفتن سفر وجود داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت همچنین در بخشی دیگری از صحبت هایش از مردم خواسته است فعلا برای سفر رزرو ننمایند و بگذارند شرایط کشور از منظر میزان شیوع کرونا تعیین گردد.

رئیسی دیشب نیز در برنامه نگاه یک تلویزیون، تصمیم گیری درباره سفرهای نوروزی را به شرایط دو هفته آینده مشروط کرد و بستگی به دو هفته آینده مشروط کرد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز همه گیری جهانی (پاندمی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید 19 بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا به امروز حدود 112 میلیون نفر را در جهان مبتلا نموده و بیش از دو میلیون و 450 هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید19 جان خود را از دست داده اند. در ایران نیز، تا به امروز یک میلیون و 623 هزار و 159 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا نیز به 59 هزار و 980 نفر رسیده است.

به تازگی نیز جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1055

به "تکلیف سفر در نوروز 1400 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف سفر در نوروز 1400 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید