جمع بندی ظریف از سفر خود به آفریقای جنوبی

به گزارش مجله یگانه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جمع بندی سفر یک روزه خود به آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران در فرودگاه پورتریا اظهارداشت: همکاران ما دیدارهایی با همتایانشان در آفریقای جنوبی داشتند و گفت وگوهای خوبی در حوزه های تجارت، حمل و نقل و همکاری های بانکی داشتند.

جمع بندی ظریف از سفر خود به آفریقای جنوبی

وی گفت: بعد از آن یک جلسه بزرگ با حضور پنج وزیر شامل وزیر امور خارجه و چهار وزیر مهم دیگر در کابینه و تعداد قابل توجهی از کارشناسان عالی رتبه از وزارتخانه های مهم آفریقای جنوبی داشتیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در همه زمینه های مهم همکاری با یکدیگر گفت وگو داشتیم، ادامه داد: قرار شد کمیته مشترک کاری از سوی دو طرف تشکیل گردد تا روش های عملیاتی کردن همکاری ها در حوزه های انرژی، بانک و حمل و نقل مورد آنالیز قرار گرفته و عملیاتی گردد.

ظریف با اشاره به دیدار خود با رئیس جمهور آفریقای جنوبی توضیح داد: ملاقات با آقای رئیس جمهور یک ملاقات بسیار خوب و کاری بود، طرف مقابل بر عزم سیاسی آفریقای جنوبی مبنی بر گسترش روابط دوجانبه و همکاری با ایران و اینکه آفریقای جنوبی متعهد به رعایت برجام و ادامه همکاری مالی با ایران است تاکید نمود، درباره روش های عملیاتی ادامه همکاری ها و گسترش آن گفت وگوهایی را انجام دادیم.

وی اضافه نمود: قرار شد رئیس جمهور آفریقای جنوبی دستورات لازم را به هیات های کارشناسی و مقامات این کشور برای انجام مطالعات بدهد تا ظرف چند هفته آینده هیات کارشناسی از آفریقای جنوبی به ایران بیاید و زمینه های همکاری را نهایی نمایند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه من اراده سیاسی بسیار خوبی در آفریقای جنوبی مشاهده کردم، گفت: زمینه های همکاری بسیار خوبی وجود دارد که همکاران ما با همتایان خود در این موارد گفت وگو کردند و ان شاالله در دیداری که همکاران شان از آفریقای جنوبی به تهران می آیند، بیشتر بحث خواهند کرد.

ظریف در واکنش به طرح مصوب مجلس کانادا علیه ایران گفت: متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و هنوز هم دارد؛ علیرغم اینکه دولت این کشور عوض شده و این دولت با یک دیدگاه دیگری وارد عرصه شده است، فشارهای سیاسی از سوی تندروها ادامه دارد. این سیاست ها به ضرر کانادا خواهد بود و در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی نخواهد بود.

وی اضافه نمود: متحدان منطقه ای آنها اشتباهاتی انجام داده و جنایاتی را انجام داده اند ولی آنها نسبت به این جنایات چشم پوشی نموده و سکوت می نمایند و جمهوری اسلامی را بی جهت متهم به جنایاتی می نمایند که متحدان خودشان مرتکب آن شده اند.

وزیر امور خارجه در خاتمه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده است، گفت: اگر کوشش ها و حمایت های دولت جمهوری اسلامی ایران نبود، شرایط دیگری در منطقه ما حاکم بود، ما امیدواریم کشورهای غربی کمتر تحت تاثیر این گونه جوسازی ها قرار بگیرند و خودشان هم وارد این جوسازی ها نشوند و با سیاست مستقلی نسبت به جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند، باعث تاسف است که دولت کانادا نسبت به سیاست های خود اینگونه عمل می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 4

به "جمع بندی ظریف از سفر خود به آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع بندی ظریف از سفر خود به آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید