حسن یزدانی: برگزاری مصاف انتخابی برای من خوشایند بود

به گزارش مجله یگانه، به گزارش خبرنگاران، حسن یزدانی عضو تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در وزن 86 کیلوگرم در خصوص شرایط خود در اردوهای تیم ملی و اهدافش در آینده گفت: خدا را شکر تمرینات به نحو خوبی در حال اجرا و کادر فنی نیز تمریناتشان متفاوت است. با توجه به شناختی که دارند و برنامه ریزی که از قبل کردند به دنبال این هستند که برای هر یک از کشتی گیران برنامه خاصی را به جهت رسیدن به اوج آمادگی به اجرا در بیاورند.

حسن یزدانی: برگزاری مصاف انتخابی برای من خوشایند بود

وی در خصوص نحوه تمرینات کادر فنی تیم ملی گفت: تیم ملی در سال 2019 نیز به سرمربیگری غلامرضا محمدی این شیوه تمرینات را انجام داد و نتیجه قابل قبولی نیز بدست آمد.

یزدانی در خصوص اختیارات کادر فنی در تیم های ملی و برگزاری رقابت های انتخابی توضیح داد: در جایی سرمربی تیم حق دارد که برای کشتی گیران برنامه ریزی کند و اینکه چه کسی چه کاری را انجام دهد و یک جایی هم یکسری قوانین است که باید اجرا گردد.

وی ادامه داد: اگر انتخابی استمرار داشته باشد و همه از فیلتر این مسابقات رد شوند، خیلی بهتر است چراکه دست سرمربی بازتر می گردد. البته در انتخابی سال های قبل داشتیم کسانی را که اول شدند اما نتوانستند آنطور که باید نتیجه لازم را در رقابت های جهانی یا المپیک بگیرند ولی من معتقدم که با گذاشتن مسابقات انتخابی می توان از حاشیه ها کمتر کرد و در جایی نیز باید سرمربی این اختیار را داشته باشد که اگر به نتیجه دلخواه نرسید در رقابت های بین المللی کشتی گیران را محک بزند.

دارنده مدال طلای المپیک ریو توضیح داد: برای من خوشایند بود که انتخابی وزن 86 کیلوگرم زودتر برگزار گردد تا بتوانم تمرکز بیشتری داشته و بتوانم فکر کنم چراکه کشتی گیری هستم که هم سهمیه این وزن را گرفته ام و اگر بخواهم تا دو ماه از قبل از المپیک در فکر این باشم که انتخاب می شوم یا نه، قطعاً برنامه ریزی برایم سخت می شد و فکر و ذکرم انتخاب شدن بود و وقتی برای پرداختن به حریفان خارجی خود نداشتم.

وی اضافه کرد: الان می توانم با خیال آسوده و در شرایط بهتری تا المپیک تمرین کنم و باید از نظر ذهنی خود را برای حضور در این مسابقات آماده کنم و بر روی حریفانم تمرکز کنم چراکه برنامه ریزی من پله پله است و رقابت انتخابی برای من مانند یک المپیک در داخل ایران است چراکه راستا من برای حضور در المپیک از این رقابت می گذشت و این را باید بگویم که اگر به حریفان داخلی خود توجه نداشته باشم قطعاً آسیب خواهم دید.

دارند مدال طلای جهان با تشکر از نگرش کادر فنی و فدراسیون کشتی در خصوص برگزاری رقابت های انتخابی گفت: اگر رقابت های انتخابی ادامه دار باشد، نفرات با انگیزه بهتری کار می نمایند و کسانی که پشت خط هستند می توانند به کسب پیروزیت و حضور در تیم های ملی امیدوار باشند.

یزدانی در خصوص مسابقه انتخابی با قاسم پور گفت: من همه جا گفته ام جدا از اینکه با کامران حریف هستیم رفیق هم هستیم و قاسم پور کشتی گیر خوب و شناخته شده و توانسته در هر رقابت برون مرزی که حضور داشته با مدال بازگردد. قاسم پور، بذری و تمامی کشتی گیرانی که در این وزن مدعی هستند، حریف مستقیم من محسوب می شوند و قطعاً تمامی آنها به پیشرفت من یاری می نمایند چرا که اگر دیر بجنبی و بی خیال باشی قطعاً آنها به شما می رسند.

وی در خصوص شیوه و روش مبارزه است در ملاقات انتخابی مقابل قاسم پور گفت: تا حدودی سعی کردم که با توجه به اینکه مسابقه حساسی بود و برای المپیک که هر چهار سال یکبار انجام می شد نهایت دقت را داشته باشم. به نظرم این مبارزه جایی نبود که احساساتی و با ریسک بالایی کشتی بگیرم و تمامی هدفم این بود که ابتدا دستم به عنوان برنده بالا برود و قاسم پور هم کشتی گیر خوبی بود و با توجه به اینکه شناخت خوبی از کشتی های همدیگر داریم شرایط سخت تر بود و سعی کردم که بیشتر کشتی را اداره کنم.

این کشتی گیر پرافتخار کشورمان در خصوص این سوال که از نظر علاقمندان به کشتی و اتحادیه جهانی به عنوان بهترین کشتی گیر جهان معرفی شده و این موضوع که همه نگاه ها برای کسب مدال طلا در المپیک روی شما است، گفت: قطعاً مسئولیت من سنگین تر می گردد و این خواسته علاقمندان به حق است که از من این انتظار را داشته باشند ولی باید بدانند که قطعاً ورزشکاران دوست ندارند یک مدال خوشرنگ را با یک مدال دیگر عوض نمایند و من هم کوششم این است که این کار را انجام دهم اما نمی گردد در کشتی که ورزش بی رکوردی است قول داد و کشتی در ثانیه ها تغییر می نماید و باید مراقب جوانان و پدیده هایی که در المپیک ها می آیند و می توانند خطرناک باشند بود و باید تمامی جوانب را سنجید.

وی ادامه داد: این نگاه و توقع در المپیک 2016 بر روی دوش من نبود، چرا که آن موقع من در ابتدای راه بودم اما در المپیک 2021 کاملاً شرایط فرق می نماید و این موضوع تعهد و کوشش من برای کسب این مدال را بالا می برد، بهرحال کار کردن در این جو سخت است و باید بیشتر زحمت کشید اما توکل ما برخدا و امید ما به دعای یک ملت است.

یزدانی در خصوص اینکه اگر پیروز به کسب دومین مدال طلای خود در المپیک گردد اولین کسی در کشتی ایران خواهد بود که در المپیک ها به این افتخار رسیده گفت: کسب 2 مدال طلا در کشتی یک افتخاری است که تا به امروز کسب نشده و خواسته جامعه کشتی این است که این افتخار را در کشتی ببینند. من تمام کوشش خود را می کنم با بهترین مدال برگردم و قطعاً برای کسب مدال نقره و برنز اینقدر زحمت نمی کشم و سختی ها را تحمل نمی کنم. در تمامی رقابت ها به دنبال خوشرنگ ترین مدال بودم و هستم چراکه مدال طلا لایق ملت ایران است و افتخار می کنم بتوانم سرود ملی ایران را در سالن مسابقات طنین انداز کنم.

وی در خصوص نگرش فدراسیون در خصوص برگزاری اردوها و انجام تمرینات پیش از المپیک گفت: جای تشکر دارد در این مدت زحمات فراوانی برای کشتی و کشتی گیران کشیده شده؛ از نظر امکانات رفاهی و محل اسکان و تغذیه امکانات بسیار خوب شده و قطعاً فدراسیون تمام کوششش این است که کشتی گیران بدون هیچ دغدغه ای در مسابقات برون مرزی حضور داشته باشند. اعتقاد دارم که این کار در شأن کشتی است و علیرضا دبیر به عنوان کسی که از خانواده کشتی است و خاک کشتی را خورده احتیاجهای کشتی گیران را بهتر درک می نماید و ما هم بعنوان کشتی گیر از این نگاه و اقدامات صورت گرفته قدردانی می کنیم.

یزدانی در خصوص نگاه مسئولان به ورزش کشتی گفت: مسئولان ورزش کشور از جمله سلطانی فر ورزش ورزش و جوانان و صالحی امیری رئیس کمیته المپیک در اردوهای تیم های ملی حضور یافته اند و قول هایی داده اند، اما جا دارد که در آستانه المپیک اتفاق خوبی برای نفرات اعزامی به المپیک بیافتد. البته در اردوها صحبت هایی را با این مسئولان داشته ایم و موارد را انتقال داده ایم و باید تا زمان مانده به المپیک برای ورزشکاران و مربیان سنگ تمام بگذارند تا با خیال آسوده تری در این رقابت ها حضور پیدا نمایند.

وی ادامه داد: شاید 80 نفر سهمیه المپیک بگیرند، اما از این تعداد 8 نفر صاحب مدال شوند البته من امیدوارم که همه صاحب مدال شوند اما باید یک انگیزه ای برای این نفرات ایجاد نمایند که کوشششان را بیشتر نمایند. اگر این نفرات حمایت نشوند و روحیه نداشته باشند نتیجه قابل قبولی نخواهند گرفت و اگر این مورد لحاظ شوند قطعاً نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

ملی پوش وزن 86 کیلوگرم کشورمان در خصوص اینکه آیا در اردو بر روی نقاط ضعف و قوت حریفان کار می گردد، گفت: در اردوها به دنبال این هستیم که با دیدن فیلم حریفان اصلی خود بر روی نقاط ضعف و قوت آنها کار کنیم و کادر فنی تیم ملی برنامه های تکنیکی و تاکتیکی را پیاده می نمایند تا اگر نقاط ضعفی وجود دارد در تمرینات رفع گردد و من نیز از این موضوع استقبال می کنم که نباید همواره به فکر تمرین کردن بود و باید برای هر کشتی تاکتیک و برنامه خاصی داشته باشیم.

یزدانی در خصوص حضور اسماعیل پور به عنوان مربی اش در رقابت انتخابی گفت: در خصوص امید اسماعیل پور باید بگویم که در رده خردسالان و نونهالان بیش از دو سال زیر نظر این مربی در جویبار تمرین می کردم و پس از آن زیر نظر همت مسلمی به عنوان مربی سازنده ام تمرینات را ادامه دادم. هردوی این عزیزان برای من به عنوان مربی صندلی خاصی دارند و مورد احترام هستند.

ملی پوش کشورمان اضافه کرد: در این چند وقت گذشته که آقای مسلمی در هند تشریف داشتند، زحمات من بر دوش آقای امید اسماعیل پور بود و باید در یک جایی به رسم اخلاق، ادب و احترام به نحوی زحمات آقای اسماعیل پور را جبران می کردم و برای همین ایشان را به عنوان مربی خود در رقابت های انتخابی معرفی کردم. ولی در همین جا می گویم که مسلمی نیز بسیار برای من محترم است و مشکل خاصی بین من و ایشان وجود ندارد.

وی ادامه داد: می گویند که چوب تر را چنان که خواهی پیچ؛ نگردد خشک جز به آتش راست، واقعاً این موضوع خیلی مهم است در سنین نونهالان و نوجوانان باید بر روی نکات فنی کار گردد و در آن سنین کشتی گیران می توانند تمام فن ها را یاد بگیرد و در سنین بالاتر و بزرگسالان دیگر این کار شدنی نیست و کار فنی تیم های ملی نیز باید کار تکنیکی و تاکتیکی را انجام دهند. من هرجایی که احتیاج باشد از مربیان سازنده خود و از سایر مربیان از جمله سرمربی و مربیان تیم ملی یاری می گیرم و از تجربیات همه استفاده می کنم تا برای پیروزیتم کاری انجام دهم و این طور نیست که این مدال هایی را که کسب کردم از خودم بدانم و قطعاً آنها در کسب این مدال ها نقش داشته، دارند و خواهند داشت. چه مربی سازنده بنده و چه سرمربی و کادر فنی تیم ملی، قطعاً آنها از بیرون به عملکرد من نگاه می نمایند و بهتر متوجه می شوند تا من که روی تشک کشتی می گیرم.

وی در خاتمه در خصوص آمادگی روحی و روانی خود برای حضور در مسابقات و اینکه این موضوع را به سایر کشتی گیران نیز انتقال می دهد یا خیر اعلام نمود: هر سوالی که از من می گردد با کمال میل جواب می دهم و اگر یاریی از دستم برآید انجام می دهم و قطعاً تا وقتی سرمربیان و مربیان هستند، احتیاجی به من نیست و بنده کوچک تر از این حرف ها هستم اما هرکاری از دستم برآید قطعاً انجام می دهم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1042

به "حسن یزدانی: برگزاری مصاف انتخابی برای من خوشایند بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسن یزدانی: برگزاری مصاف انتخابی برای من خوشایند بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید