نتوانستم به ایران بیایم، بشر بحران های مهلک تر راپشت سرگذاشته است

به گزارش مجله یگانه، شهرزاد مظفر در مصاحبه با خبرنگاران درباره سالی که گذشت گفت: سال 99 سال خوبی نبود، متاسفانه از ابتدا تا انتهای سال مردم درگیر ویروس و بیماری کرونا بودند. ویروس کرونا مسائل، مسائل و تبعات زیادی به دنبال داشت که سال گذشته را در کنار سایر مسائل بسیار سخت و سنگین کرد. کرونا به آنها دام زد تا زندگی مردم سخت تر از قبل تجربه گردد. هرچند که در کویت بودم اما اینجا نیز از این قاعده مستثنی نبود و مسائل و مسائل منجر به بیماری وجود داشت. در نتیجه سال 99 سال خوبی نبود و خوش نگذشت.

نتوانستم به ایران بیایم، بشر بحران های مهلک تر راپشت سرگذاشته است

* به ثبات رفتاری رسیده ایم

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت ادامه داد: در یک سال گذشته بسیار بالا و پایین شدیم این اواخر با خود فکر می کردم چقدر اوایل امیدوار بودیم که ظرف دو یا سه ماه بیماری تمام می گردد. الان که به گذشته فکر می کنم خنده ام می گیرد که چطور ممکن است باور نموده باشیم قرار است ویروس به طور کل از بین برود! ویروس همواره هست از بین نمی رود، نمی دانم چه امید واهی بود که به مردم داده شد که در آن مقطع باور کردیم که بیماری تا اردیبهشت 99 تمام می گردد. بسیار بالا و پایین شدیم گاهی امیدوار و گاهی نا امید بودیم، مقاطعی مراقبت های افراطی انجام می دادیم و گاهی نیز همه چیز را رها می کردیم. در حال حاضر نیز به نقطه ای رسیده ایم که ثباتی در رفتارهای مان شکل گرفته است و دیگر افراط و تفریط نداریم.

* آگاهی مان از ویروس افزایش یافته است

وی ادامه داد: در مرحله ای قرار داریم که می دانیم چطور از خود و دیگران با رعایت پروتکل های بهداشتی مراقبت کنیم، می دانیم چه طور با تمام این مراقبت ها نیز ممکن است 100 درصد در امان نباشیم. من نیز مانند سایر مردم سعی می کنم در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنم، در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد مانند رستوران ها و دورهمی ها شرکت نمی کنم و در عین حال پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنم.

* تیم ملی فوتسال بانوان کویت از کرونا آسیب دید

مظفر درباره تحت تاثیر قرار دریافت ورزش توسط ویروس کرونا نیز گفت: ورزش از ویروس کرونا بسیار صدمه دید. در چند ماه ابتدایی سال یعنی حدود 4 ماه تمرینات تیم ملی کویت را به صورت آنلاین انجام دادیم و در واقع بازیکنان تمرینات بدنسازی را در خانه انجام می دادند. شرایط سختی بود اما بازیکنان عادت کردند، سعی کردیم تا بدن هایشان نخوابد و آماده باشند. پس از آن نیز رقابت های لیگ شروع شد، در واقع نقطه تاریک، تیم ملی بود که از ویروس کرونا بسیار لطمه دید.

* جان آدم ها مهم تر بود

سرمربی تیم ملی کویت اضافه کرد: تیم ملی تمرینات فیزیکی خود را تقریباً تعطیل نموده بود و هیچ تمرین سالنی نداشت. در واقع فقط حدود 3 ماه تمرینات آنلاین بدنسازی را انجام دادیم. نه تنها فوتسال بلکه بیشتر رشته های ورزشی سال خوبی را نداشتند و بیشتر تورنمنت ها و مسابقات لغو شد. کویت نیز میزبان جام ملت های آسیا بود اما به دلیل بیماری کرونا مسابقات لغو شد حتی بازی های عظیم المپیک نیز به تعویق افتاد در حقیقت بسیاری از برنامه ها به هم ریخت و برنامه ریزی ها به خوبی پیش نرفت. اما چاره ای نیست چرا که جان آدم ها مهمتر بود.

* عظیم ترین لطمه روحی کرونا، روحی بود

وی تاکید نمود: به شرایط عادت نموده ایم، چاره ای نداریم انسان مجبور است گاهی خود را با شرایط وقف دهد. ویروس معاشرت ها، تنهایی ها و روابط اجتماعی را محدود کرد. عظیم ترین معضل بیماری کرونا این بود که انسان ها از یکدیگر دور شدند و روابط و معاشرت های انسانی کم شد. این عظیمترین ضربه کرونا به روح و روان انسان ها بود، حتی خانواده ها از یکدیگر دور شدند، پدران و مادران نمی توانستند به راحتی فرزندان خود را در آغوش بگیرند این عظیمترین لطمه روحی کرونا بود اما به هر حال انسان ها خود را با شرایط تطبیق می دهند. خوشبختانه تا به امروز کرونا نگرفته ام و شاید هم گرفته باشم و از آن بی اطلاع بوده ام اما هیچ تست کرونایی ام مثبت نشد. امیدوارم تا زمان واکسن نیز به بیماری مبتلا نشوم.

* انسان ها در محدودیت ها راهکارهایی طراحی می نمایند

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت گفت: از آنجایی که در سال 99 رویداد ورزشی نداشته ایم طبیعتاً خاطره شیرینی هم به وجود نیامد. شاید تنها خاطره ای که بعدها در ذهن باقی بماند تمرینات از راه دور و آنلاین باشد. شیوه جدیدی بود و مدت زمان زیادی طول کشید تا بازیکنان و حتی مربیان به این موضوع عادت نمایند اما نکته جالبی داشت و آن اینکه انسان ها چقدر در محدودیت ها می توانند راهکارهایی به دست آورند. شاید هیچ در مخیله من نمی گنجد که تمرینات ورزشی را از راه دور به بازیکنان آموزش دهیم اما این اتفاق رخ داد در واقع در بسیاری از نقاط دنیا شیوه تمرینات ورزشی این گونه بود.

وی ادامه داد: ارتباطات کاری تغییر کرد و بسیاری از جلسات به صورت وبینار برگزار می شد اما در ورزش تجربه ای جدید است که بخواهیم تمرینات بدنی را به صورت آنلاین انجام دهیم اینکه در محدودیت ها بتوانیم راه هایی را انجام دهیم که قبلاً ممکن نبوده است نکته جالبی می باشد که انسان در هر شرایطی راه حلی پیدا می نماید. قسمت ناراحت نماینده ورزش 99 نیز لغو بیشتر رویدادهای ورزشی بود.

* مرگ عزیزان تلخ ترین اتفاق سال بود

مظفر درباره تلخ ترین خاطره زندگی در سال 99 نیز گفت: انسان های بسیاری در سال 99 را در ایران و دنیا از دست دادیم. این تلخ ترین اتفاق زندگی بود هر روز که از خواب بیدار می شدیم اخباری از مرگ و میر تعدادی از هم وطنان خود را می شنیدیم و این خبر تلخی بود که هر روز در سال 99 آن را لمس کردیم. برایم تلخ ترین اتفاق همین حجم از مرگ و میر در دنیا بود که بسیار سنگین است اینکه هر روز چند هزار خانواده داغدارِ عزیزان خود شدند، هر روز این اتفاق تکرار می شد و روحیه همه را خراب می کرد.

* فراوری واکسن خبر امیدوار نماینده ای بود

او درباره خاطره شیرین زندگی اش در سال 99 نیز گفت: نمی توان گفت خاطره شیرین در سال 99 اتفاق افتاده باشد و با توجه به حجم زیادی از مرگ و میرها استفاده از کلمه شیرین کمی سخت است اما خبر امیدوار نماینده سال 99 این بود که در اواخر سال کشف ویروس کرونا به مردم امید داد و همه را امیدوار کرد تا به زودی از شر این ویروس راحت شویم. امیدوارم دیگر هیچ سالی با این حجم از اخبار تلخ و ناراحت نماینده درباره مرگ و میر را تجربه نکنیم.

* برگزاری لیگ ایران نکته مثبتی بود

مظفر درباره لیگ برتر ایران نیز گفت: لیگ فوتسال بانوان ایران را دورادور دنبال می کردم. همین که رقابت ها برگزار گردید جای شکر دارد از نظر فنی صحبت نمی کنم اما همین قدر که با فرمت جدید و در دو گروه رقابت ها را برگزار کردند نکته مثبتی بود.

* امیدوارم واکسیناسیون در اسرع وقت انجام گردد

مظفر گفت: آرزویم در سال جدید این است که ویروس کرونا ریشه کن گردد، مردم ایران و دنیا به زندگی عادی خود بازگردند، واکسیناسیون در اسرع وقت انجام گردد تا مردم از نظر روحی به آرامش دست یابند و مرگ و میرها بابت ویروس کرونا به صفر برسد.

* تعطیلات را به دور از وطن و با دلتنگی پشت سر خواهم گذاشت

شهرزاد مظفر درباره برنامه اش برای تعطیلات نوروز گفت: متاسفانه برنامه ای برای تعطیلات سال جاری ندارم، کویت مرزهای خود را بسته است و هیچکس به غیر از خود کویتی ها اجازه ورود به کویت را ندارند در نتیجه اگر از کشور خارج شوم معین نیست دیگر چه زمانی بتوانم وارد کویت شوم، به همین دلیل تعطیلات را به دور از وطن و با دلتنگی پشت سر خواهم گذاشت. باید شرایط را پذیرفت، هیچ برنامه خاصی برای تعطیلات ندارم چرا که نمی توانم در ایران باشم.

* بشر بحران های بدتری را در طول تاریخ پشت سر گذاشته است

مظفر در خاتمه گفت: مردم این را بدانند که بشر در طی تاریخ نشان داده است از تمام بحران ها عبور نموده است. بحران ها در طول تاریخ زندگی انسان ها وجود داشته و شاید حتی بدتر و مهلک تر از این را انسان تجربه نموده باشد اما بالاخره از پس آن برآمده و به بقای خود ادامه داده است. شاید الان شرایط ما نسبت به صد هزاران سال پیش از نظر امکانات، تکنولوژی و علم پزشکی بسیار بهتر باشد در نتیجه این طور به خودمان امیدواری بدهیم که بالاخره راهی پیدا خواهد شد که گذر از بحران را خواهیم داشت. خدا را شکر با وجود واکسن می توانیم امیدوار باشیم.

* با امید به آینده نگاه کنیم

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان کویت در خاتمه گفت: هرچند مردم دنیا هزینه زیادی با مرگ و میر دادند اما به هر حال باید امیدوار بمانیم و به آینده نگاه کنیم که در آینده به زندگی عادی و نرمال خود باز خواهیم گشت. این را نیز در نظر داشته باشیم که زندگی انسان همواره پر از پستی و بلندی بوده و فقط ما در این قرن با آن روبرو نشده ایم. قرعه به نام ما افتاد و با رفتار و مراقبتهای خود می توانیم از این بحران به سلامت عبور کنیم. این بحران را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت. سال نو را به همه مردم ایران تبریک می گویم و امیدوارم کنار خانواده خود سالم و شاد لحظات را سپری نمایند تا سال بهتری در پیش داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1080

به "نتوانستم به ایران بیایم، بشر بحران های مهلک تر راپشت سرگذاشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتوانستم به ایران بیایم، بشر بحران های مهلک تر راپشت سرگذاشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید