خبرنگاران دوئل سیاسی امارات و سعودی در لبنان، تلاش بن زاید برای تطمیع حریری

به گزارش مجله یگانه، تهران - خبرنگاران - منابع سیاسی فاش کردند که محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان که اخیرا به امارات سفر کرده، یک پیشنهاد مالی و همچنین میزبانی از خانواده وی ارائه داده است.

خبرنگاران دوئل سیاسی امارات و سعودی در لبنان، تلاش بن زاید برای تطمیع حریری

به گزارش خبرنگاران، پایگاه اطلاع رسانی عرب پست روز چهارشنبه به نقل از یک منبع آگاه جزئیاتی از جلسه ولیعهد ابوظبی و حریری را منتشر کرد و به نقل از این منبع آگاه که به اسم آن اشاره ای نشده است، نوشت: با توجه به کناره گیری عربستان از حمایت مالی از حریری برای تسهیل امور مربوط به نهادهای سیاسی و اجتماعی به منظور تشکیل کابینه لبنان، ابوظبی تصمیم گرفت به جای عربستان به حریری کمک مالی کند.

به گفته این منبع، ولیعهد ابوظبی همچنین به حریری پیشنهاد کرده است که محل اقامت خانواده خود را از ریاض که 20 سال است در آن زندگی می کنند به ابوظبی منتقل کند اما حریری تا به امروز به این پیشنهاد پاسخ مثبت یا منفی نداده است.

این منبع افزود: حریری در جریان این دیدار از شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی درباره موضع عربستان در انتخاب وی به عنوان نخست وزیر ملکف به تشکیل کابینه لبنان و امکان حمایت از دولت وی در صورت تشکیل سوال کرد که شیخ محمد بن زاید پاسخ داد که سعودی ها گفته اند، دولت ابتدا باید تشکیل شود تا بتوانیم آنچه را که مقضای آن است، انجام دهیم.

وی گفت: شیخ محمد بن زاید به حریری گفته که رهبران عربستان پرونده لبنان را از طریق آن ها (یعنی اماراتی ها) و قاهره به شدت دنبال می کنند و در حال برقراری ارتباط با فرانسوی ها هستند تا بفهمند اوضاع به کجا رسیده است.

این منبع در سرانجام گفت: شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به حریری اطمینان داد که کشورهای عربی به عهد خود با شرایط واضح از جمله اینکه ساختار دولت منعکس کننده اصلاحات واقعی باشد و به هیچ یک از احزاب سیاسی امتیاز ثلث معطل (یک سوم معطل - یعنی دستیابی اقلیت به یک سوم کرسی های وزارتی به اضافه یک و این مانع از آن می شود که اکثریت تصمیم های مهم و سرنوشت ساز را به تنهایی بگیرد و تک روی کند به خصوص که قانون اساسی لبنان شرط کرده مصوبات دولت با رای یک سوم اعضای دولت تصویب شود تا لازم الاجرا باشند.) را ندهد، پایبند هستند.

این منبع در ادامه گفت و گوی خود با عرب پست دیدار محمد بن زاید و حریری را که پس از بیش از یک سال و نیم جدایی بین آن ها انجام شد، تحولی مثبت در روابط بین حریری و امارات دانست و افزود: دولت فرانسه کمک کرد تا روابط بین حریری و ابوظبی بهبود یابد و نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان، امارات را به عنوان ایستگاه خود در سفرهای منطقه ای انتخاب کند.

سعد حریری، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در لبنان و رئیس جریان المستقبل این کشور روز جمعه وارد امارات شد و با مقام های این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

سعد حریری که حدود پنج ماه است از سوی میشل عون رییس جمهوری لبنان و تایید شکننده مجلس این کشور مکلف به تشکیل کابینه برای چهارمین بار شده، به دلایل مختلف تا به امروز نتواسته دولت خود را تشکیل دهد.

این اعتقاد وجود دارد که یکی از علل ناکامی های حریری در تشکیل دولت در لبنان، نگاه وی به پایتخت های دولت های خلیج فارس است که هر کدام منافع خود را دنبال می کند، آن هم در قالب سیاست های زیاده خواهانه و طلبکارانه!

منبع: ایرنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1017

به "خبرنگاران دوئل سیاسی امارات و سعودی در لبنان، تلاش بن زاید برای تطمیع حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دوئل سیاسی امارات و سعودی در لبنان، تلاش بن زاید برای تطمیع حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید