در بازار مسکن چه خبر است؟

به گزارش مجله یگانه، تازه ترین گزارش مرکز آمار از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران نشان می دهد که قیمت هر مترمربع خانه در تهران در بازه ای بین 4 تا 158 میلیون تومان در نوسان است. این بازه بین 60 درصد تا 6220 درصد حداقل حقوق دو و نیم میلیون تومانی یک کارگر است.

در بازار مسکن چه خبر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، گزارش مرکز آمار که مربوط به تحولات بازار مسکن در پاییز است، نشان می دهد خانه دار شدن تا چه اندازه می تواند دور از دسترس باشد. اما آنچه که در این گزارش وجود دارد نه تنها خرید خانه که تشدید فاصله و شکاف طبقاتی در پایتخت را به تصویر می کشد که پیش بینی افزایش تورم در ماه های آینده می تواند به آن دامن بزند.

با استناد به آمار ها خرید خانه در ارزان ترین مناطق تهران (مناطق 18 و 20) 400 تا 600 میلیون تومان (در متراژ های پایین) و در گران ترین محله نیز 15 میلیارد و 800 میلیون تومان خواهد بود. نکته ای که در گزارش این نهاد آماری وجود دارد، بالا بودن قیمت هر مترمربع خانه کلنگی از میانگین قیمت واحد های مسکونی است.

با استناد به بخش دیگری از گزارش مرکز آمار متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با میانگین متراژ 87 متر و عمر بنای 12 سال 28 میلیون و 760 هزار تومان است. قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پاییز امسال نسبت به تابستان 99 و پاییز 98 به ترتیب 19.1 و 111.4 درصد افزایش داشته است.

معاملات در پاییز نسبت به تابستان 45.6 و نسبت به پاییز نیز 8 درصد کم شده است. هر چند یکی از دلایل کاهش معاملات در پاییز اتمام فصل جابه جایی عنوان شده، اما تضعیف قدرت خرید و جهش بیش از 110 درصدی قیمت ها نیز بر این امر بی تاثیر نیست.

مسکن چقدر گران شده است؟

مهدی روانشنادنیا کارشناس بازار مسکن در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه گزارش اخیر بانک مرکزی و مرکز آمار هر دو تایید نماینده افزایش بی سابقه قیمت مسکن بوده است، گفت: در این زمینه از نیمه اول سال 96 تا آبان ماه امسال شاهد بودیم که قیمت مسکن با رشد پیش از 6 برابری روبرو بوده، این در حالی است که چنین رشد افسار گسیخته ای طی این مدت بی سابقه بوده است.

وی اضافه نمود: طی این مدت از یک طرف قدرت خرید مردم افزایش نیافته، اما در طرف مقابل رشد بیش از حد مسکن باعث ایجاد شکاف بسیار زیادی بین این دو متغیر شده که نتیجه آن نیز این بوده که بسیاری از زوج های جوان و مستاجرین دیگر خانه خریدن برای آن ها تبدیل به آرزو شده، فاصله قیمتی موجود بین قدرت خریدار با فایل های مسکن که در بازار وجود دارند خود گویای این شکاف بسیار زیاد است.

روانشادنیا با اشاره به اینکه دولت به عنوان سیاست گذار اصلی بازار مسکن میتواند با اتخاذ راه چاره هایی خانه دار شدن مردم را تسهیل کند، گفت: از دو بعد می توان به این قضیه نگاه کرد، در وهله اول دولت برای بهبود بخش تقاضا می تواند با افزایش میزان تسهیلات مسکن، کاهش نرخ سود تسهیلات و همچنین افزایش مدت بازپرداخت اقساط بخش تقاضا را تقویت نمایند، از سوی دیگر همچنین می توان با استفاده از روش های مختلف تامین مالی در بخش مسکن از جمله اجاره به شرط تملیک و لیزینگ مسکن، برای افزایش قدرت خریداران اقدامات موثری را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه اصلی ترین مسئله در زمینه افزایش قدرت خرید مردم بهبود اوضاع مالی است، اضافه نمود: اگر اقتصاد کشور بتوانند به شرایط نرمال برسد، به طور قطع، قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا خواهد نمود، درحال حاضر مهم ترین نکته ای که در این زمینه وجود دارد، افزایش درآمد مردم است که این موضوع نیز در شرایط عادی مالی رخ خواهد داد که حال باید دید که این موضوع چه زمانی محقق خواهد شد.

برای کاهش قیمت مسکن باید عرضه واحد ها افزایش یابد

این استاد دانشگاه با بیان این که باید بخش عرضه را نیز دولت تقویت کند، ادامه داد: در حال حاضر سالیانه 800 هزار تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور مورد تقاضا است، اما از سوی دیگر بین 400 تا 500 هزار واحد سالانه در کشور ساخته می گردد، همانطور که ملاحظه می کنید در این بخش تقاضا بر عرضه چیرگی دارد و همین موضوع باعث می گردد که قیمت ها نیز افزایش یابد، بنابراین یکی از مهم ترین نکات در رابطه با بازار مسکن که متولیان و سیاست گذاران باید به آن توجه نمایند، تعادل بخشی به عرضه و تقاضا است که در حال حاضر چنین وضعی حاکم نیست.

روانشادنیا یادآور شد: دولت در این زمینه می توانند به وسیله دو راه چاره عرضه را زیاد کند، اول اینکه با بهبود شرایط کسب و کار بخش مسکن زمینه را برای ورود سرمایه گذاران و ترغیب آن ها به حضور در این بخش فراهم نمایند فراهم کند، همچنین می توان با در نظر دریافت مشوق هایی انبوه سازان را به فعالیت بیشتر تشویق کرد تا زمانی که ساخت و ساز مسکن برای سرمایه گذاران جذاب نباشد آن ها به این وادی ورود نخواهند کرد.

این کارشناس بخش مسکن توضیح داد: راه چاره دومی که دولت باید در پیش بگیرد، ساماندهی و راهنمایی ساخت و ساز همین 500 هزار واحدی است که در سال به چرخه عرضه وارد می شوند، درحال حاضر واحد های که ساخته می شوند از لحاظ متراژ، منطقه و محل جغرافیایی با عرضه و تقاضا به هیچ عنوان مطابقت ندارد، در این رابطه دولت باید بر اساس احتیاج جامعه ساخت و ساز ها را به مناطقی که احتیاج وجود دارد سوق دهد، همچنین متراژ ها نیز باید با توجه به قدرت خریداران در نظر گرفته گردد، زیرا که در حال حاضر خانه هایی با متراژ های بسیار زیاد ساخته شده، اما متقاضی برای آن وجود ندارد

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1045

به "در بازار مسکن چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بازار مسکن چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید