راهنمای پرورش گیاه بیرونی ژئوم، گیاهی که خیلی معمول نیست!

به گزارش مجله یگانه، یکی از خوبی های پرورش گیاه گلدار ژئوم، علاوه بر زیبایی گل ها، این است که ممکن است شما جز اولین نفراتی باشید که این گیاه را پرورش می دهید!

راهنمای پرورش گیاه بیرونی ژئوم، گیاهی که خیلی معمول نیست!

گیاه ژئوم گل هایی به رنگ روشن دارد که در ترکیب با برگ های خوش رنگ و لطیف آن بسیار دیدنی می شوند. به این گیاه بی توجهی شده است چرا که پرورش آن آنطور که باید و شاید معمول نیست و افراد کمی هستند که این گیاه را در باغچه شان دارند. گل های گیاه در رنگ های زیادی یافت می شوند اما شاید محبوب ترین ها قرمز، نارنجی، سفید و زرد باشند. این گیاه زیبا مانند خیلی دیگر از گیاهان گلدار در بهار گل می دهد.

ژئوم گیاهی چند ساله و بوته ای است و می تواند تا ارتفاع 30 تا 35 سانتی متری بلند گردد و عرضی کمتر از ارتفاعش پیدا خواهد نمود. جالب است بدانید که این گیاه زیبا گیاهی دارویی هم هست. نام دیگر این گیاه علف مبارک است.

شرایط پرورش

- نور

گیاه را در مکانی با آفتاب مستقیم تا کمی سایه دار بکارید.

- آبیاری

گیاه باید به طور منظم آبیاری گردد و خاک آن در بیشتر مواقع مرطوب (نه خیس) باشد. دقت کنید که از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

- دما

دمای مطلوب ژئوم بین 1 تا 22 درجه سانتی گراد است. گیاه نباید در معرض سرمای زیاد قرار بگیرد.

- خاک

این گیاه در خاکی با زهکشی خوب که به طور متعادلی دارای مواد مغذی است (یعنی احتیاج نیست خاک خیلی زیاد غنی باشد) به خوبی رشد می نماید. خاک گیاه باید در بیشتر مواقع کمی مرطوب باشد. خاکی ماسه ای رسی هم مطلوب گیاه است.

- کود دهی

بهتر است در فصل بهار به گیاه کود بدهید.

هرس

در اواخر پاییز برگ های مرده گیاه را بچینید تا برگ هایی نو فراوری کند. اگر ژئوم را سرزنی کنید، برای مدت خیلی بیشتری گل خواهد داد. یک سال درمیان یا بیشتر (نباید بیشتر از 4 سال گردد) گیاه را تقسیم بوته کنید تا رشدش بیشتر گردد و گیاهی قوی تر داشته باشید. اگر این کار را نکنید ممکن است ژئوم تان بمیرد. بهار برترین زمان برای تقسیم بوته است.

تکثیر

ژئوم به روش کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر می گردد.

برای تکثیر به روش کاشت بذر در اواخر تابستان یا پاییز دست به کار شوید. گلدان کم عمقی را با خاک مخصوص جوانه زنی یا کمپوستی با زهکشی خوب پر کنید. دانه ها را در آن بکارید. کمپوست را اندکی مرطوب و در دمای بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد نگه دارید. بعد از 21 تا 28 روز دانه ها جوانه می زنند و گیاهان نو پدیدار می شوند. اجازه دهید گیاه هان در گلدان شان اندکی بمانند و جان بگیرند و سپس آنها را به باغچه منتقل کنید. اگر گیاه ژئوم تان دانه نداشت می توانید دانه گیاه را از فروشگاه های بذر تهیه کنید.

برای تکثیر به روش تقسیم بوته ابتدا صبر کنید تا گیاه به میزان کافی رشد کند، یعنی هر سال گیاه را تقسیم بوته نکنید و حداقل یک سال در میان این کار را انجام دهید. زمانی که گیاه به میزان کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک اطراف گیاه کمی خشک گردد. سپس با یاری یک بیلچه گیاه را از خاک خارج کنید، سعی کنید تا جایی که می توانید ریشه ها را سالم درآورید و از قطع شدن آنها اجتناب کنید. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر یا در قسمتی دیگر از باغچه به صورت جداگانه بکارید.

خواص دارویی

این گیاه در زادگاه خود یعنی شیلی به عنوان گیاهی دارویی شناخته می گردد و در طب سنتی سرخپوستان شیلی از گیاه ژئوم برای درمان دندان درد، التهاب معده و تنظیم قاعدگی استفاده میشده است. بومیان آمریکا هم از ریشه های این ژئوم نوعی چای درست می نمایند که برای درمان گلو درد بسیار مفید است.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1627

به "راهنمای پرورش گیاه بیرونی ژئوم، گیاهی که خیلی معمول نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پرورش گیاه بیرونی ژئوم، گیاهی که خیلی معمول نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید