ضوابط بازگشایی سینما ها در دوران کرونا

به گزارش مجله یگانه، در مقطع بازگشایی و تا اعلام شرایط سفید قطعی، ظرفیت فروش بلیت برای هر سالن تا سقف 40 درصد مجاز است. چیدمان تماشاچیان روی صندلی ها دو در میان بوده و نسبت به ردیف بعدی حالت ضربدری خواهد داشت.

ضوابط بازگشایی سینما ها در دوران کرونا

ظاهرا سالن های سینمایی ایران پیش از چیزی که انتظار می رفت در حال بازگشایی است. زمزمه های بازگشایی سالن های سینمایی چند هفته ای است که شنیده می شود و اطلاع رسانی دفتر نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی و تهیه فهرستی از ضوابط بازگشایی سالن های سینما، این حدس را به یقین تبدیل کرد که سینمای ایران قصد دارد پیش از موعد به روال عادی برشود؛ اتفاقی که از نظر بسیاری از اهالی سینما، تصمیمی شتاب زده توصیف می شود و بسیاری معتقدند این طرح با شکست رو به رو خواهد شد، چراکه درصد بالایی از مخاطبان سینما هنوز به لحاظ ذهنی آمادگی حضور در مکان های پرجمعیت مثل سالن های سینما را ندارند و برخی نیز به آسیب ها و زیان های اقتصادی از شیوع ویروس کرونا اشاره می کنند و معتقدند تا پیش از این نیز اقتصاد سینما سوددهی لازم را نداشته و تعطیلی طولانی مدت آن به مراتب ضرر های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

اما گفته شده ضوابط بازگشایی سالن های سینما با نظر تعدادی از کارشناسان سینما و با بررسی و مقایسه پروتکل هایی که برای بازگشایی سینما ها در کشور های دیگر تهیه شده، تنظیم شده است.

براین اساس با توجه به ضرورت آمادگی لازم برای بازگشایی احتاقتصادی سینما های کشور و مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم با عنایت به پروتکل های اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان، مقرراتی برای شروع به کار مجدد سینما های کشور در نظر گرفته شده است.

در مقطع بازگشایی و تا اعلام شرایط سفید قطعی، ظرفیت فروش بلیت برای هر سالن تا سقف 40 درصد مجاز است. چیدمان تماشاچیان روی صندلی ها دو در میان بوده و نسبت به ردیف بعدی حالت ضربدری خواهد داشت.

لازم است تمهیدات لازم از سوی مدیریت سینما برای ایجاد فاصله بین ردیف ها در نظر گرفته شود، به گونه ای که افراد بتوانند به راحتی در میان آن ها تردد کنند.

استفاده از دستکش و ماسک برای کارکنان سینما الزامی است.

لازم است هنگام ورود و خروج تماشاچیان به سینما و سالن نمایش و حضور در سالن انتظار، فاصله گذاری ایمن رعایت شود.

سالن نمایش فیلم، سالن انتظار و سرویس های بهداشتی و تمام مکان های مورد استفاده مراجعه کنندگان مرتبا نظافت و ضدعفونی شود.

دردسترس بودن مایع ضدعفونی کننده برای مراجعه کنندگان الزامی است.

گندزدایی کامل سینما طبق پروتکل اعلامی وزارت بهداشت و درمان، هر روز یک بار الزامی است.

به منظور نظافت بیشتر و رعایت مقررات بهداشتی، فاصله گذاری بین سانس ها با نیم ساعت تأخیر خواهد بود.

فروش گیشه با رعایت فاصله و استفاده از مواد ضدعفونی کننده بلامانع است.

تمامی سینما ها موظف به پخش تیزر آموزشی در مورد مقابله با بیماری کرونا، قبل از نمایش فیلم هستند.

قرارگیری مایع دستشویی، مواد ضدعفونی کننده، دستمال کاغذی و دستگاه خشک کن در محوطه سرویس های بهداشتی سینما ها الزامی است.

جانمایی مصوب برای فروش بلیت به صورت اینترنتی به گونه ای است که پلان سالن سینما برای انتخاب صندلی موردنظر و صندلی های غیرقابل استفاده و مسدود معین خواهد بود.

مراجعان هنگام ورود به سینما، تب سنجی شده و از ورود افراد مشکوک به بیماری ممانعت به عمل می آید.

تبصره: بدیهی است وجه کامل بلیت خریداری شده افرادی که از ورودشان به سینما ممانعت به عمل می آید باید عودت داده شود و به همین منظور سمفا (سامانه مرکزی فروش) تمهیدات لازم را در نظر گرفته است.

بوفه های سینما موظف به رعایت حداکثر موازین بهداشتی بوده و مجاز به عرضه مواد غذایی، تنقلات و نوشیدنی به صورت فله نیستند.

ملاحظات:

الف- مدیران سینما ها موظف به اجرای دقیق این شیوه نامه هستند و مسئولیت آن متوجه آن ها خواهد بود.

ب- مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این شیوه نامه در استان ها برعهده ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

ج- در شهر تهران، دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم مسئولیت حسن اجرای این شیوه نامه را عهده دار خواهد بود.

د- سینما هایی که به هر دلیلی نسبت به اجرای دقیق این شیوه نامه اهمال کنند، بلافاصله از سمفا حذف و نسبت به تعطیلی آن ها اقدام خواهد شد.

نگاهی به ضوابط و مقررات چگونگی حضور مردم در سالن های سینما در بحران شیوع ویروس کرونا، حاکی از آن است که تا چند روز آینده شاهد بازگشایی پیش از موعد سالن های سینما خواهیم بود و البته معرفی فیلم هایی که قرار است به واسطه نمایش آن ها به حضور مخاطبان در سالن های سینما خوش بین بود.

با همه اینها، با توجه به شرایط اقتصادی بسیاری از کسب وکارها، رسیدن به شرایط مطلوب و استقبال مخاطب از بازگشایی سینما ها و فیلم دیدن دسته جمعی کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

منبع: فرادید
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 510

به "ضوابط بازگشایی سینما ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضوابط بازگشایی سینما ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید