عرضه مسکن در جهت بهبود

به گزارش مجله یگانه، با وجود آنکه ساخت و ساز در تهران حدود 17 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت کلی 26 درصد بهبود پیدا نموده است.

عرضه مسکن در جهت بهبود

جهت دریافت خدمات نقاشی کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله یگانه، معاملات در تهران طی 10 ماهه سال جاری 43 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته و افت ساخت و سازها 17 درصد بوده است. یعنی اوضاع عرضه به تقاضا نسبت به سال قبل 26 درصد بهبود پیدا نموده است. مضافا این که حجم قابل توجهی واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد. آذرماه سال جاری 5658 واحد مسکونی در تهران پروانه ساخت دریافت نموده اند که با توجه به 10 هزار و 862 فقره معامله، ساخت و سازها در شرایط امروز تقریبا نصف تعداد معاملات است، اما عرضه مازاد، نگرانی ها از فشار تقاضا را کاهش می دهد.

طبق آمار سال 1395 حدود 500 هزار واحد مسکونی در تهران خالی است. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است اگر آمار مجددی گرفته گردد احتمالا آمار واحدهای خالی کاهش یافته است. با این حال گشتی در آگهی های فروش مسکن و فایل های موجود در دفاتر املاک نشان می دهد عرضه تقریبا 10 برابر معاملات قطعی است. بیشترین تعداد آپارتمان های خالی در شمال و شمال غرب تهران با متراژهای بالای 80 متر مربع وجود دارد که متقاضیان واقعی توان خرید آنها را ندارند. در شرایطی که حدود 70 درصد آگهی ها را واحدهای بالای 80 متر مربع به خود اختصاص می دهد 58 درصد معاملات در واحدهای کمتر از 80 متر مربع انجام می گردد.

سال قبل در 10 ماهه نخست 107 هزار و 832 معامله مسکن در تهران انجام شد. این رقم در 10 ماهه نخست سال جاری به 61 هزار و 109 فقره رسیده که از کاهش 43 درصدی حکایت دارد. با این حال افت ساخت و ساز چندان محسوس نیست. سال 1397 در 10 ماهه نخست 57 هزار و 604 واحد مسکونی با توجه به پروانه های ساختمانی صادره در حال احداث بوده است. این رقم در 9 ماهه نخست سال جاری به 47 هزار و 929 واحد رسید. آذرماه سال جاری 5658 واحد مسکونی پروانه ساخت گرفته اند. اگر برای حدود 5000 واحد نیز در دی ماه، مجوز گرفته شده باشد تعداد واحدهای مسکونی در پروانه های ساختمانی سال جاری به حدود 43 هزار واحد می رسد که نسبت به پارسال تنها 11 درصد کاهش نشان می دهد. اگر این عدد را با تعداد معاملات که افت 43 درصدی را نشان می دهد مقایسه کنیم می بینیم که اوضاع ساخت و ساز نسبت به سال گذشته چندان بد نیست.

قیمت مسکن در تهران 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. دی ماه سال جاری میانگین قیمت مسکن در تهران 13 میلیون و 882 هزار تومان در هر متر مربع اعلام شد. رشد قیمت ها در حالی رخ داده که معاملات در 10 ماهه نخست سال جاری 43 درصد کاهش یافته و می توان گفت در حالت کلی، رکود تورمی در بازار حاکم است؛ هرچند در دو ماه اخیر به یکباره معادلات به هم خورد و خرید و فروش بیش از 100 درصد نسبت به ماه های قبل افزایش پیدا کرد. هجوم تقاضا بعد از آن ایجاد شد که قیمت ها چهار ماه فرایند نزولی داشت اما جهش یکباره معاملات این نگرانی را ایجاد کرد که مجددا بازار مسکن در راستا رشد قیمت قرار گیرد. هرچند با توجه به شرایط اقتصاد کشور که در بعضی موارد از اصول رایج در جهان تبعیت نمی کند نمی توان به ضرس قاطع، احتمال رشد قیمت ها را رد کرد اما با توجه به شرایط موجود می توان گفت که چشم انداز بازار مسکن نسبت به سال گذشته آرام تر خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل رد شدن فرضیه جهش آینده قیمت به ظرفیت بازار مربوط می گردد. قیمت مسکن از فروردین 1396 تا کنون 220 درصد رشد داشته در حالی که توان متقاضیان در حد 30 درصد بالا رفته است. یعنی قدرت خرید متقاضیان واقعی به این زودی ها به قیمت ها نمی رسد و طبیعتا باید شاهد ثبات قیمتی در 10 تا 12 فصل آینده باشیم؛ زیرا بازاری که خریدار نداشته باشد فقط می تواند با توجه به رشد بازارهای موازی دچار افزایش قیمت اسمی گردد اما تا زمانی که قیمت ها به کف نرسد و با توان متقاضیان در حالت تعادل قرار نگیرد نمی توان ظرفیت رشد برای بخش مسکن متصور شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 193

به "عرضه مسکن در جهت بهبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه مسکن در جهت بهبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید