غار بیمار آب یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی به شمار می رود

به گزارش مجله یگانه، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای واصله، غار بیمار آب یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی به شمار می رود.

غار بیمار آب یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی به شمار می رود

این غار در 6 کیلومتری دهکده کوشک آباد از توابع مشهد واقع شده است. غار بیمار آب در بلندی قرار گرفته و آب فراوانی در کف آن جریان دارد. ساکنین محلی چون از آب غار بیمار آب جهت معالجه حیوانات اهلی استفاده می نمایند، به احتمال زیاد این نام را بر آن نهاده اند. در ابتدای این غار یک چاه عمودی 15 متری وجود دارد که در انتهای آن آبهای چکیده از سقف غار جمع شده و تشکیل یک حوضچه نسبتا عمیق را داده است. اهالی بومی منطقه معتقدند که این آب برای درمان بعضی از بیماری های انسانی و دامی مفید است و به همین علت به آن بیمار آب گویند. محلی ها هر چند وقت یکبار به دهانه غار می آیند و از بالای چاه سطلی را با طناب پلاستیکی به پایین می اندازند و مقداری آب بالا می کشند و این آب را بدون اینکه بر زمین بگذارند، مستقیما به محل نگهداری گوسفندانشان می برند.

آنها معتقدند که اگر ظرف حاوی آب بر روی زمین گذاشته شود، خاصیت درمانی آب از بین می رود. این آب را داخل آبشخور گوسفندانی که مریضی زردی دارند، ریخته یا بر روی پوستشان می پاشند تا شفا پیدا نمایند. دهانه ورودی غار بصورت یک دهلیز به طول 3 متر است که در انتهای آن یک چاه عمودی به عمق 15 متر وجود دارد. وجود همین چاه باعث شد که تنها گروههای کوهنوردی و غارنوردان حرفه ای وارد غار شوند و بعلت دور بودن غار از دسترس کوهپیمایان و افراد عادی بافت داخلی دست نخورده و سالم به جای مانده است. انتهای چاه یک دالان باریک به طول 5 متر و به شکل V بوده که عرض آن در پایین حدود 1 متر است و به طرف سقف غار عرض آن افزایش می یابد.

پس از طی دالان، به یک تالار به طول 4 و عرض 3 متر که سقف بسیار بلندی دارد و کف آن را نیز آب فرا گرفته، خواهید رسید. دیواره غار در سمت راست حوضچه دارای گیره های نسبتا مناسبی است که علیرغم شیب منفی آن میتوان با کمی دقت از کنار حوضچه بصورت تراورس عبور کرد. در کف حوضچه یک استلاگمیت بزرگ وجود دارد که تا نزدیکی سطح آب بالا آمده است. دیواره های اطراف حوضچه پوشیده از استلاکتیت های گل کلمی بسیار زیبا هست.

تالار دوم حدود 10 متر طول و 5 متر عرض دارد. کف غار را خاک نرم و نمناکی پوشانده است. بر روی سقف بلند غار تعداد زیادی خفاش دیده می شود. در انتهای تالار که سقف غار کوتاه شده، یک ستون بسیار زیبا و صاف و صیقلی به ارتفاع 2 متر و قطر 20 سانتیمتر وجود دارد. برای رسیدن به تالار سوم و انتهای غار باید از دیواره سمت راست تالار دوم حدود 5 متر صعود کرد. دیواره دارای بافت گل کلمی نرمی بوده که به راحتی خرد می شود و امکان نصب هیچگونه میانی نیز بر روی آن وجود ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1402 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1745

به "غار بیمار آب یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار بیمار آب یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید