ماجرای 3 برابر شدن مصرف برق برخی ادارات تهران چیست؟

به گزارش مجله یگانه، داده های رسمی از رشد بیش از سه برابری مصرف برق در بخش های عمومی و دولتی تهران در سال های 95 تا 99 حکایت دارد، در حالی که در این مدت رشد سالانه مصرف برق در کل کشور، تنها 21 درصد بوده است.

ماجرای 3 برابر شدن مصرف برق برخی ادارات تهران چیست؟

به گزارش خراسان، همزمانی این آمار ها با رشد استخراج غیر قانونی بیت کوین در اداراتی نظیر بورس، شائبه استفاده از برق اماکن عمومی برای رمز ارز ها را مطرح می کند افزایش قیمت رمزارز ها در سال های اخیر، توجه بسیاری از سرمایه گذاران جهان را به تجارت و استخراج این ارز ها جلب کرده است. این موضوع در کشور هایی همچون ایران که حامل های انرژی با یارانه های پنهان سنگین به دست مصرف کننده می رسند، حادتر است. طبق آمار های ارائه شده از طریق خبرگزاری رویترز در خرداد امسال، 4.5 درصد استخراج های بیت کوین جهان (در آن تاریخ) در ایران اجرا شده و بررسی های خراسان در آن زمان، نشان می دهد هزینه استخراج هر بیت کوین با برق خانگی 240 دلار و با برق مصوب به دو رقم 1440 دلار در فصل سرد و 5790 دلار در فصل گرم رسیده است.

با این اوصاف اگر تفاوت رقم هزینه استخراج و قیمت فروش هر بیت کوین (هم اینک بیش از 44 هزار دلار) را مقایسه کنیم، دلیل استقبال سرمایه گذاران از استخراج بیت کوین در ایران مشخص می شود. در این میان، حجم فعالیت های غیرمجاز در این عرصه کم نیست. به طوری که طبق گزارش 9 آذرماه خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، از ابتدای طرح برخورد با استخراج غیرمجاز رمز ارز، حدود 222 هزار دستگاه غیرمجاز شناسایی شده است. گزارش های متعدد حاکی از این است که استخراج غیرمجاز رمز ارز در انواع مکان ها اعم از دامداری ها، سوله ها و حتی برخی اماکن رسمی و دولتی نظیر زیرزمین شرکت بورس تهران نیز اجرا شده است، موضوعی که به کمبود برق، قطع برق خانوار ها و فعالیت های تولیدی و ضربه به اقتصاد کشور منتهی می شود.

رشد عجیب مصرف برق در ادارات دولتی و عمومی تهران!

با این حال، گزارش اخیری که سایت نود اقتصادی به نقل از سالنامه آماری تهران منتشر کرده، فرضیه توسعه معدن کاوی غیرقانونی بیت کوین در برخی ادارات تهران درسال های اخیر را تقویت می کند. طبق این آمارها، مصرف سالانه برق ادارات دولتی و عمومی در سال های 1395 تا 1399 با رشد 215 درصدی از 222 هزار مگاوات به 699 هزار مگاوات رسیده است. این رشد مصرف انرژی در بخش های عمومی و دولتی در شرایطی رخ داده که در این مدت، مصرف سالانه برق کشور تنها 21 درصد افزایش داشته است. این گزارش می افزاید: با توجه به کشف ماینر های استخراج ارز دیجیتال از ساختمان بورس در پاییز امسال، این شائبه وجود دارد که ممکن است این رشد بی رویه و عجیب و غریب برق ساختمان های دولتی و عمومی ناشی از نصب و به کارگیری ماینر های استخراج ارز دیجیتال رخ داده باشد که مصرف آن ها بسیار چشمگیر است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 1509

به "ماجرای 3 برابر شدن مصرف برق برخی ادارات تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای 3 برابر شدن مصرف برق برخی ادارات تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید