مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد

به گزارش مجله یگانه، خبرنگاران/خراسان جنوبی فرماندار خوسف گفت: کارخانه چدن کویر خاوران خوسف، شمش چدن را به صورت آزمایشی وارد چرخه فراوری کرد.

مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد

محمد شفیعی در گفت وگو با مجله یگانه با اشاره به راه اندازی فراوری شمش چدن در شهرستان خوسف به صورت آزمایشی، اظهار کرد: با سفر استاندار به شهرستان خوسف و طرح بعضی از مسائل زیرساختی این واحد فراوریی که در آستانه تعطیل شدن و خروج سرمایه از استان و کشور بود، اقدامات بسیار خوبی آغاز شده است و با چشم انداز این شرکت تا راه اندازی کامل فازهای بعدی برای بیش از هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی خواهد داشت.

فرماندار خوسف با اشاره به راه اندازی فازهای اولیه این واحدهای فولادی که شامل کک و گندله سازی در راستای تامین نیازهای اولیه فراوری شمش بوده است، بیان نمود: طی شش ماه این واحدها به صورت آزمایشی فراوری داشته اند.

شفیعی گفت: در حال حاضر 250 نفر نیرو جذب این کارخانه شده اند و در این کارخانه به میزان 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه در صورت راه اندازی کامل این کارخانه برای بیش از یک هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی خواهد شد، اضافه کرد: راه اندازی این کارخانه ها و واحدهای در دست اقدام دیگر در سایر بخش های کشاورزی، دامداری، معدن،صنعت و گردشگری شاهد ایجاد یک قطب صنعتی در استان خواهیم بود.

شفیعی اظهار کرد: بزرگترین طرح سرمایه گذار خارجی استان مربوط به این کارخانه است؛ لذا تامین زیرساخت ها زمینه ساز جذب سرمایه گذاران بیشتری به استان خواهد بود.

وی بیان نمود: مجوز سرمایه گذاری واحد چدن از سازمان خدمات سرمایه گذاری ایران 27 میلیون دلار و بخش فولاد 75 میلیون دلار است و اکنون پروانه بهره برداری آن اخذ شده است.

فرماندار توسف توضیح داد: با بهره برداری از این واحد فراوریی ماهانه 40 هزار تن محصول به جز داخل کشور به کشورهایی مانند چین، پاکستان، هندوستان، افغانستان و مقاصد دیگر صادر خواهد شد.

شفیعی با اشاره به اینکه سرمایه گذار خارجی از کشور آفریقای جنوبی در این شهرستان با سرمایه گذاری 14 میلیون یورویی بزرگترین نیروگاه خورشیدی استان را با ظرفیت ده مگاوات راه اندازی نموده است، اضافه کرد: شهرستان خوسف با داشتن ظرفیت های بسیار زیادی دارد که زمینه ساز توسعه خواهد بود.

وی گفت: علی رغم اینکه خوسف از محل اعتبارات دولتی به علت اینکه جمعیت به عنوان ملاک اصلی توزیع اعتبار است، سهم اندکی دارد، اما توانسته ایم با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیش از گذشته زمینه توسعه در این شهرستان را فراهم کنیم.

شفیعی بیان نمود: تا خاتمه سال آینده بیش از ده کارخانه در شهرستان راه اندازی خواهد شد که سه کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی از جمله این کارخانه ها است.

وی اظهار کرد: در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی طی سال های گذشته تحربه های ناموفقی همچون فولاد جفت رود وجود داشت که توانسته ایم طی سه سال گذشته با جلب حمایت سرمایه گذار خارجی، نسبت به برطرف مسائل آن ها و تامین زیرساخت های مرتبط اقدام کنیم.

فرماندار خوسف یکی دیگر از ظرفیت های توسعه در شهرستان را وجود معادن دانست و اضافه کرد: در راستای راه اندازی این کارخانه ها تسهیلات بسیار خوبی از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است که احداث کارخانه های فرآوری طلا در معدن شادان و بچه ها در نظر گرفته شده است.

شفیعی، خوسف را گنجینه بسیار ارزشمندی از ظرفیت های بسیار مهم دانست و ادامه داد: این ظرفیت ها با همکاری دستگاه های اجرایی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی به بالفعل درخواهد آمد.

وی یادآور شد: برای حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی و همچنین توسعه اشتغال که یکی از مهم ترین سیاست های دولت است، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 214

به "مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشعل شمش چدن خراسان جنوبی روشن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید