مطهرنیا: به رسمیت شناخته شدن برطرف محدودیت های تسلیحاتی از سوی سایر کشورها امتیاز سیاسی مهمی است

به گزارش مجله یگانه، یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: اینکه برطرف محدودیت های تسلیحاتی از سوی بعضی کشورهای مهم و تاثیرگذار در عرصه سیاسی و نیز مجامع بین المللی وفق قطعنامه 2231 به رسمیت شناخته می گردد امتیاز سیاسی مهمی است اما استفاده از این امتیاز در بافت موقعیتی کنونی با موانع زیادی رو به رو است.

مطهرنیا: به رسمیت شناخته شدن برطرف محدودیت های تسلیحاتی از سوی سایر کشورها امتیاز سیاسی مهمی است

مهدی مطهرنیا در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که برداشته شدن محدودیت های تسلیحاتی بر اساس قطعنامه 2231 از منظر سمبلیک یک پیروزی برای طرفداران برجام است، معتقد است: در عمل به واسطه اجرای ضعیفی که برجام بعد از خروج آمریکا داشت، فروش تسلیحات به ایران موانع جدی دارد. شاید اروپا و کشورهای دیگر اسنپ بک را نپذیرفتند اما آمریکا در حال پیاده کردن تحریم ها است به طوری که هر کشور، سازمان و نهاد ملی و بین المللی هرگونه همکاری با ایران انجام دهد، مجازات می گردد.

وی با بیان این اعتقاد که فروش اسلحه به ایران در قالب بازار رقابتی در سپهر تحریم ها و رقابت سیاسی امکان پذیر نیست و خرید اسلحه در شرایط اقتصادی فعلی و نیز با وجود موانعی که تحریم ها ایجاد کردند، افتخار محسوب نمی گردد به علاوه که بعید است به آسانی به لحاظ اقتصادی و سیاسی امکان پذیر باشد، گفت: آنچه اکنون در ارتباط با برداشته شدن تحریم ها مطرح است این است که به لحاظ سمبلیک و روانی در فضای بین المللی قابل توجه است.

این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران که علاوه بر تحریم های همه جانبه و ملی اعمال می نماید ابراز عقیده کرد: باید توجه داشت که در پیشران های قدرت دیگر قدرت نظامی آن صندلی قدیمی و کلاسیک خود را ندارد و اکنون قدرت سیاسی و اقتصادی پیش از قدرت نظامی جزو مولفه های قدرت محسوب می گردد و قدرت نظامی از شاخص نخست به شاخص پنجم نزول کره است یعنی بیش از آنکه تعداد موشک و تانک مهم باشد، ارزش پول ملی یک کشور و استقلال صنعتی و فناوری علمی است که به آن کشور قدرت می دهد. امروزه دیگر به جای آنکه پرچم کشورها نماد کشورها محسوب گردد، دانشگاه های کشورها و میزان فراوری علم و ثروت، نماد توسعه ملی هستند.

مطهرنیا توضیح داد: در بافت موقعیتی ناشی از فشارهای حداکثری، اکنون ایران نمی تواند از موهبتی که به حق محصول مذاکرات فشرده و سخت هسته ای و شایسته تقدیر است، بهره برداری کند اما این مساله یک موفقیت و یک امتیاز برای تهران است و اینکه از سوی بعضی کشورهای مهم و تاثیرگذار در عرصه سیاسی و نیز مجامع بین المللی موضوع برطرف محدودیت های تسلیحاتی وفق قطعنامه 2231 به رسمیت شناخته می گردد امتیاز سیاسی مهمی است اما استفاده از این امتیاز در بافت موقعیتی کنونی با موانع زیادی رو به رو است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 778

به "مطهرنیا: به رسمیت شناخته شدن برطرف محدودیت های تسلیحاتی از سوی سایر کشورها امتیاز سیاسی مهمی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطهرنیا: به رسمیت شناخته شدن برطرف محدودیت های تسلیحاتی از سوی سایر کشورها امتیاز سیاسی مهمی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید