نانوشیمی سبز محلی برای ذخیره سازی گاز هیدروژن خواهد شد

به گزارش مجله یگانه، پژوهشگران ایرانی توانستند از نانوشیمی سبز برای ذخیره سازی گاز هیدروژن استفاده کنند.

نانوشیمی سبز محلی برای ذخیره سازی گاز هیدروژن خواهد شد

به گزارش گروه فناوری مجله یگانه، پژوهشگران دانشگاه کاشان نانوساختار هایی تولید کردند که می تواند برای ذخیره سازی گاز هیدروژن استفاده شود. این نانوساختار ها از مواد غیرسمی و دوستدار محیط زیست با استفاده از روشی آسان، موثر و سبز ساخته شده و پایداری مناسب داشته و به طور مطلوب، مفید و موثری قابلیت استفاده در فرآیند ذخیره هیدروژن به عنوان سوخت پاک را دارا است.

در این کار تحقیقاتی با کاربرد روش های شیمی سبز، نانوساختار هایی سنتز شده اند که می توانند جهت ذخیره سازی گاز هیدروژن مورداستفاده قرار گیرند. هیدروژن به عنوان سوخت پاک می تواند در صنایع مختلف از جمله تأمین سوخت خودرو ها جایگزین سوخت های فسیلی شود. با توجه به دو چالش عمده آلودگی های محیطی ناشی از سوخت های فسیلی و کمبود این منابع انرژی در سال های آینده، تهیه نانوساختار هایی که بتوانند در زمینه تولید انرژی های جایگزین به کار فرایند، اهمیت زیادی یافته است. البته تولید نانوذرات به روش های شیمیایی نیز خود عاملی برای ایجاد آلودگی های زیست محیطی به شمار می رود. از این رو بهتر است جهت کمک به محیط زیست، با استفاده از روش های شیمی سبز به تولید نانومواد مصرفی پرکاربرد اقدام کرد. در این طرح، در بخشی از فرآیند تولید نانوساختارها، عصاره موز جایگزین مواد شیمیایی شده است.

سحر زینت لو از محققان این پروژه درباره مزیت های این فناوری می گوید: در این طرح، نانوساختار های Dy 2 Sn 2 O.7 با استفاده از روشی سبز تهیه و شرایط بهینه تولید آن معرفی شده است. در این فرآیند، از عصاره موز به عنوان یک سوخت جدید، برای اولین بار استفاده شده است. وقت گیر نبودن این روش، عدم نیاز به دستگاه های خاص و گران قیمت و شرایط ویژه و سخت، بازده و خلوص بالای محصول از جمله مزایای طرح موردنظر است. از طرف دیگر نانوساختار های تولیدی دارای کارآیی بالا و قابل توجهی برای ذخیره هیدروژن هستند و هدف ما یافتن راهی آسان و قابل انجام برای تهیه نانوساختار های یک نواخت با اندازه مناسب با درجه تخلخل بالا و از همه مهم تر محصولی با کارآیی مطلوب برای استفاده در صنایع انرژی بوده است.

نویسنده اول مقاله ای این طرح، درباره کاربرد های مهم هیدروژن گفت: بیشترین مصرف هیدروژن در صنایع نفت و پالایش گاز است. این گاز عمدتاً به عنوان یک خوراک جانبی، ماده شیمیایی حدواسط و یا حتی به عنوان یک ماده شیمیایی خاص مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین در سراسر دنیا، طراحی وسایل نقلیه ای که از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می کنند؛ موردمطالعه و بررسی قرار گرفته است.

زینت لو ضمن اشاره به این نکته این طرح قابلیت تجاری سازی دارد، افزود: نتایج این پروژه قابلیت تجاری شدن دارد. هم اکنون طرح در مقیاس آزمایشگاهی اجرا شده و برای دستیابی به تولید صنعتی، یک سرمایه گذار برای حمایت مالی لازم هست.

به اعتقاد زینت لو، کاهش هزینه (جهت تولید محصول)، افزایش سرعت (در فرآیند ذخیره هیدروژن) و کاهش آلودگی (حین تولید محصول با کارایی ذخیره هیدروژن به عنوان سوخت پاک) از ویژگی های شاخص این فرآیند است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 85

به "نانوشیمی سبز محلی برای ذخیره سازی گاز هیدروژن خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوشیمی سبز محلی برای ذخیره سازی گاز هیدروژن خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید