هر آن چه که باید از رویداد گذر عطارد 20 آبان بدانید

به گزارش مجله یگانه، 20 آبان مردم بیشتر بخش های زمین می توانند نظاره گر رویدادی نسبتا نادر باشند. در این روز سیاره عطارد درست از مقابل قرص خورشید گذر می کند. رویدادی نجومی که تا سال 2032 دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

هر آن چه که باید از رویداد گذر عطارد 20 آبان بدانید

گذر عطارد در ایران در حوالی زمان غروب خورشید در آسمان دیده خواهد شد. برای دیدن این پدیده نجومی باید از ابزار رصدی (دوربین دوچشمی یا تلسکوپ) استفاده کنید. استفاده از فیلترهای مخصوص رصد خورشید نیز برای رصد این پدیده ضروری است.

رویدادی نادر و تماشایی

عطارد کوچک ترین و نزدیک ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است. عطارد و زهره تنها سیارات منظومه شمسی هستند که مدارشان درون مدار زمین به دور خورشید واقع شده است. بنابراین این دو سیاره تنها سیاراتی هستند که می توان از روی زمین گذر آن ها را از مقابل خورشید نظاره کرد.

گذر سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید پدیده ای نادر است که به طور میانگین در هر قرن تنها 13 بار اتفاق می افتد. دلیل این مسئله انحراف مدار سیارات منظومه شمسی نسبت به یک دیگر است. به عبارت دیگر مدار سیارات زمین و عطارد به طور کامل روی هم منطبق نیستند و تنها در دو نقطه با یک دیگر تلاقی دارند. اگر هر دو سیاره به صورت هم زمان در این نقاط حضور داشته باشند از روی زمین می توان عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید را مشاهده کرد.

اما مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد تفاوت طول سال در سیارات عطارد و زمین است. بنابراین زمین و عطارد هر سال به صورت هم زمان در نقاط تلاقی مدارشان جای نمی گیرند.

این نکات رویداد گذر عطارد را به پدیده ای نادر تبدیل می کند.

کی و کجا؟

گذر سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید از ساعت 16:05 به وقت ایران آغاز خواهد شد. لحظه ای که قرص عطارد و خورشید با هم تماس پیدا می کنند و به اصطلاح نجومی برخورد اول رخ می دهد. حدود دو دقیقه بعد قرص عطارد به طور کامل در مقابل قرص خورشید قرار می گیرد و همچون لکه کوچک سیاهی روی خورشید دیده می شود.

با توجه به غروب خورشید در حوالی ساعت 17 فرصت چندانی برای رصد این رویداد از ایران وجود ندارد. این در حالی است که تمام مراحل این پدیده چیزی در حدود پنج ساعت و 30 دقیقه طول می کشد. مناطق غربی ایران شرایط بهتری برای رصد گذر عطارد خواهند داشت.

چگونه گذر عطارد را رصد کنیم؟

چشم انسان توان تفکیک قرص سیاره عطارد را ندارد. بنابراین نمی توان با چشم غیرمسلح و استفاده از عینک های رصد خورشیدگرفتگی گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید را رصد کرد.

به این ترتیب برای رصد این رویداد راهی جز استفاده از تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی مجهز به فیلتر مخصوص رصد خورشید باقی نمی ماند. به یاد داشته باشید که در هیچ شرایطی نباید با ابزار رصدی (حتی جوینده تلسکوپ) بدون استفاده از فیلترهای ایمن و مخصوص رصد خورشید به طور مستقیم به خورشید نگاه کنید.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که فیلتر رصد خورشید باید جلوی دهانه تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی، و نه پشت چشمی، نصب شود.

اگر ابزارهای مورد نیاز برای رصد خورشید را در اختیار ندارید می توانید به گروه ها و انجمن های نجومی شهر محل سکونت تان مراجعه و در برنامه های رصد عمومی گذر عطارد شرکت کنید. سایت های بین المللی مختلفی نیز این رویداد را به طور زنده پوشش خواهند داد.

عکس کاور: خورشید در میان ابرها. لکه تیره کوچک روی قرص خورشید سیاره عطارد است.

Credit: David Cortner

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 38

به "هر آن چه که باید از رویداد گذر عطارد 20 آبان بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آن چه که باید از رویداد گذر عطارد 20 آبان بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید