وقوع ماه گرفتگی نیم سایه ای در روز دوشنبه؛ رصد عبور ماه از سایه زمین

به گزارش مجله یگانه، روز دوشنبه ساعت 11:02 صبح به وقت ایران ماه گرفتگی نیم سایه ای اتفاق خواهد افتاد و ماه با عبور از سایه زمین به رنگ خاکستری سوخته درمی آید.

وقوع ماه گرفتگی نیم سایه ای در روز دوشنبه؛ رصد عبور ماه از سایه زمین

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، قرص کامل ماه به مدت سه روز از شنبه شب تا سه شنبه صبح (8 تا 11 آذر) در آسمان زمین قابل مشاهده خواهد بود. همچنین بر اساس گزارش Science Alert، روز دوشنبه ساعت 11:02 صبح به وقت ایران ماه گرفتگی شروع می شود و ساعت 13:12 با پوشیده شدن 83 درصد از ماه توسط سایه زمین به بیشترین حد رسیده و ساعت 3:23 بعدازظهر تمام می شود.

ماه گرفتگی روز دوشنبه از نوع نیم سایه ای (Penumbral eclipse) بوده و با ماه گرفتگی کامل و جزئی فرق می کند. ماه گرفتگی نیم سایه ای وقتی رخ می دهد که ماه در نیم سایه زمین قرار می گیرد به نحوی که خورشید به صورت یک قرص بریده از پشت زمین بر ماه می تابد. در این صورت مقداری از شمال یا جنوب ماه تیره تر به نظر می رسد و ماه به رنگ خاکستری سوخته درمی آید.

آنطور که در گزارش نوشته شده، مشاهده ماه گرفتگی نیم سایه ای روز دوشنبه با چشمان غیرمسلح کار دشواری خواهد بود و تأثیر آن با کاهش انرژی پنل های خورشیدی فضاپیماهای مدار ماه مثل مدارگرد شناسایی ماه (LRO) حس خواهد شد. پیشتر اواسط آبان ماه قرص کامل ماه به رنگ آبی در آسمان شب دیده شد و منظره ای زیبا خلق کرد.

از دیگر پدیده های کیهانی قابل توجه تا پیش از خاتمه سال 2020 می توان به مقارنه زحل و مشتری در آسمان زمین اشاره کرد که پس از حدود 800 سال از تاریخ 26 تا 5 دی رخ می دهد. کاربران با نشانه دریافت دهانه تلسکوپ به طرف غرب می توانند چهار ماه درخشان مشتری به نام های گانیمد، کالیستو، اروپا و آیو و همچنین حلقه های زحل و بزرگ ترین قمر آن یعنی تایتان را مشاهده کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: farzin-yeganeh.ir شناسه مطلب: 857

به "وقوع ماه گرفتگی نیم سایه ای در روز دوشنبه؛ رصد عبور ماه از سایه زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع ماه گرفتگی نیم سایه ای در روز دوشنبه؛ رصد عبور ماه از سایه زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید